ВР спрямувала дохід Укренерго від продажу міждержавних перетинів на погашення боргів

Україна не експортує електроенергію за кордон, зважаючи на дефіцит та відключення світла, але в період пікової генерації, частина української енергетики технологічно подається до енергосистеми ЄС

Гроші за електрику
Гроші за електрику

Верховна Рада 21 серпня спрямувала дохід Укренерго від продажу потужності міждержавних перетинів під час імпортно-експортних операцій на погашення боргів. 

Відповідна правка міститься у законопроєкті №11083 щодо термінології у сфері впровадження "розумних мереж". Депутати проголосували за те, щоб кошти Укренерго від перетинів у період з 1 січня по 31 грудня 2024 року використовувались для таких цілей: 

  • 50% – для погашення боргів на ринку, що балансує;
  • 50% – для погашення боргів перед Гарантованим покупцем.

"У правильній ідеології (ці гроші - ред) мають використовуватись на будівництво транскордонних мереж. Але на це компанія має певні донорські кошти, а проєктів великих немає, тому ці кошти можна спрямувати на погашення боргів 50/50", – пояснював ідею поправки голова енергетичного комітету Андрій Герус на одному з його засідань.

Станом на липень оперативна заборгованість Укренерго на ринку, що балансує, становила 16,5 млрд грн, перед ГарПоком – 21,2 млрд грн. У 2023 році повідомлялося, що на ринку електроенергії України утворився ланцюг боргів "усіх перед усіма". Нацкомісія з енергоринку та комунальних послуг (НКРЕКП) казала, що Укренерго має налагодити роботу з боржниками для врегулювання боргів на ринку відновлюваної енергії. Компанія тоді відповіла, що "неможливо ефективно стягувати борги з тих, кому НКРЕКП дозволила не платити своїми рішеннями". Йдеться, перш за все, про зелену генерацію. 

Що це за междержавні перетини

Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з'єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська), між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило, ці перетоки незначні. Але завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки одразу ж повертається в Україну. Дехто, помилково чи цілеспрямовано, плутає ці технічні перетоки з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема. На сайті ENTSO-E можна переконатись, подивившись на сторінку "Scheduled Commercial Exchanges" (Комерційний експорт), вкладка "Border - Country: з України електроенергія не продається - там всюди стоїть "0", - пояснили в Укренерго.

Інформація про щоденні міждержавні аукціони експорту/імпорту електроенергії є на європейській платформі JAO. Наприклад, з її допомогою можна подобово відстежити відсутність постачання з України в Словаччину. На сторінці НЕК "Укренерго" також можна побачити, що комерційний експорт української електроенергії до сусідніх держав зараз не здійснюється.

За даними пресцентру Укренерго, у травні на запит оператора енергосистеми Польщі, "Укренерго" кілька разів надавало аварійну допомогу польській енергосистемі. Але йшлось не про передачу електроенергії у польські мережі, а навпаки - про терміновий прийом українською енергосистемою надлишків із Польщі.

"В умовах ясної погоди, польські сонячні електростанції виробляли більше електроенергії, ніж її могли використати місцеві споживачі. В умовах дефіциту в українській енергосистемі - НЕК "Укренерго" прийняло надлишки. Це дозволило, в сукупності з імпортом та активною роботою українських СЕС, уникнути відключень в денні години наприкінці травня", - зазначають у компанії.

В Укренерго запевняють, попри це, що ситуація в енергетичному секторі України залишається складною, але всі доступні потужності електростанцій працюють виключно для покриття внутрішнього споживання. І експорт електроенергії за межі України не здійснюється. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube