В Ощадбанку переконані, що факторинг важливий для насичення ринку вітчизняними товарами: коли запрацює ця послуга

В Ощадбанку планують запропонувати клієнтам послугу факторингу відразу після ухвалення відповідного законодавства

Ощадбанк, факторинг
Ощадбанк готовий впровадити послугу факторингу

Факторинг є способом фінансування, за якого компанія-постачальник товарів або послуг продає свої неоплачені рахунки-фактури факторинговій компанії або банку для негайного отримання коштів. Чому в Україні факторинг не надто популярний і яку додану вартість він може дати бізнесу? Про це у своїй колонці для ЕП розповів заступник голови правління Ощадбанку Юрій Каціон.

Чи є в Україні факторинг?

За словами Юрія Каціона, як вид фінансових послуг факторинг з’явився на ринку України ще в 90-х роках минулого століття. Втім, у 2021 році обсяг факторингу становив в Україні лише 0,18% ВВП. У той час в ЄС, де факторингові ринки мають сталу історію, – перш за все йдеться про країни старої Європи: Францію, Італію, Португалію, Бельгію, Нідерланди, Іспанію, – показники фінансування ВВП за рахунок факторингових послуг становлять від 14,5 до 19,5%.

«В Україні свого часу з факторингом сталась історія, як із пацюком в анекдоті, якого від хом’ячка відрізняє лише поганий PR. Такий самий поганий PR свого часу зробив для факторингу колекторський бум, особливо після фінансової кризи 2008-го року. Це стало одним з чинників, що сповільнили поширення факторингу як "білої" послуги», - сказав банкір.

Він додав, що ще одним фактором є відсутність закону, що регулював би факторинг, та відповідних нормативів і правил, які б регулювали відповідні процеси.

«На українському ринку замість факторингу поступово вибудувалась інша фінансова модель, що дає можливість одному з бізнес-партнерів (умовному реалізатору) додатково заробляти на відстроченні платежів за поставлений товар / продукцію, диктуючи свої умови при укладенні договорів про співпрацю. Таким чином, лише ті постачальники, що мають достатній обсяг обігових коштів, аби не потребувати оплати за поставлену продукцію протягом іноді й 3-6 місяців, мають змогу працювати з великими торговельними мережами, заводами, комбінатами, переробними підприємствами тощо», - пояснив Каціон.

Для чого і для кого потрібна послуга факторінгу

За словами Юрія Каціона, щоб виконати досить жорсткі умови післяплати, бізнес сьогодні змушений або брати банківські кредити на поповнення обігових коштів, або відмовлятись від такої співпраці, поступаючись крупнішим постачальникам, у першу чергу іноземним компаніям чи компаніям з іноземними інвестиціями.

«І якщо ви досі думаєте, що факторинг може бути цікавим лише для торговельних мереж, то ви помиляєтесь», - зауважив банкір.

Він назвав декілька сфер, де ця послуга може бути затребуваною.

«І для складних багатокомпонентних виробництв, і для виробництва харчових продуктів. У тому числі факторинг може бути цікавим і для експортерів, так само відновлюючи обігові кошти при валютних розрахунках. Факторинг може бути застосований на ринках природних монополій – електроенергетичному та газовому. Учасники цих ринків мають з одного боку високу потребу в обігових коштах, які банки через факторинг можуть вільно надавати, а з іншого боку обмежені в можливості надавати до банку заставне майно, оскільки вони є державними компаніями», - розповів Каціон.

Але в першу чергу, вважає банкір, факторинг вирішить питання насичення ринку саме товарами українського виробництва, зокрема малого і середнього бізнесу.

«Він отримає доступ до обігових коштів за майже таку саму ціну, що й вартість кредиту, але без потреби вносити будь-яку заставу й довгих процедур оформлення угоди. Фінансується вже укладений контракт на постачання продукції / послуг», - сказав Каціон.

Влітку цього року Національний банк України презентував Концепцію реформування регулювання факторингу в Україні. Концепція передбачає в тому числі офіційне розрізнення термінів "факторинг" та "придбання простроченої заборгованості", що розставить нарешті всі крапки над "і" між розумінням цих двох послуг. Також передбачено ухвалення профільного закону про факторинг.

«Важливою віхою розвитку факторингу в Україні також можна вважати його прийняття в сім’ю програми "Доступні кредити 5-7-9%" та запровадження продукту "Доступний факторинг"», - зауважив Каціон.

В Ощадбанку повідомили, що планують запропонувати клієнтам послугу факторингу відразу після ухвалення відповідного законодавства.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube