Енергетики готуються до зими і відновлюють енергосистему України, проте у експертів є сумніви, що взимку українці обійдуться мінімальними відключеннями світла
Липень став найскладнішим місяцем для енергосистеми у 2024 році. Проте, рік ще не закінчився і попереду зима. На думку деяких експертів, цьогоріч дефіцит генерації становитиме до 35%. При цьому енергетики звітують, що відновлювальні роботи тривають. Інформатор розбирався, про які роботи йдеться і на що можна розраховувати українцям взимку.
В Міненерго запевняють, що в країні відновлюють усе, що можна відновити після повітряних ударів росіян по об’єктам енергетики.
"Ми намагаємося відновити те, що підлягає відновленню, і відновлювати це треба в такі дуже стислі строки. Тобто крім такої загальної ремонтної кампанії, нам практично кожного дня треба ремонтувати оці додаткові пошкодження, заживлювати споживачів. Крім ремонту і відновлення основних потужностей, також працюємо над встановленням додаткових потужностей розподіленої генерації. Це газові турбіни, газопоршневі і задіяні практично всі енергетичні компанії, особливо державні, в цьому процесі. Також приватний сектор дуже активно включився", - зазначила Світлана Гринчук.
Енергетики по всій Україні ремонтують об'єкти генерації, розподільні станції, трансформатори, обстежують підземні і наземні лінії. До звичної роботи з підготовки до сезону холодів додаються усунення наслідків аварій, які часто стаються через обстріли та технічні збої внаслідок перевантаження мереж.
Щодо додаткових потужностей, то USAID поставило в Україну 91 когенераційну установку загальною потужністю 56,5 МВт. Вісімнадцять з них встановлені, а решта перебувають у процесі підключення до електромереж.
Інформатор хотів конкретизувати інформацію, проте всі експерти в один голос заявили, що це неможливо.
«Це закрита інформація», - відповів нам керівник програми “Енергетика” Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
У першій половині 2024 року Україна витратила 212 мільйонів євро на імпорт електроенергії. Вартість імпорту в червні 2024 року перевищила 100 мільйонів євро. Через вищий попит з боку ЄС та можливе зростання цін на сусідніх ринках, очікується, що у другій половині 2024 року вартість імпортованої електроенергії зросте ще більше.
Рішення про збільшення імпорту електроенергії з ЄС очікується у вересні. Міністерство енергетики повідомляє, що Україна веде переговори з європейськими операторами системи передачі про збільшення потужності для імпорту електроенергії з 1,7 ГВт до 2,2 ГВт. Рішення про збільшення ліміту на імпорт електроенергії з ЄС очікується в найближчі кілька місяців. Україна хоче збільшити ліміт щонайменше до 2,2 ГВт при наявному ліміті імпорту в 1,7 ГВт.
«Найбільше занепокоєння викликає те, що збільшення імпорту та вихід з ладу однієї з ліній електропередач може спричинити перевантаження в деяких європейських країнах, в тому числі тих, що не межують з Україною. Укренерго пропонує вдосконалити обладнання в Україні, що допоможе уникнути такого сценарію. ENTO-e має оцінити цей крок та провести необхідні випробування», - йдеться в енергетичному звіті Андріана Прокіпа .
Готуючись до майбутнього опалювального сезону, "Енергоатом" планує відремонтувати ще два блоки АЕС. Ремонтна кампанія побудована таким чином, щоб взимку, в період максимального навантаження на енергосистему, працювали всі дев'ять розташованих на підконтрольній українській території атомних енергоблоків.
«Рік тому ми працювали дев'ятьма енергоблоками весь осінньо-зимовий період. І, фактично, і в цьому році ми також разом з Міністерством енергетики, з "Укренерго", так планували нашу ремонтну кампанію, щоб вона підвела нас до того, щоб взимку у нас знов працювали всі дев'ять енергоблоків, які знаходяться на території, підконтрольній Україні. Це завдання практично виконано вже», - сказав керівник «Енергоатому» Петро Котін.
Проте, він уточнив, що зараз залишається ще два блоки відремонтувати. Закінчити роботи планують до початку осінньо-зимового періоду. Ремонтні роботи полягають в тому, щоб перевантажити ядерне паливо. Воно відпрацювало свою компанію і його потрібно вивантажити, відпрацьоване ядерне паливо, і завантажити нове чи свіже ядерне паливо, пояснили в "Енергоатомі". Це займає основний час. Поки перевантажується паливо, паралельно виконуються різні інші роботи з відновлення працездатності обладнання.
«Готовність АЕС буде, але в якому стані будуть мережі - покаже війна. Поки що прогноз – позитивний», - сказав Інформатору експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.
За словами генерального директор ДТЕК Мережі Олександра Фоменка, напередодні опалювального сезону ОСР ДТЕК Мережі продовжують інвестувати в стійкість мереж і розвивати їх.
«Зокрема, за перше півріччя 2024 року у рамках інвестиційної програми загальний обсяг інвестицій з початку 2024 року становить понад 2,2 млрд грн. До кінця року плануємо додатково інвестувати понад 2,6 млрд грн в розвиток і оновлення енергоінфраструктури", – зазначив Фоменко.
Проте, засновник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко вважає, що у ДТЕК фінансова ситуація на сьогодні не така оптимістична, як звітує компанія.
«З однієї сторони вони говорять про те, що у них катастрофічно не вистачає коштів. З іншої сторони вони кажуть, що всі кошти, що є, вони вкладають в капітальні ремонти. І реальна ситуація у ДТЕК скажімо так, не дуже хороша, тому що вони змушені закласти одну зі своїх сонячних електростанцій, щоб отримати додаткові кошти. Ось такі реалії. У ДТЕК, що там взагалі відбувається, напевно, непотрібно особливо говорити. Якщо вони дійсно відновлять частину генерації – це буде дуже добре. Давати прогноз на зиму дуже складно, бо все залежить від об’єктивних і суб’єктивних факторів», - сказав Попенко.
Енергетики звітують, що відновлювальні роботи тривають на всіх об’єктах, які цього потребують після руйнування російськими ракетами і шахедами. Крім того, Україна домовляється про збільшення імпорту електроенергії і розраховує на допомогу ЄС. Інформатор розбирався, про які саме роботи йдеться і чи будуть завдяки цьому відключення світла взимку мінімальними.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.