Застосування РРО стало обовʼязковим для онлайн-торгівлі з 1 січня 2021 року
Від 1 жовтня 2023 року податкова служба відновила штрафи за відсутність реєстраторів розрахункових операцій (РРO/ПРРО) і недотримання законодавства про їхнє застосування. Як підприємцям убезпечитись від неприємностей? Рекомендації дав Forbes.
Державна податкова служба моніторить торгівлю через інтернет-платформи, такі як Rozetka, OLX, Prom.ua і соціальні мережі Facebook та Instagram. За останній квартал 2023-го її працівники провели 6767 перевірок бізнесу в сфері торгівлі, в тому числі через інтернет, та виписали штрафів на 142,5 млн грн, йдеться у відповіді ДПС на запит Forbes. З них 170 000 грн припадає на порушення в онлайн-продажах.
«Підприємці почали готуватись до повернення штрафних санкцій ще з початку 2023 року. Кількість нових підключень до ПРРО від Fondy зросла у 2,4 раза за минулий рік», - повідомила комерційна директорка платіжної платформи для бізнесу Fondy Олена Євглевська.
Станом на 1 січня 2024 року 440 900 платників податків зареєстрували РРО/ПРРО, згідно з даними ДПС.
З 1 січня 2022 року вступили в дію штрафи в розмірі 100% від вартості товару, проданого з порушенням, та 150% – якщо порушення виявили повторно. Через повномасштабне вторгнення Верховна Рада вжила мораторій на накладання штрафних санкцій у сфері РРО, проте 1 жовтня 2023 року штрафи відновились.
Для ФОПів, які сплачують єдиний податок та не є платниками ПДВ, до 31 липня 2025 року діятимуть зменшені санкції у 25% і 50% від вартості товару відповідно.
Окрім проведення розрахункової операції без РРО/ПРРО та видачі невідповідних розрахункових документів, податкова штрафує підприємців за невикористання режиму програмування з зазначенням коду товарної підкатегорії, порушення порядку обліку товарних запасів та відсутність фіскальних чеків.
У жовтні 2023-го на сайті податкової почали з’являтись дайджести з випадками виявлених порушень у застосування РРО/ПРРО. В одному з них у жовтні податкова оштрафувала підприємця з Миколаєва за те, що він продавав через OLX мопеди без застосування РРО/ПРРО та належного ведення обліку товару. Сума доходу, одержаного з порушеннями – 250 000 грн. В іншому випадку ДПС виявила, що підприємець з Дніпропетровської області продав через інтернет-магазин електроінструменти на 29 000 грн без застосування РРО або ПРРО.
Популярні сервіси РРО для онлайн-торгівлі:
Фіскальний чек видається під час оплати готівкою або за допомогою платіжних карток, розповідає директор податково-юридичного департаменту Deloitte Василь Дробот.
«Ситуація доволі чітка, коли йдеться про передоплату. Якщо оплата відбувається карткою, то продавець повинен застосовувати РРО і видавати фіскальний чек незалежно від форми господарювання», – відзначає Дробот.
Сучасні РРО дають змогу підприємцям надсилати електронні чеки клієнтам на електронну пошту автоматично після успішної оплати на сайті.
«Після цього дані всіх фіскальних чеків миттєво передаються до сервера Податкової служби», – пояснює керівниця продажів сервісу РРО Вчасно.Каса Іванна Брославська.
Деякі маркетплейси пропонують інтеграцію РРО зі своєю платформою, дозволяючи продавцям проводити реєстрацію продажу та видавати фіскальний чек через сервіси-партнери, розповіли Forbes у пресслужбі Prom.ua. Але всі фінансові операції, включно з видачею фіскального чека через РРО, залишаються на відповідальності продавця, говорять у пресслужбі Rozetka.
Труднощі з трактуванням законодавства різняться залежно від того, чи відбувається проведення операції до або після отримання товару.
«Ситуація з післяплатою більш ризикова і складна. Коли покупець оплачує замовлення у поштовому відділенні, він отримує фіскальний чек від поштового оператора. Проте, якщо говорити формально, це чек на отримання перевізником від вас грошей, а не на оплату товару», – каже Дробот.
Якщо продавець при післяплаті отримує переказ на свій банківський рахунок або IBAN, то може не застосовувати РРО, йдеться у розʼязненні ДПС. При цьому він повинен вкласти в посилку з товаром видаткову накладну, а також обовʼязково мати укладений договір із службою доставки.
На сайті платіжного сервісу NovaPay, що входить у групу компаній Nova, зазначено, що перерахування коштів на рахунок ФОП чи юрособи продавця можливе лише, якщо він уклав договір про переказ коштів з ТОВ «НоваПей». В іншому випадку, оператор може надіслати оплату на його банківську картку або віддати готівкою у відділенні – в таких випадках підприємець повинен застосувати РРО.
Деякі підприємці вважають за краще перестрахуватись і вкладають фіскальний чек у коробку з товаром ще до отримання коштів за нього.
Продавець може видати чек до фактичного отримання коштів, особливо якщо йдеться про післяплату.
«Він все одно отримає цей дохід, але пізніше. Якщо ж покупець відмовляється забирати товар, податкова служба рекомендує проводити чек повернення», – розповіла Іванна Брославська з Вчасно.Каса.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.