З кожним підвищенням українці порівнюють свій тариф з ціною електроенергії в інших країнах, та чи дійсно українці платять найбільше – розбирався Інформатор
На засіданні 31 травня 2024 року Кабмін ухвалив рішення, що тариф на електроенергію для населення зросте з 2,64 грн до 4,32 грн за кВт/год. Новий тариф діятиме з 1 червня 2024 до 30 квітня 2025 року. Нагадаємо, що рік тому вартість світла також зросла майже удвічі. Але тоді ціна залежала від об’єму споживання – ті, хто споживав менше ніж 250 кВт на місяць платили 1,44 грн, а для тих, хто споживав більше вартість ціна була 1,68 грн. Під час кожного підвищення українці починають порівнювати свій тариф з ціною в інших країнах, та стверджувати, що українське світло найдорожче.
Нагадаємо, що новий тариф все одно не дотягує до ринкової вартості електроенергії, яка наразі складає 7,5 грн/кВт-год. Різницю між ціною, яку платять українці та ринковою вартістю компенсує «Енергоатом» та «Укргідроенерго».
За даними європейської служби статистики, на кінець 2023 року у країнах ЄС середній тариф на світло для побутових споживачів складав 0,2226 євро за кВт/год. Якщо перевести за курсом валют на той час, то це було 9,39 грн. Для порівняння: наприкінці 2023 року українці мали сплачувати за світло 2,64 грн за кВт/год.
Сайт «Слово і діло» підготував інфографіку на основі даних Євростату на кінець минулого року.
Згідно з тими даними, ще до підвищення українці сплачували найнижчий тариф. Чи змінилося це у 2024 році? Інформатор вирішив порівняти нову ціну з тим, скільки сплачують британці, німці та італійці.
До речі: український бізнес, який давно купує електроенергію за ринковими тарифами, нещодавно отримав від Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг черговий «подарунок». Граничні ціни для підприємств, за рішенням від 20 травня 2024 року зростуть на 20% у вечірні години, а в окремі години вночі – у двічі. Для українців це означатиме зростання вартості всього – від продуктів до послуг.
З 1 липня 2024 року в Англії, Шотландії та Уельсі рахунки за газ і електроенергію знизяться в середньому на 7%. Хоча вартість комуналки буде найнижчою за два останні роки, вона все одно залишається приблизно на 400 фунтів стерлінгів вищою за комірне, яке сплачували три роки тому.
Кожні три місяці енергетичний регулятор Ofgem встановляє ліміт цін на електроенергію для побутових споживачів. Ці обмеження не поширюється на Північну Ірландію, яка має власний енергетичний ринок.
Наразі з 1 липня до 30 вересня 2024 року для британців ціни на електроенергію будуть складати в середньому 22,36 пенса за кВт/год. Станом на 5 червня цього року це 11,34 грн за кВт/год.
У Британії на розмір рахунку впливає скільки ти споживаєш та як сплачуєш. Тобто платиш місяць до місяця, чи раз на три місяці. Також на ціну впливає енергоефективність житла та кількість людей, які там проживають. Як і в Україні, пенсіонери та малозабезпечені отримували додаткові виплати, але вони не були постійними. Уряд запровадив їх у вересні 2021 року, а у березні 2024 року продовжив ще на пів року.
У травні 2024 році у Німеччині середня ціна на електроенергію була 25,90 євроцентів за кВт/год. Якщо перевести це значення у гривню, то вийде 11,32 грн.
Однак ціни на електроенергію у Німеччині відрізняються залежно від регіону, типу помешкання, обсягу споживання, а також сильно залежать від обраного тарифу. Наприклад, в різних тарифах діє принцип: чим більше споживаєш електроенергії, тим менше платиш.
Як і в Україні, німецький уряд теж обмежував ціни на електроенергію для споживачів, проте від цього відмовилися наприкінці 2023 року. В уряді підрахували, що ринкові ціни зменшилися, тому споживачі електроенергії могли перейти до більш вигідного постачальника.
Німців попереджають, що впродовж цього року плата за світло може зрости. Однією з причин подорожчання називають війну в Україні та дефіцит газу через різке скорочення обсягів поставок з Росії.
В Італії ціна на електроенергію залежить від того, з яким постачальником укладений контракт. Є регульований ринок, як в Україні, де тариф фіксують на кожні три місяці. З квітня по червень 2024 року ціна електроенергії в середньому становитиме 0,082 євро за кВт/год (3,58 грн за кВт/год). Це тариф без врахування податків.
На вільному ринку ціна може бути як більшою, так і меншою за це значення. На це впливає конкуренція між постачальниками, які змагаються за нових клієнтів, тому пропонують їм цікаві знижки. Наприклад, компанія NeN пропонує до жовтня цього року новим клієнтам електроенергію за 0,139 євро/кВт-год (5,87 грн).
Нагадаємо, що в Італії лібералізували ринок електроенергії у 2007 році й досі триває перехідний період. Він має закінчитися у липні 2024 року. Тоді планують відмовитися від фіксованого тарифу та повністю перейти на вільний ринок. Проте захист для тих, кому понад 75 років, людей з інвалідністю та мешканцям аварійного житла залишиться.
Щобільше, італійський регулятор Arera прогнозує зниження вартості світла в платіжках влітку цього року та пояснює це «стабілізацією енергетичного сектору після сплеску через геополітичну напруженість». Мається на увазі війна в Україні.
Інформатор писав, скільки українці платитимуть за «нічним» тарифом після підвищення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.