Набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу яким визначено алгоритм отримання військовозобов’язаними особами відстрочки
Новими правилами призова наведено перелік категорій осіб, які є військовозобов’язаними і не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Для того щоб оформити відстрочку, військовозобов’язаний має звернутися до ТЦК та СП. Детально про це пише HR Liga.
У Законі № 3543 наведено перелік категорій осіб, які є військовозобов’язаними і не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Загалом указано 23 категорії осіб і серед них:
Крім того, у Законі вказані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, серед яких:
З 18.05.2024 документом, який підтверджує належність особи до виконання військового обов’язку, є військово-обліковий документ нового зразка. Водночас у п. 2 Постанови № 559 визначено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією Постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
У Порядку № 559 наведено перелік відомостей, які мають бути вказані у документі, і серед них:
У графі 8 ВОД зазначають підставу (за наявності), за якою військовозобов’язаний або резервіст має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, а призовник — від направлення для проходження базової військової служби, відповідно до законів України:
Таким чином, військовозобов’язаним, які мають право на відстрочку, варто брати до уваги, що відомості про відстрочку повинні бути зазначені в їх ВОД. Якщо особа має військово-обліковий документ старого зразка (військовий квиток тощо), то слід перевірити актуальність даних щодо відстрочки.
Для того щоб оформити відстрочку, військовозобов’язаний має звернутися до ТЦК. Військовозобов’язаний, який має підстави для відстрочки особисто подає на ім’я голови комісії (або відділу ТЦК):
Для оформлення відстрочки заброньованому працівнику документи має подати не він, а підприємство, яке його забронювало.
Під час розгляду заяви комісія виконує такі дії:
Строк розгляду заяви та документів комісією — протягом 7 днів із дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Тобто семиденний строк може бути збільшено в разі, якщо комісія надсилатиме запити до органів держвлади для підтвердження права на відстрочку.
Комісія ухвалює рішення про надання або відмову в наданні відстрочки, яке оформлюється протоколом. Не пізніше ніж наступного дня військовозобов’язаному мають повідомити про прийняте комісією рішення.
Повідомити можуть телефоном, електронною поштою або надіслати повідомлення поштою, зважаючи на інформацію, вказану в заяві: адреса місця проживання, адреса електронної пошти, контактний номер телефону.
Підтвердженням наданої відстрочки є Довідка. У Довідці вказують дату та номер військово-облікового документа й дату і серію (номер) документа, що посвідчує особу. За умови пред’явлення цих документів Довідка є дійсною.
У разі відмови в наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною в додатку 7 до Порядку № 560.
Повідомлення може бути надіслане на адресу заявника поштовим відправленням із повідомленням про вручення або на адресу електронної пошти, зазначену в заяві. У Повідомленні вказують дату й номер протоколу. Таке рішення може бути оскаржене в судовому порядку. Про строк оскарження в Постанові № 560 не зазначено. Але завважте, що в разі ухвалення комісією рішення про відмову в наданні відстрочки військовозобов’язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляють на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.