Експерти пояснили, на що чекати громадянам, які були вимушені прийняти паспорт рф
З 2014 року російські окупанти видали на тимчасово окупованій території понад 4 мільйони паспортів рф місцевим жителям. Більшість українців, які мають ці документи, були змушені піти на цей крок, щоб мати доступ до освіти, медицини тощо. Експерти пояснили, що буде в майбутньому з цими громадянами, які вимушено пішли на це.
Як передає Східний Варіант, правозахисники Медійної ініціативи про права людини повідомили про не менше 15 випадків, коли в окупації цивільних не лікували без російського паспорта. Таким чином, російські окупанти практично шантажують місцевих жителів на тимчасово окупованих територіях, щоб ті пройшли так звану "паспортизацію". У Криму та Донецькій й Луганській області така "паспортизація" примусово проводилася ще до повномасштабної війни.
Навесні 2023 року диктатор путін ухвалив "постанову", згідно з якою жителі окупованих територій повинні до 1 липня 2024 року прийняти російське громадянство, в іншому випадку вони вважатимуться іноземцями або особами без громадянства, і можуть бути затриманими або депортованими. Проте українців хвилює також те, чи не буде потім за це відповідальності на території України, якщо людина буде змушена взяти російський документ.
Головна координаторка ГО «Донбас СОС» Віолета Артемчук зазначила, що в окупації головна задача людини - це виживання. Є випадки, коли українцям доводилося брати паспорт рф, щоб отримати потрібні медичні послуги чи лікарський супровід.
"Якщо це явна колаборація, то тут буде відповідальність за Кримінальним кодексом. Але усі розуміють, що іноді без російського паспорта в окупації вижити неможливо, тому ніякої відповідальності за його отримання немає. Ми знаємо випадки, коли інсулінозалежним людям на окупованих територіях можна отримати інсулін лише за паспортом рф. І таких випадків багато, коли отримання паспорта рф є питанням виживання", - пояснила Віолета Артемчук.
Зокрема, експерти згадали про вагітну жінку з-під окупованого Маріуполя, якій у пологовому будинку повідомили, що без російського паспорта їй не зможуть надати медичні послуги. Цій жінці порадили отримати паспорт, щоб врятувати найдорожче - її життя та життя її дитини. Крім того, до Офісу Уповноваженого надходить багато аналогічних звернень. Нерідко повідомляють про те, що окупанти зі зброєю в руках категорично заявляють: "На цій території можуть жити лише росіяни, або отримуєте російський паспорт, або ми будемо відбирати у вас нерухомість (або авто)".
Якщо людина повернулася з тимчасово окупованої території, то отриманий там російський паспорт не буде визначатися. Наразі в Україні немає механізму його здачі. Тому, як пояснили експерти, його немає потреби здавати.
"Зверталися до нас і розповідали, що, коли люди беруть російський паспорт, треба на камеру сказати, що вони відмовляються від українського громадянства. Це засоби впливу. Навіть узявши російський паспорт в окупації, людина не позбавляється українського громадянства", - пояснила Віолета Артемчук.
Головне, пояснила експертка, не переходити межу. Якщо людина взяла паспорт рф, щоб вижити, - це не є злочином. Однак якщо людина агітувала за окупаційну владу, або ще якось за власним бажанням співпрацювала з окупантами - це кримінальний злочин (стаття про колабораційну діяльність).
Політолог Володимир Фесенко розкриє процедуру прийняття нового закону про мобілізацію. Він поділиться умовами, за яких закон буде ухвалений і розкриє можливі обставини, що можуть викликати опозицію серед народних депутатів. Не пропустіть цю важливу інформацію – долучайтеся до перегляду!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.