Масове нашестя тарганів, мишей і щурів - в домівки українців завітали непрохані гості: куди звертатися і у скількі обійдеться боротьба

Служби дезінсекції та дератизації фіксують аномальне зростання кількості гризунів у містах на півдні та сході України

Шкідники, житлово-комунальні послуги
В оселі українців завітали гризуни і таргани

Під кінець року, з настанням перших холодів в Україні зафіксована аномально велика кількість гризунів в домівках українців. З місць активних бойових дій вони мігрують до прифронтових міст та селищ. У більш комфортних умовах вони починають ще швидше розмножуватися. Як боротися із нашестям шкідників і куди звертатися за допомогою – розбирався УНІАН.

Гризуни і таргани з’явилися в багатоповерхівках

Служби дезінсекції та дератизації фіксують аномальне зростання кількості гризунів у містах на півдні та сході України. Крім того, в квартирах і приватних будинках почали з’являтися таргани. І це при тому, що останні роки вчені говорили, що таргани, які, теоретично, могли б пережити навіть ядерний вибух, знаходяться ледь не на межі вимирання.

"За нашими даними, активність тарганів приблизно така ж, як і в минулі роки. Щодо збільшення активності гризунів, то так, цей факт ми можемо підтвердити. Особливо у приватних домоволодіннях, які, у першу чергу, межують на півдні та сході із зоною бойових дій. Також відмічаємо загальне збільшення активності гризунів серед багатоквартирних будинків", — розповіли менеджери однієї зі служб дезінсекції та дератизації .

Здебільшого, нашестя тарганів пов’язане з сезонною зміною погоди. Через зниження температури вони обирають собі комфортніше місце для "зимування", щоб зростити своє потомство у теплі та безпеці. Що ж до гризунів, їхня активність пов’язана, в основному, зі зменшенням витрат на заходи з дератизації комунальними службами нашої держави.

Як із ними боротися

Щоб зменшити ризик появи непроханих гостей, треба ретельно прибирати приміщення. Харчі необхідно зберігати в герметично закритій тарі. Важливо регулярно мити посуд та виносити сміття, а після водних процедур – не залишати після себе навколо воду.

Герметизація теж є важливим кроком у боротьбі зі щурами та тарганами. Таргани можуть проникати в оселю через будь-які щілини, навіть розміром із сірник. Щури, у свою чергу, проникають здебільшого через діри в стінах та вентиляцію, яка у старих будинках часто розташована на підлозі. Тому важливо, щоб усі шпарини у стінах, на підлозі та стелі були закриті.

"Сітки на вентиляції повинні бути змонтовані на силіконі. Вони не мають просто стояти для краси - коли береш руками, а вона хитається. Також треба зашпаклювати щілини навколо комунікаційних вводів: стояків опалення, водопостачання, газу та каналізації", — розповів керівник служби з дезінфекції та дератизації EDS Plus Василь Попов.

При засиллі гризунів можна використовувати механічні пастки чи приманки, включно з липучками та протруєним кормом. Перевіряти й замінювати пастки експерти радять щотижня. Тарганів можна труїти звичайними інсектицидами. А щоб при цьому не отруїтися самим, наносити отруту варто у масці та гумових рукавичках.

Спеціалісти радять, якщо у вас чи у ваших сусідів з’явилися шкідники, дуже важливо вчасно зайнятися комплексною боротьбою з ними. Щоб остаточно позбутися хвостатих та вусатих сусідів, потрібна одномоментна дезінсекція усього багатоквартирного будинку. Важливо обробити всі приміщення, бо якщо залишити хоч одне без уваги, то є ризики, що комахи та миші перечекають геноцид там.

"З огляду на те, що відбувається "навала" гризунів, ми вважаємо, що треба залучати фахівців для проведення винищувальних заходів не тільки в будинках, а й на території міст, сіл й пригородів", — вважає експерт Василь Попов.

А щоб після дезінсекції гризуни та комахи знову не з’явилися, дуже важливо привести будинок до ладу: позакривати в підвалах діри, які ведуть на вулицю, та герметизувати комунікаційні отвори.

Хто відповідальний за боротьбу із щурами та тарганами

Часто мешканці будинків самі розв'язують проблеми, пов'язані із появою шкідників, звертаючись до приватних служб з дезінсекції. Послуги зі знищення гризунів для 2-х кімнатної квартири коштують від 800 гривень, а для підвалу – відповідно до його площі. Середня ціна за квадратний метр варіюється у межах 8-10 гривень. Послуги з дезінсекції коштують приблизно так само.

Дезінсекція цілого багатоквартирного будинку потребує великих грошей, яких у мешканців може й не бути. Тож якщо проблема стала масовою, а коштів на боротьбу зі шкідниками немає, експерти радять звертатися за допомогою до комунальників.

"Якщо таргани й щури прийшли в будинок, і їх хтось помітив - це зона відповідальності ЖЕКу чи управляючої компанії. У переліку послуг, які надають комунальні ЖЕКи, є обов’язкова квартальна дезінсекція та дератизація. Але часто буває так, що ці управителі не виконують свої обов’язки", — розповів голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

За словами експерта, виконання робіт закривають актами, а виділені кошти – крадуть. Держава, у свою чергу, зняла із себе відповідальність за контроль над цими процесами, тому мешканці будинків повинні самостійно слідкувати за робою комунальників, а ЖЕК – здавати виконану роботу наочно.

"Мешканці будинку повинні звернутися до управляючої компанії з проханням провести заходи з дератизації та дезінфекції, написати відповідну заяву. Це буде безоплатно. А якщо щури або таргани продовжать виявлятися, то управляюча компанія може бути оштрафована Держпродспоживслужбою", — продовжує експерт Олег Попенко.

Він зауважив, що щури та таргани – це зона відповідальності органів місцевого самоврядування. Однак, вони підключаються до роботи лише коли ситуація зі шкідниками набуває масового характеру. Проте цей Новий рік вони зустріли із масою замовлень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube