Цінова політика українських АЗС: чи буде дефіцит пального та як може змінитися вартість бензину

Зниження ціни на нафту через події на Близькому Сході створить коридор з цін на АЗС орієнтовно у 49-53 грн за літр дизеля і бензину

Бензин, АЗС
Найдешевший бензин А-95 продають на заправках Авантаж 7

Зважаючи на останні новини з нафтового ринку та ситуацію, що сталася на Близькому Сході, ціна на пальне в Україні може різко змінитися. Станом на початок травня ціна на нафту почала падати, проте це може тривати недовго. Як може змінитися вартість пального, пише 2 травня Стопкор.

Ціни на пальне станом на 2 травня

На початку травня середня ціна на пальне в Україні не сильно відрізняється від квітневої.

Так, за даними "Мінфін":

  • бензин A-95+ коштує 59,38 грн за літр,
  • марка A-95 – 55,73 грн,
  • A-92 – 52,55 грн,
  • дизельне пальне коштує 54,08 грн,
  • газ – 27,44 грн.

Для порівняння, середня ціна на пальне в Україні у середині квітня становила:

  • бензин А-92 коштував до 51,46 грн за літр,
  • А-95 — 54,44 грн,
  • дизель — до 54,64 грн.

Таким чином, деякі позиції навіть встигли впасти у ціні, а деякі навпаки – майже досягли відмітки у 60 грн за літр. Цікаво, що один з найдешевших бензинів, за даними того ж "Мінфіну", зараз у Сумській області, де, для прикладу, А-95+ коштує 57 гривень 57 копійок. Водночас у Херсонській та сама марка пального коштує 61 гривню 99 копійок.

Цінова політика українських АЗС: чи буде дефіцит пального та як може змінитися вартість бензину 1

Якщо звертатися до статистичних даних про ціни на різних АЗС, то цінова політика між 37 операторами також сильно відрізняється. Візьмемо дані про одні з найпопулярніших АЗС в Україні та порівняємо ціни.

Так, на BVS ціна на бензин А-95 преміум становить 57,99 грн, А-95 – 55,99 грн, А-92 – 52,99 грн, а дизель коштує 54,99 грн. Проте візьмемо до уваги саме бензин А-95, який є одним з найпопулярніших. Згідно з опублікованими даними, найдорожчий бензин А-95 продають на SOCAR (який загалом має найвищі ціни) – він коштує майже 61 грн, і ОККО та WOG, де вартість цього пального вже майже досягла позначки у 60 гривень за літр (59,99 грн).

Цінова політика українських АЗС: чи буде дефіцит пального та як може змінитися вартість бензину 2

При цьому найдешевший бензин А-95 продають на заправках Авантаж 7 (51,95 грн) VostokGaz (51,99 грн) та ZOG (52,50 грн).

Чи буде дефіцит пального на ринку та чи зростуть ціни?

Аналітик консалтингової компанії Нафторинок Олександр Сіренко розповів що нафта у світі здорожчала до $92 за барель у першій половині квітня. Проте зараз вона знову повертається до попереднього показника – $86. За словами експерта, це створить коридор з цін на АЗС орієнтовно у 49-53 грн за літр дизеля і бензину.

Наразі українські фірми підписали довготривалі угоди, тому багато пального ще буде в дорозі. Втім, через наявний профіцит приблизно 20% ціни на дизельне паливо не змінюються так швидко, як на бензин. За прогнозом фахівця, у травні ціна на бензин може впасти, якщо курс долара опуститься до 39 гривень або нижче.

Своєю чергою директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн зазначив, що дефіциту пального та злету цін через проблеми з електрикою не буде.

"Скажу так: ринок пального мріє про дефіцит з початку 2023 року. Відтоді, як у 2022 році побудували нову систему забезпечення нафтопродуктами, ринок живе у стані перманентного профіциту всіх видів пального", – стверджує експерт.

Щодо цін, то, за його словами, їхній злет може статися лише через нестачу, якої не очікується й не прогнозується.

Проте, з липня ціни на пальне на АЗС можуть знову поповзти вгору. Це станеться, якщо Верховна Рада підтримає урядовий законопроєкт про збільшення акцизних податків на нафтопродукти. Яким буде підвищення – залежить від запасів пального, яке трейдери завезуть зі старими податками.

Як ситуація на Близькому Сході впливає на ціну пального в Україні?

Ціни на нафту впали третій день поспіль через надії на досягнення угоди про припинення вогню на Близькому Сході та зростання запасів і видобутку нафти в США, які є найбільшим споживачем нафти у світі.

За інформацією агентства Reuters, липневі ф'ючерси на нафту марки Brent знизились на 70 центів, або на 0,8%, становлячи 85,63 долара за барель. Червневі ф'ючерси на американську нафту West Texas Intermediate впали на 75 центів, або на 0,9%, до 81,18 долара за барель.

Завдяки цьому у світового ринку є час здійснити запаси нафтових продуктів за більш менш низькими цінами, проте досі існує ризик, що цей "підвішений" стан триватиме недовго і ціна на нафту докорінно зміниться. Через це і ціни на пальне в Україні, яка закуповує пальне за світовими цінами, може досягти свого максимуму, і йдеться вже не про 60 гривень за літр.

Сподівання на угоду про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС, які поновилися після спроб Єгипту відновити переговори, сприяли зниженню цін на нафту. На зниження цін також вплинуло збільшення запасів сирої нафти в США та зростання її пропозиції на ринку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube