На зростання цін на пальне у 2024 році можуть вплинути інфляція та девальвація: експерт

Ціни на різні види пального навряд залишатимуться сталими

Бензин, пальне
У 2024 році ціни на пальне залежать від низки факторів

Національний банк України прогнозує, що у 2024 році очікується стабілізація вартості через поступове зниження світової ціни на "чорне золото". Про це йдеться у жовтневому Інфляційному звіті НБУ. Проте, експерти вважають, що до будь-яких прогнозів щодо вартості пального слід ставитися з обережністю. Чому і що може вплинути на здорожчання пального?

За словами експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, що ціни на різні види пального навряд залишатимуться сталими. Все тому, що Нацбанк робить свої прогнози лише на основі нафтових котирувань.

«Всі прогнози будуються виключно на ретроспективній поведінці цих самих котирувань. Але так воно не працює, тому до прогнозів Нацбанку щодо цін на нафтопродукти, як на мене, варто ставитися надзвичайно обережно», - сказав Рябцев.

Він додав, що на зростання цін на пальне можуть вплинути такі фактори як інфляція, яка збережеться в наступному році, та девальвація, яку прогнозує НБУ.

«Якщо казати про нафтові котирування, то підстав якихось щодо їхньої суттєвої зміни немає. Оскільки попит та пропонування суттєво не змінюються», – зауважив Рябцев.

За словами експерта, якщо розглядати інші фактори, які можуть вплинути на ціни на пальне, то в Україні очікується незначне змінення попиту на нафтопродукти, оскільки обсяги перевезень не передбачаються збільшуватися, і загалом економічне зростання не очікується.

Коли очікувати здорожчання пального

За словами засновника групи компаній "Прайм" Дмитра Льоушкіна за два тижні свят з 25 грудня по 8 січня на ринку очікується спад та мінімальне споживання пального. З 8 січня Льоушкін очікує здорожчання пального головним чином через зростання цін на нафту та здорожчання долара напередодні свят. Крім цього, на період зими мережі АЗС збільшують маржу, що пов'язано зі зниженням споживання пального та здорожчанням утримання АЗС.

"Взимку у всіх падають проливи, а вартість утримання заправок зростає через збільшення споживання електроенергії та опалення, а також фізичні властивості нафтопродуктів стискатися на холоді що призводять до їх нестачі. Через це треба або накручувати колонки, або збільшувати маржу. Це не дуже багато, але на так вже й мало. Тому в будь-якому випадку завжди всі мережі АЗС збільшують свою маржу, хто на 50 копійок, хто на гривню залежно від проливів. Це стандартна процедура на кожну зиму. Потім весною вона йде при переході на літній ресурс. З урахуванням фактору нафти та курсу нацвалюти я очікую зростання на 1-2 гривні залежно від виду пального. Звісно за умови, що поточна економічна ситуація не зміниться", - вважає Льоушкін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube