Найдорожча елекроенергія - це не імпорт, а українська зелена генерація

В Уряду величезні борги перед інвесторами «зеленої» енергетики, десь близько 25 млрд грн

Електроенергія
В Уряду величезні борги перед інвесторами «зеленої» енергетики

Частина виробників відновлювальної енергетики відмовляються від «зеленого» тарифу та хочуть продавати електрику за звичайними ринковими цінами. Адже борги держави та часткові розрахунки тягнуться з 2019 року. На відміну від цього за умов продажу енергії на ринок з великою вірогідністю можна отримати 100% розрахунків. Що відбувається на ринку енергетики, розбирався Інформатор.

Щорічно борги перед виробниками «зеленої» енергетики вражають

За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, в Уряду величезні борги перед інвесторами «зеленої» енергетики (сонячна, вітрова). Зараз борги десь близько 25 млрд грн (були 32 млрд грн на кінець минулого року). В основному це борг за 2022 рік. І саме з ними можна буде частково розрахуватися завдяки підвищенню тарифів.

Експерт вважає, що влада робить недостатньо для розв’язання цієї проблеми та повісила борги перед бізнесом на держбюджет. Він зазначає, що імпорт електроенергії з Польщі, Словаччини, Угорщини, Молдови дешевший, ніж її вартість на внутрішньому ринку (РДН) України. А вітчизняна «зелена» енергія вдвічі дорожча, за імпортовану не «зелену», тому імпорт був би пріоритетнішим для закриття нестачі енергії на ринку.

«Уряд міг би змусити всіх інвесторів «зеленої» енергетики самостійно виходити на ринок електроенергії та продавати її на ринку РДН чи ВДР. А держава взяла на себе зобов’язання виплачувати все це інвесторам з державного бюджету вдвічі дорожче, ніж коштує електроенергія. Ми можемо скористатися періодом війни та на це питання впливати», - вважає Олег Попенко.

За даними Економічної правди, станом на вересень 2023 року борг держави перед виробниками «зеленої» енергетики складав 35 млрд грн. При цьому тоді за 2022 рік держава розрахувалась на 55,3% від необхідного. За 2021 рік – на 99%. За перші 9 місяців 2023 року – на 52,3% (на момент публікації ЕП). А причина цьому часто у низькій дисципліні учасників ринку енергетики.

Так, у серпні 2023 року голова правління державного «Укренерго» Володимир Кудрицький зазначив, що борги перед очолюваною ним компанією становлять близько 59 млрд грн, а сама компанія винна іншим учасникам ринку – 50 млрд грн. Зокрема держкомпанії винні були 28 млрд грн на балансуючому ринку, 21 млрд грн за передачу електрики та майже 10 млрд грн за диспетчеризацію. А «Укренерго» в свою чергу не може розрахуватися за «зелену» енергетику, бо йому не сплачують борги.

Частина виробників відновлювальної енергетики на фоні цього навіть відмовляються від «зеленого» тарифу та хочуть продавати електрику за звичайними ринковими цінами, адже борги держави та часткові розрахунки тягнуться з 2019 року. На відміну від цього за умов продажу енергії на ринок з великою вірогідністю можна отримати 100% розрахунків.

Найкращі тарифи для зеленої енергетики, на які у держави катастрофічно не вистачає коштів

Від самого початку у 2010 році «зелений» тариф в Україні, найвищий в Європі, для інвесторів був вкрай вигідним, хоч і поступово зменшувався.

«Енергію сонячних та вітрових електростанцій викуповує держава через підприємство «Гарантований покупець», якому платить «Укренерго», а продається потім ця енергія населенню за звичайними цінами, різниця покривається державою», - пояснюють експерти.

Станом на 2020 року держава мала сплатити виробникам 50 млрд грн – майже в 4 рази більше, ніж у 2018 році. Усе це відбувалося на фоні здешевшаня складових для будівництва соняшних та вітрових електростанцій. Станом на 2020 рік «зелена» енергетика отримувала 26% доходів на ринку, при цьому її частка становила всього 8%, а через неї доводилося менше виробляти дешевої атомної енергетики.

Тобто Україна, де електроенергія для населення коштувала значно менше, платила виробникам «зеленої» енергетики з державного бюджету навіть більше, ніж у європейських країнах з найдорожчою енергетикою. Це спричинило бум у будівництві електростанцій з відновлювальної енергетики (ВЕД) в Україні та їх безконтрольне поширення.

  • У 2017 році в Україні потужність ВЕД зросла на 30%,
  • у 2018 – на 66%,
  • у 2019 – на 200%.

З 2015 по 2021 рік потужність СЕС збільшилася у майже 15 разів – до 6381 МВт. А вироблену ними електроенергію держава мала купувати за високими тарифами. Втім, внаслідок війни з 2022 року частина сонячних та вітрових електростанцій опинилися в окупації, частина була зруйнована, тому виробництво ними електроенергії помітно зменшилося.

У 2024 році «зелений» тариф в Україні для СЕС складає 0,146 євро за кВт•год проданої (експортованої в мережу) електроенергії. До цього він був 0,164 євро/кВт•год з 2020 року. Тариф за законом діятиме до 2030 року.

Отже, цілком ймовірно, що підвищення тарифів на електроенергію переслідує декілька цілей. Основне - це виплутатися з кабальних боргів, в яких опинилися державні "Енергоатом" та "Укренерго", а також відновити державні електростанції та інфраструктуру для передачі електроенергії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube