В Україні активно рекламують чорну та червону ікру в соцмережах: чи варто її купувати та їсти - відповідають фахівці

Читать на русском

Соцмережі захлеснула реклама дешевої ікри, вартість якої у рази нижче, ніж у супермаркетах. Чи можна вживати цю продукцію?

Читать на русском
Червона ікра
Червона ікра

Соцмережі захлеснула реклама дешевої ікри, вартість якої у рази нижче, ніж у супермаркетах. Чи можна вживати цю продукцію?

Останніми тижнями у соцмережах дуже багато реклами ікри риби. При цьому вона помітно дешевше за ту, що продають у магазинах і на ринках. Ми поспілкувалися з представницею Держпродспоживслужби та відомим економічним експертом, щоб з’ясувати їхнє ставлення до такої продукції. А бонусом даємо поради від Євгена Клопотенка та експертки з харчових продуктів.

У Facebook та Insagram почастішала реклама риб’ячої ікри. За 790 грн пропонують придбати 500 г чорної ікри осетра (у магазинах – від 2 тис. грн за 100 г), за 650 грн – півлітрова банка веслоноса (родич осетра), за 500 грн – червону ікру горбуші у 500-мл банці (у супермаркетах – від 350 грн за 100 г). Ікра кети в інтернеті коштує 550 грн за 500 г (при цьому у супермакеті – від 325 грн за 100 г). При цьому ще й діють акції: купи три банки ікри за ціною двох або чотири за ціною трьох. Реклама від невідомих постачальників нас насторожила. Як бачимо, ціни з реклами в інтернеті подекуди у 5-16 разів менші, ніж у супермаркетах. Тому ми вирішили поцікавитися думками фахівців.

Начальниця управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Світлана Бовсуновська вважає, що краще не ризикувати замовляти ікру в інтернеті, а піти та придбати її у супермаркеті. Мережі супермаркетів перевіряють постачальників, та там є усі товарно-транспортні документи, які супроводжують харчовий продукт. На ринку багато підробок і виробників-шахраїв.

«Будь-який оператор повинен мати або державну реєстрацію потужності або експлуатаційний дозвіл. Це залежить від температури, за якої зберігається харчовий продукт. Все, що зберігається за температури менше +10 градусів, потребує експлуатаційного дозволу. Все, що вище за цю температуру, повинно мати державну реєстрацію потужностей.

Єдиний документ, який супроводжує харчовий продукт згідно з законодавством, це товарно-транспортна накладна. Кожен виробник, якщо він відповідальний, надає декларацію якості або якісне посвідчення, в якому він зазначає: що проводилися і лабораторні дослідження; є експертні висновки; вказуються терміни придатності. Це дані, які засвідчують безпечність харчового продукту. Товарно-транспортна накладна, на жаль, зараз не несе тієї інформації, яку потрібно знати для підтвердження безпечності продукту. Тому виробники видають власну декларацію або якісне посвідчення.

Перевірити ми окремий продукт, на жаль, не можемо. Це не заходи державного контролю. Кожен споживач може перевірити самостійно, здавши ікру в лабораторію. Ми можемо відреагувати, якщо споживач, купивши таку ікру, мав загрозу для життя. Якщо такої загрози не було – це не є підставою для здійснення позапланових заходів. У зв’язку з воєнним часом планові та позапланові перевірки заборонені, але дозволені, якщо є загроза життю. Якщо є отруєння або інші негативні наслідки – ми дійсно вийдемо, з’ясуємо. Якщо невідома назва оператора ринку і його адреса – то тільки можемо написати для з’ясування і встановлення такого оператора у Нацполіцію», - каже представниця Держпродспоживслужби Світлана Бовсуновська.

Ексначальниця відділу санепіднагляду та організації розслідування спалахів Держпродспоживслужби Дніпропетровської області Неля Полюхович не радить купувати подібну ікру в інтернеті. За її словами, взагалі купувати харчові продукти в інтернеті небезпечно. Ви не можете перевірити їхню якість, перевірити документи, маркування, дізнатися про виробника, строки придатності. Треба дивитися, що за розфасування, хто постачальник. А лише після цього робити зважений вибір.

Водночас український економіст Олександр Охрименко нам розповів, що в Україні є виробництва, які вирощують рибу у штучних умовах, і від неї збирають ікру. Тому ціна може бути нижчою, ніж у закордонних виробників, продукція яких здебільшого і продається на прилавках. Якщо це не імпорт, який дорожчає з послабленням курсу гривні, то вітчизняна продукція має бути значно дешевша.

«Але при цьому бажано купувати саме у виробників, а не у посередників. Є сайти, де виробники продають свою продукцію. Обов’язково звертайте увагу, у кого купуєте. Та робіть пошукові запити: дивіться, що пишуть про виробника в інтернеті у відгуках. На основі відгуків людей можна дізнатися про якість, умови доставки та чи підійде цей товар вам. Втім, шахраї все ж є, які себе видають, за постачальників. Якщо не зрозуміло, хто продавець, то краще не ризикувати. Якщо відомо, що компанія займається розведенням риби на фермі та має сертифікати якості – то довіри більше», - каже економічний експерт Олександр Охрименко.

Експертка з харчових продуктів Олена Сидоренко запевнила, що подібна не дорога за ціною ікра може бути небезпечною для здоров’я. На ринку багато підробок. Фахівчиня радить купувати ікру у спеціалізованих рибних магазинах, а брати її бажано зі США чи Канади (у магазинах можна дізнатися країну походження). А ікру з росії вже декілька років легально не постачають в Україну. При купівлі сумнівної ікри можлива ситуація, коли її зберігали понад рік, а потім перефасували. Також вона наголошує, що при відкритті ікри від виробника «банка не повинна хлюпотіти, а на маркуванні не повинно бути три консерванти, а лише два – Е200 і Е211. Але в жодному разі не Е239 (гексаметилентетрамін / уротропін / гексамін)».

Раніше відомий український шеф-кухар Євген Клопотенко попереджав, що не варто купувати дешеву рибну ікру. На думку шоумена, потрібно обирати ікру, яку виготовили у США в штаті Аляска (Alaska Seafood). Це одне з місць її природного походження, а продукт відповідає американській якості (якщо він справжній). Ось на що потрібно звернути увагу:

  • купувати ікру потрібно саме у супермаркетах або спеціалізованих магазинах;
  • при цьому купувати по «50 гривень по акції за баночку» не варто. Продукт хорошої якості не буде коштувати дешево;
  • на банці має бути написано, якої риби це ікра (горбуша, кета та інші), тому треба звертати увагу на склад продукту;
  • штучна ікра не має зародку (темна пляма в ікринці, яка завжди є у натуральної ікри). А ще штучні ікринки мають ідеально однаковий розмір та прилипають до зубів, що не є нормальним.

Водночас нагадуємо, що у супермаркетах та в інтернет-маркетплейсах є у продажу «імітація ікри». Залежно від складу такого продукту вона може нічого не мати спільного з рибою. Але виглядає схоже та на смак нагадує ікру. Тому продавці «дешевої» ікри з інтернету можуть йти й таким шляхом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.