Як затримка допомоги Україні від США вплине на курс гривні до долара

Читать на русском

Якщо подивитись на суми вже виділеної допомоги, то витрати на Україну складають 5% від бюджету Пентагону та 1% від загального бюджету Сполучених Штатів

Читать на русском
Допомога Україні з боку США
Допомога Україні з боку США

Якщо подивитись на суми вже виділеної допомоги, то витрати на Україну складають 5% від бюджету Пентагону та 1% від загального бюджету Сполучених Штатів

На даний час в Конгресі США досі не прийняте рішення про продовження фінансування допомоги Україні. Ці суперечки тривають ще з серпня, коли до Конгресу на затвердження був поданий черговий пакет на 24 млрд. дол., який призначався для фінансування військової та іншої допомоги. Хоча немає ніяких сумнівів у позиції Сполучених Штатів щодо підтримки України у її опорі збройній агресії, у випадку суттєвої затримки для України може скластися дуже непроста та ризикована ситуація. Ми як завжди спробуємо розібратися, наскільки це серйозно, які це може мати наслідки та як це вплине на фінансовий стан України та курс національної валюти до долара США.

Чому допомога Україні може затриматись і на який час?

Якщо подивитись на суми вже виділеної допомоги, то витрати на Україну складають 5% від бюджету Пентагону та 1% від загального бюджету Сполучених Штатів. Це не дуже критичні суми, враховуючи масштаб подій та обсяги військових завдань з подолання загроз національній безпеці США, які фактично виконує Україна. Саме тому американські офіційні особи роблять однозначні заяви, як наприклад прибулий щойно у Київ голова Пентагона Ллойд Остін:

«США будуть продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі за свободу проти агресії росії як зараз, так і в майбутньому».

Так у чому тоді тут справа, чому виникає питання затримки рішення у Конгресі? Справа в тому, що ці суми допомоги все рівно є відчутними для американських платників податків. А тому вони підпадають під ретельне обговорення, що автоматично спричиняє політичні суперечки та торг за певні політичні рішення між партіями. Тут ще варто згадати, що влітку цього року так само було незважаючи на ризик дефолту підвішене рішення з критичного для США питання «стелі державного боргу», що спричинило панічні настрої на ринку та навіть призвело до безпрецедентної події – зниження кредитного рейтингу США, як надійного позичальника.

Отже, справа не в Україні, а в тому, що американці взяли твердий курс на зниження власних бюджетних витрат і займають у цьому принципову позицію. У політичному полі проголошено твердий курс на зупинення зростання державного боргу, який перевищив цього року вже 31 трильйонів доларів, і це вимагає ретельного відношення до будь-яких витрат. Вже затверджені раніше суми допомоги та їх структура:

Як затримка допомоги Україні від США вплине на курс гривні до долара 1

 Насправді американці чудово розуміють, що допомагаючи Україні вони допомагають собі і вирішують питання, важливі для власної національної безпеки.

«Не варто нехтувати цією сумою, однак вона об’єктивно невисока, якщо врахувати загрози, які американська підтримка допомагає виключити, і взагалі важливість цієї війни для майбутнього демократичного світу. Відчувши коливання США, знизити підтримку можуть і європейські країни. І мало що може більше підтримати володимира путіна ― який, власне, цього й очікує.» - стверджує видання Time.

Структура нового пакету допомоги:

Як затримка допомоги Україні від США вплине на курс гривні до долара 2

 З усього цього ми можемо зробити висновок, що допомога США продовжуватиметься за будь-яких обставин, але всі рішення будуть ретельно обговорюватись, що постійно спричинятиме затримки. Також це означає, що ми маємо навчитись працювати у цих умовах. Така нова реальність.

"Ймовірніше Конгрес зможе завершити переговори та ухвалити нову допомогу Україні в середині грудня, майже через два місяці після того, як президент Джо Байден вперше зробив запит" - зазначає Bloomberg.

За твердженням NBC у Конгресі єдина позиція, що питання у будь-якому випадку має бути розглянуте до Різдва, тобто до кінця грудня. Тепер розглянемо, який вплив така затримка може спричинити на економіку України.

Який запас міцності має Україна, тобто який стан резервів НБУ?

Відразу скажемо, що протягом 2022-23 років НБУ накопичив достатній розмір резервів для стабілізації будь-яких позапланових подій на валютних ринках. На даний момент ця цифра становить приблизно 39 мільярдів дол.

Як затримка допомоги Україні від США вплине на курс гривні до долара 3

Це означає, що запас міцності дозволяє НБУ гарантовано нівелювати найближчим часом будь-які небажані коливання курсу гривні. Але не слід поспішати з висновком, що ніяких коливань курсу не буде. Справа в тому, що валютний ринок України певним чином відрізняється від міжнародних ринків. З одного боку він набагато менш чутливий до негативних новин через зарегульованість Національним банком. Кількість операторів обмежено, інвестори мають лише опосередкований доступ на ринок (на відміну від міжнародних ринків). Це дозволяє відчувати захищеність від будь-яких спекулятивних коливань курсу.

Але з іншого боку слід очікувати реакції на ці новини самого НБУ. Немає ніякого сумніву, що підвішеність питання допомоги США змусить керівництво Національного банку “притримувати” резерви, що спричинятиме певний тиск в напрямку послаблення гривні. В той самий час фактором підтримки курсу гривні буде наявність великих резервів та заяви лідерів США та Європи про продовження допомоги.

Як конкретно затримка допомоги вплине на курс гривні до долара США?

Для цього розглянемо фактичну динаміку за останній час і як розвивалась ситуація на валютному ринку. Після історичного рішення про лібералізацію курсу у жовтні Національний банк продовжив тримати ситуацію під контролем і не допустив різких коливань.

Навпаки, почалось «повзуче» зміцнення курсу гривні на тлі розміру золотовалютних резервів. Однак тепер у зв’язку з ситуацією з затримкою допомоги США цілком можна очікувати певного послаблення курсу гривні у грудні та січні, що буде підсилено традиційним сезонним зростанням курсу долара. Втім, не слід очікувати надто різких коливань та стрибків – скоріше за все курс триматиметься у коридорі 37-39 грн. за долар.

Андрій Богатирьов

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.