Суд зняв арешт з облгазів Фірташа: чим це загрожує та що далі

Читать на русском

Нещодавно 77 мільйонів гривень надійшло до державного бюджету від управління «облгазами», але ухвала суду може позбавити державу грошей у майбутньому.

Читать на русском
Суд зняв арешт з облгазів Фірташа: чим це загрожує та що далі
АРМА просить повторного арешту.

Нещодавно 77 мільйонів гривень надійшло до державного бюджету від управління «облгазами», але ухвала суду може позбавити державу грошей у майбутньому.

Вищий антикорупційний суд скасував арешти акцій «облгазів Фірташа». Про це стало відомо з судового реєстру, в якому 27 червня 2024 року надали загальний доступ до висновку суду. Пояснень, чому зняли обмеження поки немає – всі роз’яснення будуть 1 липня. АРМА, яке влітку 2022 року отримало в управління газорозподільні компанії пов’язані з Дмитром Фірташем, вже заявило про можливі збитки для держави від такого рішення та звернулось до Генпрокурора. 

Сайт "Економічна правда" 28 червня повідомив про скасування арешту та отримав підтвердження про це у Вищому антикорупційному суді. 

"Мотиви цього рішення будуть у повному тексті на наступному тижні", - заявили у суді.

Ще не маючи розписаної ухвали, в Агентстві з розшуку та менеджменту активів (АРМА) просять знову арештувати «облгази фірташа».

"В результаті такого рішення ВАКС - питання щодо подальших надходжень до державного бюджету та притягнення злочинців до відповідальності - сумнівні. З метою уникнення таких наслідків для держави та унеможливлення припинення доходів до бюджету, Національне агентство вже звернулося до Офісу Генерального прокурора щодо повторного арешту «облгазів фірташа», - заявила голова агентства Олена Дума.

За її словами, таке рішення є прямою загрозою для встановлення «справедливості у справах повʼязаних із колаборантами та іншими злочинцями».

"Вважаю, що органи державної влади в таких ситуаціях мають діяти як єдиний синхронний механізм спільно з органами законодавчої та судової влади. Буквально днями ми розповіли про надходження чергового траншу у 77 млн гривень до державного бюджету від управління “облгазами фірташа”. А вже сьогодні всю цю роботу намагаються звести нанівець", - зазначила Олена Дума.

У Державному бюро розслідувань пізніше додали, що суд за матеріалами ДБР повторно арештував корпоративні права 21 обласних та міських операторів газорозподільчих систем. Ухвалу слідчого судді щодо нового арешту операторів цих газорозподільчих систем для виконання рішення суду відправили у депозитарну установу, в якій знаходяться цінні папери – акції цих комерційних структур.

Як держава втратила та повернула облгази

За часів президентства Януковича найбільше пакетів акцій розподільчих компаній підсанкційний Дмитро Фірташ купив на приватизаційних аукціонах у 2012 році. Облгази він сконцентрував в групі "Регіональна газова компанія" (РГК). На той час голова уряду Микола Азаров зробив так, що користуватися мережами облгази могли безоплатно. 

В той час НАК «Нафтогаз України» керував Євген Бакулін – ставленик тодішнього міністра енергетики Юрія Бойка, бізнес-партнера Дмитра Фірташа. Саме «Нафтогаз» управляв облгазами до того, як вони були приватизовані. 

За часів Януковича Фірташ отримав контроль над облгазами завдяки допомозі свої партнерів.
За часів Януковича Фірташ отримав контроль над облгазами завдяки допомозі свої партнерів.

Ще три облгази належали бізнес-партнерам Фірташа: Ігорю Вороніну та Юрію Величку. Бізнесмена Віктора Попова пов’язували з «Херсонгаз» та «Кременчукгаз», а одеського бізнесмена Ігоря Учителя згадували щодо «Одесагаз». 

"До 2009 року він (Дмитро Фірташ – ред.) контролював поставки газу від російського "Газпрому" в Україну через швейцарську компанію RosUkrEnergo. Половина цього трейдера належала австрійській Centragas Holding AG Фірташа. Інша половина – російському "Газпрому", - писав у 2018 році сайт "БізнесЦензор"

Окрім того, що Дмитро Фірташ хотів побудувати вертикально-інтегрований бізнес та переробляти газ в аміак, то й ще самі облгази займали монопольне становище. В кожній області компанія, яка керує газовими мережами, могла бути тільки одна. Тобто ніякої конкуренції, а попит на послуги завжди є, хоча й за фіксованим тарифами НКРЕКП.

З 1 липня 2015 року відбулося розділення облгазів. Так з’явилися газзбути, які продавали газ, а розподілом займалися обл- чи міськгази. Проте власники газового бізнесу від цього не змінилися. Тоді може у Фірташа й хотіли забрати частину бізнесу, проте не змогли.

 

Проте це вдалося зробити у травні 2022 року, коли Печерський районний суд Києва арештував і передав в управління АРМА корпоративні права 26 облгазів. Тоді Державне бюро розслідувань казало про 1,488 млрд грн можливих збитків.

Такий борг міг накопичитися через безоплатне користування газорозподільними системами. Йдеться про те, що щедрість Миколи Азарова у 2012 році змінилася на практичність Володимира Гройсмана у 2017 році, за якою РГК мав сплачувати за експлуатацію мереж, а грошей на це в тарифі не було. 

Через цей борг більш ніж половина облгазів у країні у 2022 році повернулися у державну власність. Але зняття арешту судом ставить питання - хто тепер "головний" по газу?

"Такі рішення судів є викликом і загрозою по встановленню справедливості по вчинених колаборантами та злочинцями злочинів та суттєво впливають на процес відновлення України", - вважає голова АРМА Олена Дума.

Інформатор писав, що "Нафтогаз" розповів, навіщо потрібні облгази.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.