Стало відомо, коли в Україні може подорожчати електроенергія
Останнім часом нерідко експерти говорять про потребу збільшувати тарифи на електроенергію. Однією з причин, зокрема, є пошкодження інфраструктури через російські атаки. На цей раз аналітики пояснили, коли та за яких умов тарифи можуть збільшити.
Як передає видання "Українська енергетика", Геннадій Рябцев, директор спецпроєктів у Науково-технічному центрі "Психея", переконаний, що механізм підвищення цін на електроенергію залежить від того, що називати ринковим рівнем. Тому, на думку експерта, спочатку потрібно визначити, що таке ринковий рівень, тобто забезпечити зрозумілість встановлення цін і тарифів. Йдеться і про електричну енергію, і про її передачу і розподіл.
За словами очільника НКРЕКП Костянтина Ущаповського, зараз ринкова вартість електроенергії для населення становить 5,5-5,8 гривні за кВт-год. Це вартість без урахування ПДВ. На думку голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, тариф має визначатися купівельною спроможністю. Комунальні платежі не можуть становити суму більшу за 10-12% від доходу домогосподарства.
"Коли тариф не збалансований, то виникає або збиток постачальника, або енергетична бідність (неспроможність сплатити) споживачів. Інструменти досягнення збалансованості – це збільшення купівельної платоспроможності та модернізація з подальшим зниженням енергоємності у постачальника з покращенням енергоефективності у споживача. Провести модернізацію або підвищити енергоефективність за рахунок збільшення тарифів неможливо. Це аксіома. Для цього потрібні державні програми фінансування комунального та енергетичного секторів, державні програми модернізації ТЕЦ, житлового багатоквартирного фонду, водоканалів", – зазначив Олег Попенко.
Проблема неринкових тарифів існує вже протягом останніх 30 років і потребує невідкладного вирішення, вважають експерти. Проте урядовці не поспішають вирішувати це питання через можливе незадоволення громадян, що може виявитися у різних формах. Тому важливо, щоб будь-яке підвищення тарифів відбувалося поетапно, без різкого зростання.
Голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський переконаний, що питання підвищення тарифів потрібно розглядати не раніше, ніж після закінчення опалювального сезону. Крім того, він пропонує, щоб наступний етап підвищення не перевищував 15%. Тобто, тарифи для населення мали становити приблизно 3 гривні за кВт-год. Водночас За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, очікується, що тарифи на електроенергію в 2024 році можуть зрости до 3,5 гривні за кВт-год.
Аналітик компанії Dixi Group вважає, що повна реформа тарифів у 2024 році, ймовірно, буде важкодосяжною задачею. На його думку, остаточні кроки у реформуванні можуть бути взяті у навесні та влітку 2025 року, коли ціни на електроенергію будуть визначатися на конкурентній ринковій основі, а споживачі зможуть вибирати постачальника, враховуючи їхні власні потреби.
"Наступні кроки з остаточного реформування можуть бути реалізовані навесні та влітку 2025 року, коли ціни на електрику будуть визначатися постачальниками на ринковій, конкурентній основі. Крім того, тоді споживачі зможуть вибирати найкращого для себе постачальника, а держава здійснюватиме вибірковий адресний захист вразливих споживачів шляхом прямих монетизованих субсидій", - підкреслив Богдан Серебренніков.
В Україні діє мораторій на зростання вартості низки комунальних послуг, тому деякі тарифи залишилися незмінними. Зокрема, це стосується тарифів на природний газ, гарячу воду та опалення. Водночас Національна комісія з питань регулювання комунальних послуг та енергетики підняла тарифи на послуги Укренерго з передачі електроенергії та диспетчерського управління. Це рішення передбачає зростання тарифу на передачу електроенергії з початку 2024 року на 9%.
Крім того, "Нафтогаз" повідомляв про неминучу реформу та підвищення цін на газ. Глава компанії зазначив, що цього сезону вартість залишиться незмінною, але надалі значно зросте. Це пов'язано, зокрема, з ініціативою міжнародних партнерів щодо лібералізації цін на енергію, зокрема, на газ та електроенергію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.