Попри низьку інфляцію, ціни в Україні швидко ростуть - в Мінекономіки пояснили, що відбувається та чого чекати

У Мінекономіки вказують, що внутрішні ціни й далі залежатимуть як від світового тренду, враховуючи його корекцію, так і від вагомої внутрішньої собівартості продукції

Мінекономіки
Мінекономіки про ризик прискорення росту цін в Україні

Інфляція в Україні у січні-травні 2024 року сповільнилася до 2%, що є найнижчим показником за останні роки. Однак, існують ризики зростання цін у найближчому майбутньому, серед них - витрати бізнесу на роботу в умовах обмеженого електропостачання, подорожчання логістики, підвищення закупівельних цін на сировину, більш високі витрати на утримання персоналу. Про це йдеться в огляді відомства.

Вказується, що поточна "млявість" цін стала відображенням змін у структурі економіки під час війни — пригнічений споживчий попит не покривав поступове відновлення внутрішньої пропозиції, у тому числі коштом високого врожаю 2023 року та імпорту, що й забезпечило насиченість ринку за умови збереження обмежених можливостей експорту. Водночас тимчасовий профіцит пропозиції лише частково стримує інфляцію, відповідно в ті чи інші місяці можуть переважати за своїм впливом інші чинники продовольчого ринку (зокрема сезонність), які й надалі визначали загальний рівень цінового зростання. Крім того, усе сильніше відчувається тиск з боку витратних чинників, зокрема через:

  • вимушену затратну адаптацію бізнесу до роботи в умовах обмеженого електропостачання;
  • подорожчання логістики,
  • підвищення закупівельних цін на сировину,
  • вищі витрати на утримання персоналу, у тому числі на забезпечення безпеки праці.

Усе це в підсумку відобразилося як на прискореному зростанні цін на товари з більш високою доданою вартістю, так і на подорожчанні послуг. Зокрема, майже на 60% загальне зростання споживчої інфляції впродовж п’яти місяців цього року було сформовано підвищенням цін: у сфері охорони здоров’я (у тому числі й через прискорене зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання – на 5,8% порівняно з 3,7% за цей же період торік), на харчування поза домом, послуги перукарень, інтернет, купівлю автомобілів, обслуговування та страхування автотранспорту, а також на тютюнові вироби, одяг і взуття, прилади та товари для особистого догляду.

«Очікується, що в найближчій перспективі й надалі переважатиме вплив чинників, що мають інфляційний характер — внутрішні ціни й далі залежатимуть як від світового тренду, враховуючи його корекцію, так і від вагомої внутрішньої собівартості продукції, що склалася внаслідок руйнації значної частини інфраструктурних об'єктів, потреби в подальшій відбудові пошкоджених енергетичних об'єктів та перебудові виробничих процесів. Стимулюватиме зростання цін невизначеність щодо подальшого перебігу війни та ймовірне поглиблення дефіциту робочої сили», - йдеться в огляді.

Що відбувається з цінами в Україні

Фактична споживча інфляція в травні пришвидшилася до 3,3%, але залишалася нижчою за траєкторію прогнозу НБУ. Відхилення від прогнозу забезпечувало стрімкіше падіння цін на сирі продукти  передусім через більшу пропозицію та ефекти від значних торішніх врожаїв. Про це йдеться у макроекономічному та монетарному огляді НБУ (липень 2024 року).

За оцінками регулятора, споживча інфляція пришвидшилася й у червні, зокрема через поступове вичерпання ефектів торішніх врожаїв та ефекти перенесення девальвації гривні. Надалі знижувалися ціни на продукти, насамперед на сирі продукти завдяки їх більшій пропозиції в умовах теплої погоди на початку цього року, а також ефектам від значних торішніх врожаїв і переорієнтації окремих виробників на внутрішній ринок. Зокрема, знижувалися ціни на овочі борщового набору та овочі нового врожаю. Подальше відновлення у тваринництві підтримувало зниження цін на яйця та стримувало зростання цін на м’ясо та молоко. Натомість вартість картоплі та буряка, як і ціни на окремі фрукти залишалися високими через обмежену пропозицію якісної продукції. Непродовольчі товари дешевшали, але повільніше, ймовірно, під впливом курсового чинника. Вартість послуг не змінилася порівняно з квітнем. З одного боку, зменшувався тиск з боку витрат на харчову сировину, а з іншого – зберігався тиск з боку витрат на оплату праці, зазначили в НБУ. Зростання цін на пальне в травні пришвидшилося. Така динаміка відображала вичерпання попередніх запасів, завезених за нижчою ціною, послаблення обмінного курсу гривні та подорожчання нафти на світових ринках. 

Відновилося зниження цін на алкогольні напої через зниження тиску з боку витрат бізнесу на сировину та адміністративні витрати, а також конкуренцію тіньової пропозиції. Натомість ціни на тютюнові вироби дещо пришвидшили зростання. Адміністративну інфляцію надалі стримував мораторій на підвищення тарифів на послуги ЖКГ для населення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube