Блокчейни дорожчають на тлі ситуації з курсом біткоїна, як перша криптовалюта впливає на блокчейни
Біткоїн у 2024 році зріс до майже 70 тисяч доларів, досягнувши піку. Паралельно з цим дорожчають блокчейни. Аналітики звернули увагу на те, що понад 50 блокчейнів оцінюють на понад мільярд доларів попри те, що користувачів у них не так багато.
Як розповіли у Forbes, прикладом може стати криптовалюта XRP від Ripple Labs. Компанія в 2012 році створила цей проєкт. Засновники були переконані, що дають світу новий фінансовий інструмент, який уможливить швидкі перекази коштів із мінімальними комісійними. Було створено 100 мільярдів токенів та продано на суму 1,4 мільярда доларів. На початку 2018 року, коли був період «криптоейфоріі», ринкова капіталізація XRP становила 132 мільярди доларів. Таким чином виконавчий директор Ripple Кріс Ларсен став власником капіталу у 8 мільярдів доларів.
На сьогодні у компанії практично нічого не відбувається, але при тому, що блокчейном ніхто не користується, Ripple існує та процвітає. Ринкова капіталізація токена XRP становить 36 мільярдів доларів, що робить його шостим найдорожчим з усіх. При цьому Ларсен залишається мільярдером і володіє щонайменше 3,2 мільярда доларів.
Аналітики називають компанію прикладом "криптозомбі". Токени цього блокчейну продовжують продаватися (на день це приблизно 2 мільярди доларів). Водночас у Forbes зауважили, що це не єдина така компанія. Аналітики виявили щонайменше 50 подібних блокчейнів вартістю понад мільярд доларів. Водночас після "зеленого світла" американського регулятора на біткоїнові ETF крипторинки злетіли до небес. Загальна вартість 20 блокчейнів, чию діяльність проаналізував Forbes, сягає 116 мільярдів доларів попри те, що в них доволі мало користувачів.
При цьому експерти переконані, що такі блокчейни не зникнуть найближчим часом. У скарбницях цих компаній мільярди доларів, завдяки чому вони можуть існувати роками. Наприклад, у Ripple на рахунках ескроу зберігається власних токенів на суму 24 мільярди доларів, які компанія протягом наступних років може продавати. Водночас компанія регулярно випускає пресрелізи з приводу різних подій і продовжує проводити криптопрограми з центральними банками таких країн, як Грузія і Палау.
Понад 13 тисяч криптовалют котируються на різних криптобіржах та майже всі мають ознаки ризикових копійчаних акцій. Згідно з Coin-Gecko, володіння ними нічого собою не представляє. Водночас завдяки подорожчанню біткоїна загальна вартість крипто сьогодні становить 2,5 трильйона доларів.
Експерти зазначають, що це здається нагодою для "шорт-селінгу", однак дуже важко ставити на блокчейн-зомбі. Річ у тім, що будь-який токен через умовний "нічний твіт Ілона Маска" може перетворитися на мемкоїн, і це практично неможливо передбачити.
Наприклад, Ethereum Classic. У серпні 2023 року токен коштував близько 6 доларів, і в той же період сталося три випадки "атаки мажоритарника". Річ у тім, що в одного власника токенів був 51% обчислювальної потужності усієї мережі, тобто більшість, а отже, він міг скасувати попередні трансакції або нарахувати собі необмежену кількість токенів. Згодом ці нюанси були виправлені, а сьогодні токен блокчейну продається по 31 долару.
Департамент юстиції США і Комісія з цінних паперів і бірж зазвичай проводять "полювання" на великих гравців криптоіндустрії. Наприклад, засновник FTX Сем Бенкман-Фрід, якого засудили на 25 років, або засновник Binance Чанпен Чжао, який зізнався в порушенні санкцій і відмиванні грошей, за що криптобіржа має заплатити 4,3 мільярда доларів.
Також на дві великі криптобіржі Coinbase і Kraken подала до суду Комісія з цінних паперів за те, що вони працюють як "незареєстровані біржі". При цьому деякі блокчейн-зомбі (зокрема, і cardano і algorand) експерти називають "цінними паперами під прикриттям).
"Не варто очікувати, що наповнені готівкою, бездіяльні блокчейни закриються найближчим часом. Вони надто зайняті проєктами з низькими шансами на успіх. У березні Stellar Development Foundation, неприбуткова організація, що розпоряджається 2,5 мільярдів доларів блокчейн-зомбі Stellar, оголосила про інвестицію у 100 мільйонів доларів. Гроші підуть компаніям, які планують скористатися новою платформою смарт-угод Stellar. Треба ж якось виходити за межі неіснуючого платіжного бізнесу", - підкреслили у Forbes.
Нещодавно стало відомо, що Європейський парламент схвалив новий закон щодо цифрової валюти, який забороняє анонімні транзакції з кастодіальних гаманців. Заборона стосується також анонімних криптовалютних платежів та анонімних готівкових платежів. Йдеться про анонімні готівкові платежі на суму понад 3 тисячі євро, а також анонімних криптовалютних платежів через кастодіальні гаманці без будь-якого порога. Таким чином, криптовалютні платежі, що здійснюються через неідентифіковані криптогаманці, є фактично незаконні на території Європейського Союзу.
Водночас пояснюється, що заборона не стосується постачальників апаратного та програмного забезпечення або постачальників некастодіальних гаманців. Тобто, тих, хто не має доступу або контролю над цифровими активами. Нові правила будуть чинні протягом трьох років після набрання чинності документа.
Криптовалютна спільнота відреагувала неоднозначно. Деякі гравці ринку переконані, що ці закони необхідні, адже йдеться про боротьбу з відмиванням коштів. Водночас інші побоюються, що ці заборони можуть порушити приватність і обмежити економічну діяльність.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.