В Україні змінились правила отримання спадщини: що треба знати

Читать на русском

Зʼявився захист прав спадкоємців під час дії воєнного стану

Читать на русском
Спадщина
В Україні 30 січня набрали чинності зміни до закону щодо спадщини

Зʼявився захист прав спадкоємців під час дії воєнного стану

В Україні 30 січня набрали чинності зміни до закону щодо отримання спадщини. Вони вдосконалюють порядок відкриття й оформлення. Також зʼявився захист прав спадкоємців під час дії воєнного стану. Які ще зміни внесені до закону про спадщину?

Що треба знати українцям про ці зміни

Про ключові зміни щодо спадщини розповіли юристи «Юридичного порадника для ВПО». Але під час війни вони стосуються не тільки переселенців, а всіх українців. Отже, змінами уточнено поняття "місце відкриття спадщини":

  • за загальним правилом, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця;
  • якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини буде місцеперебування нерухомого майна або його основної частини;
  • якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме і нерухоме майно відсутнє, то це буде розташування основної частини рухомого майна.

"Якщо ж спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, то спадкові правовідносини регулюватимуться правом держави, де він мав останнє місце проживання. Але при цьому нерухоме майно – є правом держави, в якій знаходиться таке майно. А майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні – це право України", – пояснюють юристи.

Яке практичне значення має "місце відкриття спадщини"

Юристи пояснили, яке практичне значення має «місце відкриття спадщини».

"Після смерті спадкодавця спадкоємцям потрібно звернутися із заявою про прийняття спадщини/відмовою у прийнятті спадщини саме за місцем відкриття спадщини. Потім після спливу строку на прийняття спадщини знову ж доведеться звертатися із заявою про видачу свідоцтва про спадщину не до будь-якого нотаріуса, а за місцем відкриття спадщини", – наголошують фахівці.

Але у будь-якому випадку краще мати підтвердження документами останнє місце проживання спадкодавця.

Чим можна підтвердити останнє місце проживання

Це можна зробити, наприклад, довідкою про реєстрацію чи останнє місце проживання спадкодавця. Вона видається виконавчим органом місцевої ради.

"Наприклад, якщо на момент смерті особа постійно проживала у Харкові, то місцем відкриття спадщини, а значить і місцем, де можна звернутися до нотаріуса за її відкриттям, буде Харків. Якщо ж особа не мала місця постійного проживання (або його неможливо підтвердити документально – наприклад, не було прописки), звертатися треба за місцезнаходженням її нерухомого майна", – кажуть правозахисники.

Але якщо у спадкодавця не було нерухомості, то треба звертатись за місцезнаходженням рухомого майна. Наприклад, у людини був автомобіль, який залишився у Полтавській області. Виходить, що там і буде місце відкриття спадщини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.