Що відбувається на ринку праці і що буде з зарплатами: прогноз НБУ

Читать на русском

Відновлення економіки спонукає бізнес активніше шукати працівників, про це свідчить стрімке зростання кількості вакансій на сайтах пошуку роботи

Читать на русском
НБУ, ринок праці
Знайти працівника на необхідну позицію стає дедалі важче

Відновлення економіки спонукає бізнес активніше шукати працівників, про це свідчить стрімке зростання кількості вакансій на сайтах пошуку роботи

Економіка відновлюється, тому бізнес не припиняє пошук нових працівників. Згідно з опитуваннями бізнесу найгостріше відчувається брак працівників робочих спеціальностей, а також у сфері логістики та роздрібної торгівлі. Про це йдеться в аналітичному звіті НБУ.

В НБУ зауважують, що наразі у деяких сферах на одну відкриту вакансію припадає в середньому менше одного резюме.

«Знайти працівника на необхідну позицію стає дедалі важче через наслідки війни, передусім міграцію та мобілізацію. Крім того, бізнес скаржиться, що досвід, навички та запити кандидатів часто не відповідають тим посадам, що пропонуються. В результаті конкуренція за кваліфікованих працівників зростає, а бізнес реагує на це підвищенням зарплат», - пояснюють фінансисти.

Згідно з опитуваннями бізнесу найгостріше відчувається брак працівників робочих спеціальностей, а також у сфері логістики та роздрібної торгівлі. Але й у багатьох інших секторах зберігається суттєвий дефіцит кадрів.

«Унаслідок війни така напружена ситуація на ринку праці зберігатиметься ще тривалий час. Водночас вона сприятиме поступовому зниженню безробіття – з 14,2% у 2024 році до 11,9% у 2025 та 10,6% у 2026 році, й досить швидкому зростанню реальних зарплат. На етапі відбудови країни бізнес ще активніше змагатиметься за нових працівників. У результаті безробіття поступово знижуватиметься, а зарплати зростатимуть досить швидко», - прогнозує НБУ.

За прогнозом Нацбанка, вже у 2025 році вони перевищать довоєнний рівень.

 Що НБУ прогнозує по цінам?

Інфляція на початку року знижувалася швидше, ніж прогнозував НБУ. Зокрема, в березні зростання споживчих цін сповільнилося до 3,2% у річному вимірі. У квітні інфляція зберіглася на цьому ж рівні. Отже, попри війну, інфляція залишається доволі низькою.

За прогнозом НБУ, інфляція помірно пришвидшиться в наступні місяці та за підсумками року незначно перевищуватиме 8%. Це передусім спричинить вичерпання ефекту високих минулорічних врожаїв та, ймовірно, дещо нижчі врожаї нового сезону після минулорічних рекордів. Крім того, зберігатиметься негативний вплив війни на витрати бізнесу.

Водночас інфляція залишатиметься помірною цього року, а впродовж наступних років знову сповільниться до цілі НБУ на рівні 5%. Цьому, в тому числі, сприятимуть заходи НБУ, зокрема із захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення та забезпечення контрольованої ситуації на валютному ринку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.