Поки жінка спала, хтось вкрав з її картки в Ощадбанку майже 10 тисяч гривень: що вирішив суд

Читать на русском

Представник банку в суді наполягав, що їх клієнтка сама винна у тому, що сталася. Нібито вона комусь повідомила дані по своєму рахунку і гроші зникли.

Читать на русском
Ощадбанк, суд, кредитна картка, вкрали гроші
Жінка звернулась до суду

Представник банку в суді наполягав, що їх клієнтка сама винна у тому, що сталася. Нібито вона комусь повідомила дані по своєму рахунку і гроші зникли.

21 листопада 2022 року в 00:49 з кредитної картки жінки в Ощадбанку хтось зняв майже 10 тис. грн. Злодії це зробили двома переказами, про що власниця рахунку дізналася лише вранці. 

Після того як на її мобільний телефон надійшло повідомлення про зняття коштів, вона зателефонувала до контакт-центру Ощадбанку. Жінка повідомила, що в неї викрали гроші та просила заблокувати рахунок. 

Що трапилося

Постраждала вимагала розібратися в ситуації та провести розслідування, проте ні від Ощадбанку, ні від НБУ про їх результати вона не дізналася. Тоді у січні 2023 року вона вирішила написати заяву у поліцію.

Лише у червні минулого року відкрили кримінальне провадження №12023041560000241 за фактом шахрайства, яке вчинили в умовах воєнного стану. Але злочинців на момент розгляду справи у суді так і не піймали. До цього додалися вимоги від банку сплатити платіж за позикою.

«На мобільний телефон (жінки) надійшло SMS повідомлення від AT «Державний ощадний банк України» про необхідність терміново сплатити прострочений платіж, - написано у матеріалах справи на сайті судового реєстру. - Кредит та відсотки за користування кредитними коштами є зобов`язанням з погашення кредитних коштів, які були зняті 21 листопада 2022 року. Таким чином, кредитна заборгованість виникла внаслідок списання коштів».

Коли стало зрозуміло, що банк не буде списувати борг, жінка звернулась до суду.

Що було у суді

У позові жінка просила відновити залишок коштів на рахунку та оплатити 5 тис. грн витрат на свого адвоката. На це представник банку в суді відповів, що у листопаді 2022 року від її імені хтось зареєструвався у додатку Мобільний Ощад.

Переказ коштів зробили за допомогою біометричних даних у додатку. За його версією подій, це могло статися, якщо дані про картку стали відомі комусь ще, окрім власниці. І в цьому є провина їх клієнтки. Однак жінка наполягала, що вона нікому не повідомляла дані по своєму рахунку.

«Банк не довів, що вона, як позичальник, своїми діями або бездіяльністю сприяла утраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера або іншої інформації, що дає змогу ініціювати платіжні операції», - заявляла адвокат жінки.

Що вирішила суддя

Суддя П’ятихатського районного суду Дніпропетровської області Юлія Кудрявцева вважала, що мають бути докази, що клієнт дійсно втратив картку чи повідомив її дані стороннім.

«Лише наявність обставин, які безспірно доводять, що користувач своїми діями чи бездіяльністю сприяв втраті, незаконному використанню ПІН-коду або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції, є підставою для його притягнення до цивільно-правової відповідальності», - йдеться у рішенні суду.

Те, що хтось від імені клієнтки зареєструвався у мобільному додатку банку могло бути цими доказами. Однак такої інформації не було.

«Проведення фінансових операцій по картковому рахунку відбулося не за її розпорядженням, (жінка) не повинна нести відповідальності за такі операції. Натомість виявивши вчинення кримінального правопорушення, (вона) повідомила про цей факт банк та звернулася до правоохоронних органів», - зауважила суддя Кудрявцева.

Тому було вирішено, що Ощадбанк повинен був відновити кошти на кредитному рахунку своєї клієнтки та компенсувати 3 тис. грн на оплату праці її адвоката. Окрім цього, банк мав списати нараховані відсотки, пеню, штрафні санкції та суму комісії за перерахунок коштів.

Ощадбанк подав на це рішення скаргу. На момент підготовки матеріалу це не було відомо, чим закінчилася ця суперечка.

Інформатор писав, що Киянин хотів забрати в Ощадбанку свій радянський вклад.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.