Що загрожує криптовалютним операціям в Україні - пояснення адвоката

Правовий статус криптовалюти в Україні залишається невизначеним

Криптовалюта
Розрахунки за криптовалютні активи можуть відбуватися за допомогою карток українських банків, що нерідко закінчується їх блокуванням

У світі налічується понад 19 тисяч віртуальних цифрових валют, зокрема це біткоїни, альткоїни і токени. Оскільки ціна на такі фінансові активи стрімко зростає, кількість охочих заробити на віртуальних коштах теж збільшується. Але наскільки законними є криптовалютні операції та як себе захистити в Україні?

Як розповів Інформатору адвокат Андрій Шабельніков, видобуток криптовалюти (майнінг) відбувається за допомогою спеціального комп’ютерного обладнання та відповідних програм, які допомагають обрати що і де "майнити". Існують безліч криптовалютних платформ та відповідних бірж де можна купити або продати віртуальну валюту та отримати дохід. Розрахунки за такі активи можуть відбуватися за допомогою карток українських банків, що нерідко закінчується їх блокуванням. Тож як діяти у такому випадку?

У 2014 році Національний банк України надав перше "роз'яснення щодо правомірності використання в Україні віртуальної валюти/криптовалюти Bitcoin", де правовий статус віртуальної валюти прирівнювався до грошового сурогату та використання якого, як засобу платежу заборонялося. Згодом Державна фіскальна служба України зазначила, що "складна правова природа криптовалют не дозволяє визнати їх ні коштами, ні валютою і платіжним засобом іншої країни, ні валютною цінністю, ні електронними грошима, ні цінними паперами, ні грошовим сурогатом". Оскільки порядок оподаткування операцій з криптовалютою не встановлено нормами податкового законодавства, то надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування вказаних вище норм не є можливим.

Проєкт закону "Про обіг криптовалюти в Україні" № 7183 від 06.10.2017 року відкликали 29.08.2019 року. Теж саме стосувалося і законопроєкту № 7183-1 від 10.10.2017 року "Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні". У 2022 році Україна продовжила роботу над вдосконаленням законодавчих ініціатив з виведення криптовалюти із сірої зони. Тож у 2022 році ухвалили Закон України № 2074-ІХ "Про віртуальні активи", який мав би врегулювати правовідносини, що виникають у зв’язку з оборотом віртуальних активів в Україні, визначити права та обов’язки учасників цього ринку та відповідні засади державної політики у сфері обороту таких активів. Але станом на грудень 2023 року він не набрав законної сили.

"Попри те, що правовий статус криптовалюти в Україні залишається невизначеним, у разі блокування картки за здійснення операції з криптовалютою можна зв’язатися з банком для отримання інформації щодо причини такого блокування. Насамперед їх може бути безліч, оскільки законодавством України передбачено різні обмеження на доступ до рахунків фізичних і юридичних осіб. В залежності від причини блокування, банк може вимагати здійснити певні процедури, надати додаткову інформацію, документи, або пояснення щодо операцій з криптовалютою", - пояснив Шабельніков.

Він звернув увагу на те, що банк також може запросити особисту присутність клієнта, або підпис додаткових документів. Тож для розв'язання питання розблокування картки, варто дотримуватися вимог і обмежень, встановлених чинним законодавством та виконувати законні вимоги банку для уникнення неприємних наслідків.

"У разі якщо розблокувати картку все ж таки не вдається, можна скористатися іншими фінансовими інструментами або послугами банків, які підтримують операції з криптовалютою", - додав Шабельніков.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube