У Мінекономіки назвали фактичну ціну газу після здешевшання
В Україні різко впала ціна на блакитне паливо. Це сталося після того, як вартість газу чотири місяці поспіль зростала. В уряді розповіли, які наразі розцінки.
Така інформація з'явилася на офіційному порталі Міністерства економіки України. Йдеться про дані щодо фактичної ціни реалізації природного газу в Україні. За листопад 2023 року фактична вартість блакитного палива склала 14 381 гривню без урахування ПДВ. Це на 5,4% менше, якщо порівнювати з цінами в жовтні цього року.
Слід зауважити, що останні чотири місяці фактична вартість блакитного палива зростала. Якщо казати про зміни за рік, то подорожчання приблизно вдвічі. Середня ціна газу розраховується за формулою для цілей Податкового кодексу України щодо стягнення рентної плати за використання надр.
Варто зауважити, що йдеться про фактичну вартість блакитного палива, а не про тарифи на газ для населення. Наразі в Україні діє мораторій на підвищення тарифів для населення. Більшість громадян є клієнтами компанії "Нафтогаз". Наразі тариф там становить 7,96 гривні за кубічний метр. Така вартість залишиться щонайменше до 30 квітня 2024 року.
Раніше очільник компанії Нафтогаз Олексій Чернишов зазначив, що під час цього опалювального сезону вартість блакитного палива в Україні лишається стабільним. Проте експерт зауважив, що реформа і запровадження ринку енергії в Україні є неминучим, це відбудеться рано чи пізно.
"Але маємо враховувати й ситуацію з війною, і стабільність, і інші процеси. Безумовно, наші споживачі мають бути захищеними, і це наш пріоритет", - підкреслив Олексій Чернишов.
Очільник компанії "Нафтогаз" також додав, що для галузі куди краще, щоб збільшення цін відбулося раніше. При цьому міжнародні експерти теж наголошують на необхідності лібералізації цін на енергію: зокрема, це стосується і блакитного палива, і електроенергії.
При цьому колишній керівник "Оператора газотранспортної системи України" Сергій Макогон теж висловився про збільшення цін на блакитне паливо для населення. За даними НКРЕКР, станом на початок жовтня заборгованість побутових споживачів за блакитне паливо перед постачальниками становила 29 мільярдів гривень. На думку експерта, необхідно збільшити тарифи на газ до ринкового рівня: це приблизно 12-13 гривень за кубічний метр.
"Україна має вже відмовлятись від регульованих цін на газ для населення. Про це говорять вже і міжнародні партнери. У нас діє система монетизованих субсидій, тому захищені верстви населення не відчують введення ринкових цін, але всі інші мають сплачувати ринкову вартість газу (12-13 гривень за кубометр, - ред)", - вважає Сергій Макогон.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.