Впродовж 2022-2023 років в Постанову Кабміну про виїзд дітей за кордон через повномасштабне вторгнення Росії в Україну внесли доповнення та зміни
Наразі виїзд дитини, яка не досягла 16-річного віку, за кордон може здійснюватися у супроводі одного з батьків, баби, діда, мачухи, вітчима або повнолітніх братів чи сестер. Про умови виїзду і які для цього потрібні документи пише 10 квітня Суспільне.
Умовами виїзду дітей за кордон передбачено, що крім супроводу одного з батьків, баби, діда, мачухи, вітчима або повнолітніх братів чи сестер, один із батьків може уповноважити перетинати кордон із дитиною сторонню людину.
"Для цього потрібно піти в Службу у справах дітей за місцем проживання і написати заяву. Ця заява обов'язково має бути завірена керівником районної військової адміністрації або керівником міської, сільської чи селищної ради. У постанові зазначено, що нотаріально засвідчена згода другого з батьків при цьому не вимагається. Однак якщо один із батьків може надати таку згоду, краще її надати, щоб не виникало питань на кордоні. Якщо з дитиною їде чоловік, він повинен належати до категорії тих, хто звільнений від мобілізації, військової служби і мати про це відповідний документ", - йдеться в поясненні.
Якщо дитина виїжджає за кордон у складі організованої групи, її батьки, або єдиний із батьків, має підготувати нотаріально завірену заяву, в якій засвідчить, що відпускає дитину з супроводжуючим за кордон, вказавши при цьому термін.
"Якщо дитина сирота, позбавлена батьківського пікування чи влаштована у прийомну сім'ю, вона може їхати за кордон із прийомними батьками або з одним із них. При цьому прийомні батьки повинні мати оригінал договору про влаштування дитини в сім'ю або нотаріально засвідчену копію такого документа, а також погодження Служби у справах дітей за місцем проживання", — зазначають фахівці.
Те саме стосується дітей, влаштованих у дитячі будинки сімейного типу або влаштованих під опікунство чи в патронатну сім'ю.
Виїзд за межі України дітей, які влаштовані на цілодобове перебування до закладів різних типів та форм власності, здійснюється організованими групами із супроводжуючими. В такому випадку необхідно мати запрошення організації, яка буде приймати дітей. Також має бути наказ директора установи. Директор виїжджає з дітьми або самостійно, як державний опікун, або уповноважує інших.
Коли законні представники або батьки приїжджають за кордон, вони мають звернутися до закордонної дипломатичної установи про взяття дітей на консульський облік. Самостійно перетинати кордон без супроводжуючих діти можуть із 16 років.
Чоловіки мобілізаційного віку можуть здійснювати супровід людей з інвалідністю ІІ групи за наявністю потрібних документів. Здійснювати супровід людини з інвалідністю можуть:
Зауважується, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року під час воєнного стану перетинати державний кордон мають право ті громадяни України, які постійно доглядають за особами з інвалідністю I й II групи, супроводжують осіб з інвалідністю ІІ групи, дітей з інвалідністю ІІ групи та осіб, які потребують постійного догляду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.