Споживання пального в Україні зростає: експерт пояснив, що це значить

Сергій Куюн розповів, як змінився ринок палива в Україні

Споживання пального в Україні зростає: експерт пояснив, що це значить
Сергій Куюн

В Україні цьогоріч почало зростати споживання пального, якщо порівнювати з минулим роком. Особливо це стосується дизельного пального, яке є найпопулярнішим. Стало відомо, як змінився ринок за останній час. 

Про це виданню Укрінформ розповів директор консалтингової групи "А95" Сергій Куюн. За словами експерта, якщо порівнювати з 2021 роком, то споживання пального в Україні цьогоріч стрімко впало: дизпального - майже на 2,5 мільйона тонн (до 5,6 мільйона тонн), бензину -  на третину (до 2,2 мільйона тонн), скрапленого газу майже вдвічі (до 1,1 мільйона тонн). 

"2023 рік став роком зростання, особливо це стосується дизельного пального як найпопулярнішого. Але за два роки бензин втратив 16% споживання, скраплений газ - 34%, дизпальне - 17% від рівня 2021 року", - пояснив аналітик.

Водночас експерт додав, що за два роки в Україні кардинально змінилися шляхи постачання пального. Річ у тім, що в 2022 році 70% дизельного пального та 50% бензину Україна завозила з Білорусі та росії. Зараз ситуація змінилася: пальне постачається з південного напрямку (Румунія, Болгарія, Греція) та з боку польського кордону (пальне з Польщі та країн Балтійського моря).

Це ж стосується й способів імпорту. Після початку повномасштабної війни парк бензовозів зріс приблизно в чотири рази (до 6 тисяч одиниць). Автомобільний транспорт тепер має паритет із залізничними перевезеннями пального.

Сергій Куюн підкреслив, що кількість імпортерів пального теж стала більше. Наприклад, в 2021 році їх було близько 200. Тепер цифра зросла до 700. При цьому частина таких компаній завозить маленькі обсяги пального, не має інфраструктурних об'єктів і персоналу. На думку аналітика, це унеможливлює розвиток бізнесу, оскільки ці малі компанії не мають ресурсів для інвестицій. 

Що буде з вартістю палива наступного року?

Раніше аналітик консалтингової компанії Нафторинок Олександр Сіренко поділився своїм прогнозом щодо ситуації на ринку на наступний рік. На думку експерта, у січні 2024 року паливо в Україні подешевшає. Аналітик переконаний, що середня ціна за бензин і дизель на АЗС буде 49-50 гривні за літр. При цьому коливатися вартість може коливатися в районі 2-3 гривень (у тому випадку, якщо на світовому ринку та в Україні не буде жодних подій, які можуть на це вплинути). 

"Будь-який поворот на фронті може вплинути на ринок. Ворог продовжує цілитися і по виробництву та зберіганню нафтопродуктів, тому спрогнозувати складно", - підкреслив Олександр Сіренко. 

Експерт також підкреслив, що Україна вже навчилася працювати з невеликим запасом та великою кількістю пального "в русі". Наразі велику кількість нафтопродуктів не накопичують на нафтобазах. При цьому дефіциту бензину, дизельного палива та газу в Україні немає. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube