Уряд України планує підвищити податки: як зміниться ПДВ, військовий збір і чого очікувати ФОПам

Читать на русском

Кабмін працює над законопроєктом про підвищення податків, зміни стосуються ПДВ та військового збору, який можуть не лише підвищити, а й запровадити для ФОПів

Читать на русском
Податок, Мінфін
Підвищення податків — неминуча історія

Кабмін працює над законопроєктом про підвищення податків, зміни стосуються ПДВ та військового збору, який можуть не лише підвищити, а й запровадити для ФОПів

Міністерство фінансів працює над законопроєктом про підвищення військового збору та податку на додану вартість (ПДВ). Також планується, що військовий збір сплачуватимуть ФОПи. Про це 23 травня пише Forbes .

Що пропонує Мінфін стосовно податків?

Міністерство фінансів планує підвищити ставку ПДВ, збільшити військовий збір і запровадити його для ФОП.

  • Військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5% до 5%.
  • Аналогічну ставку податку в 5% можуть запровадити й для ФОПів.
  • Про рівень підвищення ПДВ ще йдуть дискусіі. Ймовірне підвищення – на 2–3%.

Ключова причина – збільшення військових потреб. На додаткову мобілізацію потрібно близько 300 млрд грн. І навіть без урахування мобілізації потрібно 400 млрд грн на закупівлю та ремонт військової техніки.

Який це матиме ефект?

За розрахунками Forbes, підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% для найманих працівників (без урахування можливого запровадження військового збору для ФОП) може принести бюджету додатково 90–100 млрд грн на рік.

Підвищення ставки ПДВ на 1 відсотковий пункт дає близько 40 млрд грн додаткових річних доходів до бюджету. У разі підвищення ПДВ на 2 в. п. чи 3 в. п. доходи до бюджету можуть зрости на 70–80 млрд грн та 100–120 млрд грн відповідно.

"Проте,підвищення ставки ПДВ пригнічує споживання, тому збільшення надходжень зазвичай не є прямо пропорційним зростанню ставки податку. Посилення податкового тиску також може посилити мотивацію до ухилення від оподаткування", - пише видання.

За такими розрахунками максимальна сума надходжень може становити близько 200 млрд грн або 2,5–2,7% ВВП без урахування можливого впровадження військового збору для ФОП. Проблемний момент — у разі запровадження 5% військового збору на доходи ФОП III групи їхнє податкове навантаження збільшиться одразу вдвічі.

Коли чекати цих змін?

До Ради відповідний законопроєкт може потрапити наприкінці червня — початку липня, кажуть двоє депутатів з фінансово-економічного блоку. Навіть якщо документ ухвалять швидко, запрацюють нові ставки податків не раніше вересня, вважає один з парламентарів.

«У кращому випадку його внесуть у червні, далі два читання та підпис президента — набуде чинності не раніше серпня», — пояснює він.

Наразі чиновники вважають, що підвищення податків — неминуча історія.
Альтернатива — тільки друк гривні, коли НБУ фінансує уряд, купуючи державні облігації. Проте це матиме наслідки для курсу нацвалюти. У 2022-му НБУ придбав ОВДП на 400 млрд грн, що, зокрема, вплинуло на пришвидшення інфляції та девальвацію гривні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.