Коли працюючим пенсіонерам чекати перерахунку за стажем і що для цього треба

Читать на русском

Людина, яка після виходу на пенсію відпрацювала не менше двох років, має право на перерахунок пенсії за стажем, тобто до стажу додатково зараховується ще два роки

Читать на русском
Пенсія
Працюючим пенсіонерам через два роки роблять перерахунок пенсії

Людина, яка після виходу на пенсію відпрацювала не менше двох років, має право на перерахунок пенсії за стажем, тобто до стажу додатково зараховується ще два роки

До експертів з пенсійної справи звернувся чоловік, який розповів, що у січні 2022 року вийшов на пенсію і продовжує працювати. Чи може він в 2024 році розраховувати на перерахунок пенсії за зарплатою, якщо середньомісячна зарплата за 2022-й і 2023 роки становить відповідно 17 530 і 14 112 гривень. Відповідь експерта 18 березня опублікували НаПенсії.

Від чого залежить перерахунок?

Експерт з пенсійної справи Сергій Коробкін пояснив, що якщо людина після виходу на пенсію відпрацювала не менше двох років, то має право, насамперед, на перерахунок пенсії за стажем.

«Тобто до стажу додатково зараховується ще два роки. Якщо при цьому останні два роки зарплата була непоганою, то робиться також і перерахунок пенсії за зарплатою. Якщо ж внаслідок перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт зарплати зменшується, то роблять лише перерахунок за стажем, а зарплату не чіпають», - сказав експерт.

Коробкін зауважив, що точний прорахунок можуть зробити лише в Пенсійному фонді. Для цього потрібно знати розмір зарплати за кожен з останніх 24 місяців роботи і порівняти його із середньою зарплатою по країні в кожному з цих місяців.

Який період оберуть?

У своєму листі до експертів пенсійної справи чоловік вказав, що індивідуальний коефіцієнт його зарплати для нарахування пенсії становив 1,26003. За словами Коробкіна, на сьогодні коефіцієнт зарплати визначений на підставі даних про зарплату щонайменше за всі періоди роботи з липня 2000 року до моменту призначення пенсії.

«Коефіцієнт 1,26003 означає, що протягом життя ви отримували зарплату орієнтовно на 26% більшу, ніж середня по країні. Тепер треба дізнатися, що вигідніше: обчислювати пенсію з урахуванням зарплати за 2000-2021 роки включно чи з урахуванням зарплати за 2000-2023 роки. А для цього потрібно прорахувати коефіцієнт зарплати за кожен місяць за всі роки і вивести середнє значення», - пояснив експерт.

Що впливає на індивідуальний коефіцієнт?

Наприклад, каже Коробкін, за підсумками 2022 року середня зарплата в Україні, що враховується для обчислення пенсії, склала 13 376,21 гривні. Якщо чоловік в середньому при цьому отримували протягом року 17 530 гривень, то це орієнтовно на 31% більше, ніж в середньому по країні.

«Середній коефіцієнт зарплати за рік може бути умовно 1,31055. Тобто тут бачимо тенденцію до поліпшення. Натомість в 2023 році середня зарплата по країні зросла ще, а ваша навпаки – зменшилася, що може негативно вплинути на підсумковий індивідуальний коефіцієнт», - пояснив експерт.

Він підкреслив, що спочатку прораховувати потрібно кожен місяць окремо. За таких обставин останнє слово і точні розрахунки залишаються за Пенсійним фондом.

Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.