У парламенті помічники отримують зарплати більше, аніж керівники, експерти пояснили причини
За аналізом декларацій 2022 року, керівники комітетів українського парламенту отримують зарплату менше, аніж їхні підлеглі. Деякі депутати вважають, що це може призвести до збільшення корупційних ризиків. При цьому наразі збільшення зарплати депутатів не планується. Про це йдеться в дослідженні громадської ініціативи "Голка", оприлюдненому 29 лютого.
Згідно з дослідженням, зарплата очільника керівництва Апарату ВРУ Вячеслава Штучного за рік склала майже 3 мільйони гривень. Його заступники Артем Янчук і Микола Шевчук за той самий період отримали близько 2,5 мільйона гривень. При цьому зарплати голів комітетів у п'ять-шість разів менші.
"До слова, голови комітетів також мають абсолютно різне навантаження. Це пов’язано з тим, що розглядається різна кількість питань і відбувається різна кількість засідань. Так, кількість засідань комітету з питань свободи слова за часів головування нардепа Нестора Шуфрича, була майже нульовою 2022 року, а от бюджетний комітет, наприклад, засідає доволі часто", - зазначають експерти.
Народна депутатка від партії "Голос" Юлія Клименко вважає, що ця ситуація може призвести до збільшення корупційних ризиків. На її думку, те, що депутати та голови комітетів отримують у три-чотири рази менші зарплати за своїх підлеглих, - це абсурд з погляду менеджменту.
"Відповідальність політична та юридична нардепа і голови комітету непорівнянно більша. За таких умов державна політика щодо оплати праці веде до збільшення корупційних ризиків. Народні депутати, особливо в умовах війни, коли не можна провести вибори, посилено відповідають за захист суверенітету", - додала Юлія Клименко.
Підвищувати зарплати депутатам не планується. За словами голови бюджетного комітету Верховної Ради Роксонали Підласної, причина в тому, що це зараз не є питанням першої потреби. Вона також додала, що в суспільстві під час війни й буде сприйняте з великим нерозумінням.
Представники громадської організації підкреслили, що в Україні завжди були проблеми з доходами посадовців. Офіційна зарплата могла бути невеликою, а премії - захмарними. Саме з цієї причини міжнародні партнери вимагали у рамках реформування держслужби збалансувати оплату праці держслужбовців за формулою "70 на 30". Тобто оклад мав становити 70%, а премія - не більш як 30%. Проте, зауважили експерти, ця норма якимось чином випала з базового закону про держслужбу, ухваленого 2015 року.
Збалансувати систему оплати праці Кабінет міністрів вирішив через рядок у документі Державного бюджету на 2024 рік. Проте без базового законопроєкту, який міг би впровадити систему класифікації зарплат та посад у парламенті.
"У загальному хаосі Верховна Рада схитрувала, захистивши у прикінцевих положеннях свій апарат: умови оплати праці держслужбовців, які визначено іншими положеннями, не застосовуються під час визначення оплати праці держслужбовців Апарату Верховної Ради. Це прописували у проєкті держбюджету поправками зокрема спікер Руслан Стефанчук і віцеспікер Олександр Корнієнко", - зазначають у громадській організації.
Раніше в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомили, що уряд ухвалив рішення щодо зарплат працівників на певних територіях України. Йдеться про працівників підприємств, установ, закладів та організацій, що фінансуються з державного бюджету. Зміни стосуються територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
"Тепер особи, які працюють на державних підприємствах і перебувають на таких територіях, можуть отримувати щомісячну надбавку у граничному розмірі 100% посадового окладу", - пояснили в уряді.
Політолог Володимир Фесенко розкриє процедуру прийняття нового закону про мобілізацію. Він поділиться умовами, за яких закон буде ухвалений і розкриє можливі обставини, що можуть викликати опозицію серед народних депутатів. Не пропустіть цю важливу інформацію – долучайтеся до перегляду!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.