Малий та середній бізнес очікує катастрофу на ринку праці: як цю проблему вирішують роботодавці

Читать на русском

Малий та середній бізнес очікує на катастрофу з наймом через мобілізацію, дефіцит місцевих кадрів зробив реальною трудову міграцію до України

Читать на русском
ринок праці
На ринку праці стало менше чоловіків

Малий та середній бізнес очікує на катастрофу з наймом через мобілізацію, дефіцит місцевих кадрів зробив реальною трудову міграцію до України

Пошук кваліфікованих робітників є проблемою для 58% компаній. У травні 2024-го кількість вакансій на Work.ua зросла до 113 016 та другий місяць поспіль перевищує показник перед вторгненням, свідчать дані платформи. Про це 17 червня пише Forbes.

Кандидати в першу чергу цікавляться бронюванням

Пошук співробітників став для бізнесу лотереєю, особливо якщо посада передбачає регулярні відрядження по Україні.

«100% чоловіків-кандидатів цікавляться, чи пропонує працедавець бронювання або неофіційну роботу. За останнє півріччя час пошуку цільового кандидата зріс до 32 днів, тоді як у 2023-му займав до двох тижнів. Середньомісячна кількість виконаних замовлень з найму працівників скоротилася вдвічі», - каже спеціалістка з підтримки клієнтів рекрутингової агенції «Допомога» Яна Мартинюк.

У травні 2024-го кількість вакансій на Work.ua зросла до 113 016 та другий місяць поспіль перевищує показник перед вторгненням, свідчать дані платформи. Конкуренція за робоче місце встановила антирекорд із січня 2021 року – менше 10 відгуків на вакансію.

«Складно знаходити людей, готових виїздити на монтажні роботи. Нових кандидатів для компанії шукає власний рекрутер, 10% вакансій – агенція на аутсорсі. Вартість найму зросла з 7000 грн до 9000 грн за вакансію», - говорить керівниця відділу маркетингу компанії «Ваговимірювальні системи» Катерина Горбаненко.

Бутік-кав’ярня та інтернет-магазин Finik Family через мобілізацію втрачає потенційних кандидатів для фізичної роботи.

«На ринку праці стало менше чоловіків. Ми два місяці не можемо знайти водія-вантажника. Інколи відгукуються чоловіки 60+, проте ми розуміємо, що для них це може бути складно», – каже засновниця бізнесу Ілона Кочарян.

Як підприємці вирішують питання з кадрами

Бізнес зараз залучає на роботу чоловіків непризивного віку, жінок та повертає демобілізованих працівників. На частину вакансій відгукуються внутрішні переселенці. Категорії, що не підлягають мобілізації, можуть складати до 60% штату.

Finik Family змістила фокус у вакансіях обслуговування на молодь 18–22 років. Ілона Кочарян вклала близько $500 у травні в рекрутинг через публікації в Telegram-каналах і таргетовану рекламу в Instagram. Завдяки цьому вдалося затвердити на посаду продавців-барист, але на їх пошук знадобилося близько двох місяців, каже вона.

В таргет на постійній основі почали вкладатися в онлайн-магазині взуття SEZON.

«Через це загальні витрати на найм однієї людини зросли з 15 000–25 000 грн до 50 000 грн», - говорить HR компанії Христина Калинюк.

Дефіцит місцевих кадрів зробив реальною трудову міграцію до України. За період повномасштабної війни агенція міжнародного рекрутингу WorkMasters залучила в Україну близько 100 мігрантів із різних країн на роботу в будівництві, виробництві та інших сферах, розповідає співзасновник і СЕО агенції Дмитро Пашко.

Вирішити питання з кадрами у виробництві допомагають галузеві кооперації. Наприклад, постачальники меблів почали об’єднуватись та ділити між собою окремі етапи виробництва. На сьогодні в Україні сформувались понад 12 таких кластерів, з яких зареєстровані лише Львівський та Рівненський.

Ситуація погіршиться в найближчому майбутньому, очікують в бізнес-структурах. Основні причини – складність у бронюванні співробітників, значні штрафи за неофіційне працевлаштування та зниження рентабельності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.