ЗМІ заявили про те, що рф використовує криптовалюту для обходу санкцій, країна-терористка купує деталі для виробництва дронів
За допомогою криптовалюти російські компанії обходять західні санкції, які були запровадженні через російську агресію проти України. Зокрема, росіяни таким чином купують товари подвійного призначення. Серед них і певні деталі для виробництва дронів. Журналісти The Wall Street Journal провели розслідування.
Як зазначили у виданні, імпортери, які допомагають росіянам, роблять перекази в російських рублях на рахунки посередників у російських банках, потім конвертують рублі в стейблкоїн Tether. Згодом цифрову валюту переводять в іншу іноземну валюту, які отримують постачальники з країн Близького Сходу та з Китаю.
Журналісти розповіли історію російського контрабандиста у Китаї Андрія Звєрєва, який отримав запит від концерну "Калашников". Йдеться про замовлення на електрозапчастини для безпілотників окупантів. Відомо, що наприкінці 2022 року російський контрабандист передав замовлення дистриб’ютору електроніки в Гонконзі. Проте США намагалися перервати такі угоди, і навіть китайські банки, які остерігалися санкцій, блокували платежі з росії.
Водночас росіянин використовував криптовалюту Tether, щоб переказати мільйони доларів коштів від "Калашникова" постачальникам. Уже через кілька місяців контрабандист запропонував групі росіян таку ж послугу, зазначаючи, що може доставити "все необхідне для винищення один одного".
У The Wall Street Journal розповіли, що торговельна платформа Garantex, яка працює майже виключно з російськими клієнтами, відіграє ключову роль у цьому процесі. Адже досі платформа дозволяє проводити конвертацію рублів у Tether. Зазначається, що на місяць обсяг такої тіньової торгівлі близько 10 мільярдів доларів.
У замовленні контрабандиста Звєрєва було 248 типів електронних частин, серед яких — версії популярного високопродуктивного мікроконтролера STM32, виготовленого швейцарським виробником напівпровідників. Слід зазначити, що такі були знайдені українськими війсковими в збитих російських безпілотниках. Електроніку, яку придбав контрабандист, завантажували в Шеньчжені чи Гуанчжоу, і відправляли до рф через Киргизстан і Казахстан.
Наразі Міністерство фінансів США чинить тиск на Конгрес, щоб ухвалити законодавство, за допомогою якого можна буде блокувати транзакції зі стейблкоінами, деномінованими в доларах США. Йдеться, зокрема, і про Tether.
Нещодавно Департамент державної безпеки та друге слідче управління Міністерства оборони Литви повідомили, що встановили низку компаній, які допомагають російським підприємствам обходити санкції. При цьому деякі з них знають про це, однак продовжували співпрацювати з росіянами. За даними литовських правоохоронців, багато з цих компаній надають складські, транспортні та митні послуги.
"Серед товарів, що експортуються в росію, - комплектуючі для транспортного сектору, металообробне та лабораторне обладнання, електроніка, мікроелектроніка та комплектуючі, а також продукція військового призначення", - зазначає Департамент державної безпеки Литви.
При цьому відомо, що російські спецслужби, ймовірно, також беруть участь в організації ввезення підсанкційних товарів та обладнання в росію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.