Скасування прожиткового мінімуму: в Мінсоцполітики пропонують антиконституційне рішення

Міністр праці та соціальної політики Оксана Жолнович заявила, що в Україні планують скасувати прожитковий мінімум, а замінять його спеціальною соціальною виплатою, чому це не правильно

Мінсоцполітики
В Конституції України закріплено право на соціальний захист

Прожитковий мінімум - є базою для розрахунку соціальних та інших виплат. Це закріплено Конституцією України. Проте, в Мінсоцполітики заявили, що прожитковий мінімум варто скасувати і замінити його спеціальною соціальною виплатою.

В Статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист.
Дослівно сказано:

  • Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
    Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, це означає, що відмовитися від прожиткового мінімуму можна лише внесенням змін до Конституції? Нагадуємо, що під час воєнного стану зміни до Конституції заборонені.

Після заяви міністерки соцполітики Оксани Жолнович про скасування прожиткового мінімуму свою точку зору висловили економісти, правники та народні депутати. Зокрема, нардеп Олексій Гончаренко в своєму телеграм каналі нагадав, що прожитковий мінімум - є базою для розрахунку майже всього і так є в усіх європейських країнах.

«Маю тільки одне питання: ви там подуріли зовсім? Прожитковий мінімум - є базою для розрахунку майже всього і так є в УСІХ європейських країнах. Проблема тільки в тому, що цей мінімум у нас не відповідає реальності вже який рік! І замість того, щоб вирішити це, підвищувати виплати - ми обираємо шлях, який стане катастрофою. Прожитковий мінімум – це важливий економічний інструмент функціонування «соціальної» держави. Відхід від цього показника може призвести до збільшення кількості бідних людей!!!», - зауважив Гончаренко.

Про що саме заявила Оксана Жолнович?

В Мінсоцполітики повідомили, що в Україні планують скоротити кількість соціальних виплат і скасують прожитковий мінімум. Про це розповіла міністерка Оксана Жолнович.

"Замість прожиткового мінімуму планують запровадити базову соціальну допомогу. Це буде не постійна величина, вона залежатиме від кількості членів сім'ї та доходів конкретного домогосподарства", - повідомила Оксана Жолнович.

Наприклад, якщо в родині працюватиме лише чоловік (або дружина), а інший — займатиметься побутом, то це не означає, що держава має надавати допомогу у зв’язку з безробіттям. Бо фактично це рішення родини, а дохід одного з подружжя може бути достатній для родини.

Крім того, оскільки до прожиткового мінімуму прив’язані штрафи, посадові оклади і таке інше, його підвищення тягне за собою підвищення багатьох виплат, а отже, і величезні витрати з бюджету.

Нині Міністерство соціальної політики завершує роботу над законопроєктом, який пропонує запровадити в Україні базову соціальну допомогу на заміну прожитковому мінімуму.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube