Українці з територій радіоактивного забруднення мають право на пенсію зі зниженням пенсійного віку: який документ потрібен

Читать на русском

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій

Читать на русском
Пенсія, Чорнобиль
Право на зниження пенсійного віку мають люди з Чорнобильської зони

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій

Зменшення пенсійного віку для жителів територій з радіоактивним забрудненням передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Про це розповіли в Мінюсті і пояснили, як таку пенсію оформити.

Про право на пенсію зі зниженням пенсійного віку у Міністерстві юстиції розповіли на прикладі реальної історії пані Марії з Київщини, яка з травня 1988 року постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та має відповідне посвідчення. Жінці неправомірно відмовили у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.

«Мотивували тим, що у документах жінки, на думку ПФУ, міститься підтвердження проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю лише 3 місяці 1 день, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах», - розповіли в Мінюсті.

Не погоджуючись з таким рішенням, пані Марія бажала його оскаржити. Вона з 1982 року і донині була зареєстрована і проживала в м. Біла Церква, місця проживання не змінювала, має посвідчення особи потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії. Тобто, має статус особи потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Тож, жінка звернулася до Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Юристка, яку призначили для захисту інтересів пані Марії, підготувала адміністративний позов до суду про визнання протиправним рішення ГУ ПФУ у Київській області та зобов’язання призначити її клієнтці пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку. Зрештою, суд задовольнив позов.

Відповідно до вимог Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видається посвідчення коричневого кольору, серія В. Це є єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

«Таким чином, саме посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 р., надає право користування пільгами, встановленими законодавством, у тому числі, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку», - наголошують в Мінюсті.

Крім того, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на знижку пенсійного віку від 5 до 10 років в залежності від періоду роботи на території зони відчуження, а саме:

  • на 10 років – у разі, якщо вони працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. незалежно від кількості робочих днів, з липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. – не менше 5 календарних днів;
  • на 8 років – у разі, якщо вони працювали у 1987 р. у зоні відчуження не менше 14 календарних днів;
  • на 5 років – у разі, якщо вони працювали з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 р. – від 10 до 14 календарних днів, у 1988 р. – не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві – не менше 14 календарних днів у 1986 р.

CNN повідомляє про масове концентрування російських військ в районі Запорізької області, де зібрано близько 50 000 військових. Росія також розпочала наступальні дії в Роботино, одному з напрямків контрнаступу України. Ми запитаємо ветерана війни Юрія Гудименка про можливі наслідки цих дій та наміри Росії. Приєднуйтеся до перегляду, щоб дізнатися більше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.