Не Socar-ом єдиним: український мобільний оператор Vodafone контролюється Азербайджаном

Компанія SOCAR, яка діє в Україні, підписала договір із російським Газпромом, що обурило деяких українців, проте в Україні працюють ще й будівельні та транспортні компанії Азербайджану, крім того, власники Vodafone теж азербайджанська компанія

Азербайджан
Азербайджан має тісні взаємовідносини з Україною

Деякі українці закликають бойкотувати заправки державної компанії Азербайджану SOCAR. Вони обурені, що компанія підписала договір з Газпромом. Проте, Азербайджан має тісні взаємовідносини з Україною не тільки в нафтовому сегменті. Наприклад, компанія "Vodafone Україна" теж контролюється Азербайджаном. Інформатор підготував огляд про те, які ще інтереси Азербайджану є в Україні та навпаки. 

Чому українці обурилися на SOCAR і до чого закликають

Державна нафтова компанія Азербайджану SOCAR та російський “Газпром” підписали договір про розширення стратегічного партнерства. Про це  заявив голова “Газпрому” Олексій Міллер.

“Взаємовигідна, партнерська взаємодія “Газпрому” та SOCAR динамічно розвивається. Зокрема, йдеться про проєкт “Північ-Південь”, про підписання у вересні цього року програми комплексного науково-технічного співробітництва. Досягнуто домовленості про розширення різнопланового стратегічного партнерства”, – повідомив Міллер.

Напередодні делегація “Газпрому” на чолі з Міллером взяла участь у заходах візиту президента рф путіна до Азербайджану. Також відбулася зустріч президентів двох країн.

На фоні цих подій частина українців закликає бойкотувати заправки державної компанії Азербайджану SOCAR. Про це користувачі соцмереж пишуть на своїх сторінках у Facebook.

«В Україні є багато заправних станцій цієї компанії. Закликаю наших співвітчизників бойкотувати цю мережу!!! Також закликаю український бізнес розірвати всі партнерські відносини з цією компанією!!!», – написав військовий та громадський активіст Олег Симороз.

Також бойкот заправкам SOCAR в Україні оголосив ведучий «Радіо НВ» Дмитро Тузов.

«Ну що ж, поки що (до з’ясування справжніх мотивів), заправки SOCAR я об’їжджаю. Я розумію, що війна звужує наш життєвий простір і накладає серйозні обмеження на багато звичних речей і контактів. Але після цього облизування я просто не можу залишити жодної копійки азербайджанському паливному оператору», – заявив він.

Політтехнолог Олексій Голобуцький на своїй сторінці у Facebook теж відреагував на обійми президента Азербайджану Ільхама Алієва з диктатором Владіміром Путіним. Політолог впевнений, що Socar має відчути, що нарощувати прибутки співпрацею з масовими вбивцями – не є нормальним. І закликав українців відмовитися від послуг азербайджанського Socar. 

Якими ще компаніями представлений Азербайджан в Україні

Нагадаємо, представництво азербайджанської держкомпанії Socar в Україні було відкрито у 2008 році, а мережа компанії оперує 57 АЗС в Україні.

Крім Socar, Азербайджан представлений в Україні цілою низкою виробничих, будівельних і транспортних компаній. Не говорячи вже про експорт з Азербайджану чаїв, мінеральної води, алкогольних напоїв, косметики, автомастил тощо.

В Україні також працюють будівельні компанії Азербайджану. Вони будують житлові комплекси, зокрема і в Києві. Ще один приклад – азербайджанська Alke Industrial, яка реанімувала в Сумах старий непрацюючий цукровий завод, один із найбільших у регіоні. Перша черга інвестицій склала близько $7 мільйонів.

А ще у «Великому будівництві» брала участь азербайджанська компанія AzVirt MMC. Півтора мільярда гривень на ремонт доріг в Україні перепало саме азербайджанцям. Згідно з документами сайту youcontrol.com.ua азербайджанська компанія "ПРЕДСТАВНИЦТВО "АЗВІРТ" ММС" належить Ельнуру та Камілю Алієву Алі Огли, та німцям – Вальтеру Закарісу і Мартіну Манфреду.

А 1 червня 2024 року стало відомо, що Україна перебуває на завершальному етапі переговорів щодо відновлення поромних  перевезень з Баку в Україну і транзитом через усі країни, які проходять судна.

"Найближчим часом, ми сподіваємося, що поромна переправа запрацює. За порти можете бути спокійними. Вони працюватимуть у режимі 24/7. Усе необхідне для цього в нас є. Сподіваємося, що гроші, які ми спільно заробляємо, будуть інвестовані в інфраструктуру портів, і її буде оперативно відновлено», – зазначив голова Адміністрації морських портів України (АМПУ) Юрій Литвин, Юрій Литвин.

Також, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України й Агентство наземного транспорту Азербайджану погодили квоту дозволів на міжнародні вантажні перевезення на 2024 рік.

“Враховуючи зміни логістичних маршрутів до країн Азії та необхідність проїзду через територію Азербайджану як транзитним коридором, для нас важливо забезпечити українських перевізників достатньою кількістю дозволів. Я вдячний азербайджанським колегам за вирішення оперативних та довгострокових завдань. Завдяки плідній співпраці всі цьогорічні потреби наших міжнародних перевізників закриті”, – повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач.

Азербайджанська компанія у 2019 році  придбала "Vodafone Україна" і її доходи зростають

25 листопада 2019 року російська МТС анонсувала продаж Vodafone Україна азербайджанській корпорації NEQSOL Holding (за посередництвом ТОВ Bakcell, що входить до складу NEQSOL Holding). Сума договору становила $734 млн. Угоду закрили 3 грудня 2019 року, після того, як у жовтні 2019 року схвалив Антимонопольний комітет України.

3 березня 2020 Vodafone Україна продовжила договір про співпрацю з Vodafone Group на 5 років.

"Дохід компанії за три квартали 2023 року становив 15,9 млрд грн, що на 8% більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Показник OIBDA також продемонстрував 8% зростання і перевищив 9 млрд грн. Маржа OIBDA залишається стабільною завдяки високій ефективності бізнесу. Чистий прибуток сягає 3,8 млрд грн, збільшення показника в 7 разів порівняно з аналогічним періодом минулого року обумовлено зменшенням збитків від курсових різниць внаслідок валютної політики НБУ в умовах воєнного стану (з 21 липня 2022 року НБУ зафіксовано обмінний курс долара США до гривні)", - йдеться у звіті компанії за 2023 рік.

Також звітується, що абонентська база залишається стабільною в порівнянні з попереднім кварталом 2023 року – 15,2 млн клієнтів. Зменшення у порівнянні з третім кварталом минулого року пов’язано зі зменшенням кількості користувачів мобільного зв’язку внаслідок активних бойових дій, недоступності мереж мобільного зв’язку на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій та масової міграції.

Раніше Інформатор писав, що Азербайджан офіційно подав заявку до неформального об’єднання БРІКС. Це підтвердив представник Міністерства закордонних справ країни Айхан Гаджизаде. Відомо, що до об’єднання входять, зокрема, Росія та Китай.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube