Гетманцев: Доходи бюджету суттєво зросли, але податки все одно треба підвищувати

За першу половину року Україна отримали додатково понад 70 млрд грн до державного бюджету

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев не відмовиться від ідеї підвищення податків

Голова Комітету ВР з питань фінансової, податкової та митної політики  Данило Гетманцев показав інфографіку, як зросли надходження до бюджету України шляхом податків за останні пів року. Навіть попри те, що партнери скоротили грантову допомогу майже у 7 разів, скарбниця отримала додатково понад 70 млрд грн. Але, на думку Гетманцева, це не є причиною, яка б зупинила кардинальне підвищення оподаткування для українців - каже, гроші потрібні на оборону.  

У суботу, 6 липня, глава податкового комітету політики опублікував пост у Telegram, у якому навів дані Державного казначейства України. За ними, у першій половині 2024 року доходи загального фонду державного бюджету склали 913,4 млрд грн. Проти аналогічного періоду минулого року вони зросли на 5,1% (+44 млрд грн).

"Попри невелике зростання, воно досягнуте на фоні значно менших обсягів надходження грантової допомоги, левова частина якої минулого року надходила від США. Зокрема у І-му півріччі 2024 до загального фонду надійшло 40,3 млрд. грн. грантів, що у 6,7 разів менше (-229,4 млрд.грн.) ніж за цей же період у 2023 році. Якщо у першій половині 2023 року гранти складали 31% доходів загального фонду держбюджету, то у першому півріччі 2024 – тільки 4,4%", - написав Гетманцев. 

Він пояснив, що у порівнянних умовах (без грантів) у річному вимірі доходи держбюджету зросли на 45,6% (+273,4 млрд грн) в основному шляхом податкових надходжень(+45,8%), а також дивідендів та частини чистого прибутку підприємств (+114%). Зокрема, по податках, що адмініструються ДПС, зростання надходжень рік до року становить +50,3%, у т.ч.надходження з податку на прибуток підприємств зросли у 2,2 раза (+79,7 млрд грн), внутрішнього ПДВ (із відшкодуванням) – у 1,5 раза (+43,8 млрд грн), ПДФО – 21,1% (+16,9 млрд грн), акцизного податку – 16,8 % (+8,4 млрд гривень).

"По податках, що адмініструються Митницею, у річному вимірі доходи бюджету зросли на 38,1% (+77,6 млрд. грн.), в т.ч. від імпортного ПДВ – на 38,6% (+62,3 млрд.грн.). Певним чином, таке зростання пояснюється інфляцією (+3,7% споживча, +7,5% - промислова  за 5 місяців 2024, рік до року) і зміною податкових умов: повернення з 1 липня 2023 року оподаткування палива до довоєнного рівня, уведення оподаткування надприбутків банків за 2023 рік за ставкою 50% і 25% надалі", - відзвітував нардеп. 

Також він зазначив, що у першій половині року виконання розпису доходів Державною податковою службою становило 111,2% (+53,3 млрд грн), Державною митною службою – 107,3% (+19,1 млрд грн). Отже, шляхом перевиконання планів з податків за першу половину року скарбниця отримала додатково понад 70 млрд грн до державного бюджету. 

Гетманцев: Доходи бюджету суттєво зросли, але податки все одно треба підвищувати 1

Податки все одно підвищать

Утім, радіти зарано. Гетманцев запевнив, що, як би не намагались перевиконати план з податків, цих коштів все одно буде недостатньо для фінансування запланованих потреб оборони. За його словами, витрати на сектор безпеки і оборони складають не менше 180 млрд грн на місяць (тоді як в бюджеті враховано 140 млрд грн/міс). І ці видатки точно не зменшуватимуться за нинішньої інтенсивності бойових дій і розтягнення лінії фронту.

"400-500 млрд грн, про які неодноразово писали ЗМІ, – це і є потенційний розрив у фінансуванні оборонних видатків станом на зараз, який вже за декілька місяців стане реальним. Додатковим негативним фактором може стати більше за прогнозоване сповільнення економіки у другій половині року через руйнування РФ енергетичної інфраструктури й обмеження енергопостачання", - написав Гетманцев. 

Він запевняє українців, що реальних шляхів поліпшення ситуації не так вже і багато. І з відносно прийнятних,  – це підвищення податків і збільшення запозичень на внутрішньому ринку.
Решта варіантів – це вибір між гіршим та ще гіршим: примусова конвертація залишків коштів місцевих бюджетів в ОВДП (потенційний ресурс понад 150 млрд грн) та прискорена девальвація, бюджетна емісія.

"Утім є консенсус між усіма гілками влади та міжнародними партнерами – уникати цього сценарію до останнього. Не хочу зараз спекулювати, який саме варіант буде обраний. Варто все ж дочекатись урядового законопроєкту про зміни до Податкового кодексу (якщо такий буде), і вже потім оцінювати можливий додатковий ресурс на оборону від прийняття тих чи інших рішень, якими б складними вони не були", - резюмував голова податкового комітету. 

Критика ініціатив Гетманцева

Нагадаємо, 19 червня Гетманцев анонсував значне підвищення податків для українців. Зокрема, піднімуть військовий збір, який громадяни України сплачують з 2014 року. Голова фінкомітету каже, що його пропозиції будуть "радикальними". А через кілька днів заявив, що заявив, що у влади нібито більше не залишилося жодних дієвих рішень для фінансування Сил оборони, крім підвищення рівня оподаткування. Ситуацію з оподаткуванням він назвав катастрофічною. Каже, що за 2024 рік потрібно зібрати з українців навіть не десятки, а сотні мільярдів гривень. 

При цьому експерти вважають, що Гетманцев лукавить і просто душить бізнес, який і так ледве виживає в умовах війни. Натомість лобіює інтереси людей, наближених до нього. Для прикладу, економіст Михайло Кухар зауважив: пересічна людина, яка взагалі нічого не розуміє в економіці, дійсно думає, що в Україні справді величезний дефіцит бюджету. Але в Україні немає нестачі коштів, оскільки бюджет покривається зовнішніми джерелами.

Нагадаємо, підприємець Михайло Глущенко виступив з ініціативою, що перед підвищенням податків Данило Гетманцев має відзвітувати перед українцями, куди влада діває гроші.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube