Стало відомо, як виїзд за кордон впливає на субсидію
Через російську агресію чимало українців були змушені виїхати за кордон, залишивши свій дім. Після повернення в Україні громадяни нерідко хочуть оформити субсидії на комунальні послуги. Експерти соціального захисту пояснили, як виїзд за кордон вплине на допомогу.
Така інформація з'явилася на офіційному порталі Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради. Експерти пояснили, як виїзд за кордон може вплинути на субсидію. Зазначається, що згідно з законодавством, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Йдеться про випадки, коли в цьому періоді ці особи були за кордоном. Проте важливо зауважити, що йдеться про виїзд на понад 60 днів.
Виїзд за кордон на термін до 60 днів може бути пов'язаний з лікуванням, відрядженням по роботі, навчанням або доглядом за дитиною (яка молодше трьох років). У таких ситуаціях ці обставини підтверджуються відповідними документами. Водночас соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.
Крім того, експерти підкреслюють, що громадянин, який оформив субсидію на комунальні послуги, протягом 30 днів зобов'язаний проінформувати уповноважений орган (соціальні органи або Пенсійний фонд України) про виникнення обставин, зокрема щодо перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи із складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів. Якщо орган не проінформували, то виплати субсидій можуть припинити.
"Нагадуємо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" повноваження щодо призначення житлових субсидій передано до Пенсійного фонду України", - підкреслили експерти.
Раніше повідомлялося про те, що чимало громадян стали скаржитися на припинення виплат субсидій на комунальні послуги. Пояснюють їм припинення виплат тим, що їхні родичі знаходяться за кордоном. Леся Нашора, заступниця начальника ГУ ПФУ у Львівській області, пояснила, що якщо особа була задекларована як член домогосподарства і на неї розраховувалася субсидія, а потім вона виїхала за кордон, то одержувач субсидії у 30-денний термін повинен про це повідомити ПФУ і подати заяву для перерахунку державної допомоги.
"Можливо, за таких умов домогосподарство й надалі отримуватиме субсидії, але в іншому розмірі. Та дехто цю допомогу вже справді не отримає. Адже соціальні норми й нормативи житла для надання субсидій на особу, яка виїхала за кордон, вже не розраховуватимуться, але дохід, наприклад, пенсію, такого члена сім’ї (чоловіка чи дружини) все ж враховуватимуть", - пояснила експертка.
При цьому деякі експерти вважають, що представники влади спеціально скорочують кількість пільговиків, які отримують субсидії. Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, експерт у сфері ЖКГ, зазначив, що уряд регулярно вносить зміни до постанови, які стосуються оформлення грошової допомоги на комунальні послуги.
"Мінсоцполітики вже давно має завдання скорочувати соціальні виплати. Передусім за рахунок тих, хто виїхав за кордон. Зрештою не раз траплялися випадки, що особи, які були зареєстровані в Україні в центрі зайнятості, їздили працювати в Європу. Там отримували зарплату, а тут — виплати з безробіття та субсидії. Ця практика не нова. Тому держава почала, як кажуть, закручувати гайки — встановлювати обмеження на виплати соціальних платежів деяким категоріям громадян. Тим паче, що через війну грошей у державному бюджеті — катма", - зауважив експерт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.