Можливість обміну російської та білоруської валюти клієнтами українських банків зафіксована у новому законопроєкті
До 31 грудня 2024 року українським банкам дозволено провести для своїх клієнтів — компаній та фізосіб — продаж/обмін наявних у них російських та білоруських рублів у безготівковій формі. Але це дозволяється робити тільки через ті банки рф та Білорусі, які не включені до списків санкцій. Кожен клієнт може провести такий обмін лише один раз після подання до банку відповідної заяви. Про це пише видання Мінфін.
Можливість обміну російської та білоруської валюти клієнтами українських банків зафіксована у новому законопроєкті № 9422, який зараз очікує на підпис Президента. Він анонсувався як кредитний, з прицілом на регулювання споживчих позик.
Однак, під час підготовки документа Нацбанк включив до нього і низку «непрофільних» нововведень. Розкид тем — від банківського нагляду до вузькопрофільного страхування. Також, під час розгляду, з голосу до документу додали нові правила поводження з російськими та білоруськими рублями.
Таким чином, українці отримали шанс позбутися рублів, операції з якими було заборонено в Україні з першого дня повномасштабного вторгнення (військовою постановою НБУ № 18).
НБУ надав останні дані щодо безготівкових залишків на рахунках на 22 листопада 2023 року у перерахунку на гривню:
За динамікою зрозуміло, що наш бізнес перед великою війною скорочував свої вкладення у рублі, а ось населення їх трохи збільшило. На початок 2022 року Нацбанк зафіксував такі залишки на рахунках:
За рік до цього російської безготівки в Україні було ще більше — дані на початок 2021-го:
Точної інформації про обсяги готівкового рубля на руках у громадян України немає. Однак, у банках пояснили, що, згідно із законопроєктом № 9422, ані люди, ані бізнес не зможуть внести цю готівку на рахунок для подальшого безготівкового обміну.
«Постанова НБУ № 18 від 24 лютого 2022 року забороняє будь-які грошові операції з російським та білоруським рублем. А внесення на рахунок — це операція. Законом № 9422 робиться один виняток — щодо безготівкового валютообміну для цих двох валют. І тільки. Це означає, що дозволяється лише безготівковий валютообмін коштів, які вже є на рахунках, і додатково внести готівку на них не вийде», — пояснив ситуацію фінансовий аналітик Василь Невмержицький.
Тож на практиці обміну підлягатиме рублевий еквівалент 1,9 млрд грн. Однак, поки що невідомо, які з українських банків зможуть (захочуть) його зробити, адже відомо, що багато наших структур закрили свої коррахунки в рф та Білорусі.
У Національному банку дали декілька пояснень зростання частки рубля в експорті/імпорті товарів та послуг:
«Активна трудова міграція українців у росії та збільшення обсягів грошових переказів від них були серед основних факторів активізації операцій з готівковою валютою», — наголосили в НБУ.
У Нацбанку розуміють, що після перемоги України у війні з рф та повернення окупованих регіонів до нашої країни також потече рублева маса. Її обсяг і значущість поки що складно оцінити, так само, як вплив на нашу інфляцію та курсову стабільність гривні. Проте, чиновники тримають цей ризик у голові. Вирішення цієї проблеми обіцяють надати пізніше.
«Відповідні ризики належать, передусім, до деокупації території України, яка тривалий час перебувала під окупацією. Адже громадяни, які мешкають на цих територіях, для виживання змушені були використовувати рублі. Водночас, після деокупації територій рублева готівка може «политися» на український ринок лише за однієї умови — відсутність регулювання НБУ. Втім, Національний банк вже розробляє необхідні рішення, зокрема, вивчаючи міжнародний досвід, щоб уникнути можливих ризиків як для фінансової системи, так і для громадян на окупованих територіях. Зараз у нас немає можливості анонсувати конкретні рішення НБУ, адже поки що це лише напрацювання", — йдеться в ексклюзивному коментарі регулятора.
Наразі українські банки не проводять операцій з готівковими рублями, а безготівковий обмін зможуть провести лише після набрання чинності вищезазначеного закону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.