Курс гривні та золотовалютні резерви: очільник НБУ Андрій Пишний розповів, яка ситуація

Глава Нацбанку пояснив причини зростання попиту на валюту та розповів, які нові валютні попуски розглядають

Голова НБУ Андрій Пишний
Голова НБУ Андрій Пишний

Голова НБУ Андрій Пишний повідомив, що сценарій, за яким зараз розвивається ситуація на валютному ринку, відповідає очікуванням Нацбанку. Про це він повідомив, відповідаючи на запитання народних депутатів під час засідання Комітету Верховної Ради з питань фінансів та податкової та митної політики. Детально про це пише 5 липня Мінфін.

За словами Андрія Пишного, надходження наприкінці березня-початку квітня близько $10 млрд дозволила НБУ реалізувати ту амбітну стратегію пом'якшення валютних обмежень, яку було реалізовано в травні.

«Протягом 3 місяців 2024 року постало питання ритмічного надходження міжнародної допомоги — матеріалізувався цей ризик. Станом на березень Україна отримала лише 1/10 того обсягу, на який розраховувала. Наприкінці березня-початку квітня ми отримали вже вагому суму — близько $10 млрд, і вона суттєво покращила статки наших золотовалютних резервів та баланс. А разом з тим, дозволила НБУ реалізувати ту амбітну стратегію пом'якшення валютних обмежень, яку було реалізовано в травні», — зазначив Пишний.

Він також нагадав, що валютна лібералізація була спрямована насамперед на додаткові можливості експортної експансії та інвестування в основний капітал.

«Дали можливість виводити нові дивіденди та відкрили можливості для обслуговування нових кредитів, стимулюємо приплив нового капіталу. Без валютної лібералізації це було неможливо. І так, це збільшило попит на валюту. Це була прогнозована модель поведінки», — сказав керівник Нацбанку.

Він вважає, що НБУ може закінчити 2024 рік із таким самим розміром золотовалютних резервів, яким він був до початку валютної лібералізації.

«Тільки цього тижня в Україну надійшло близько $4 млрд — це кошти Євросоюзу та МВФ», — зазначив Пишний.

При цьому глава НБУ відмовився прогнозувати будь-які значення щодо курсу гривні на майбутнє.

Чи чекати зростання курсу долара цієї осені

Дисбаланси у зовнішній торгівлі змушують НБУ девальвувати гривню. Однак у 2024 році традиційне осіннє зростання курсу долара може і не відбутися. Про це йдеться в матеріалі видання РБК-Україна. Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук відзначив позитивну тенденцію останніх місяців - помірну та контрольовану девальвацію гривні. Вона потрібна для того, щоб знизити високий дефіцит зовнішньої торгівлі. Він прогнозує курс на кінець року на рівні 42,3 гривні за долар.

Згідно з прогнозом заступника директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослава Жаліла, достатній приплив зовнішньої допомоги стабілізує девальваційні очікування та дозволить покривати негативне сальдо зовнішньої торгівлі. За його словами, оптимістичні прогнози щодо врожаю плюс очікувані позитивні тренди у транспортуванні товарів Чорним морем дозволять збільшити експорт у другому півріччі, що покращить пропозицію на валютному ринку, і традиційна осіння хвиля девальвації може бути слабшою, або не станеться взагалі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube