Як перейти з пенсії за вислугу років на пенсію за віком: пояснення юристів

Пенсіонери, яким призначено пенсію за вислугу років і які продовжують працювати відповідно до своєї роботи, не отримують пенсію одночасно

Пенсія, Пенсійний фонд
Перехід із пенсії за вислугу років на пенсію за віком регулюється законодавством

Згідно з чинним законодавством пенсію можна перевести з одного виду на інший з дня подання відповідної заяви. Інформація, надана в заяві, базується на даних, які містилися у пенсійній справі на момент подання заяви, включаючи всі додаткові документи, отримані від Пенсійного фонду. А також дані про заробітну плату, страховий стаж та інші відомості.

Юристи  зазначають, що пенсіонери, яким призначено пенсію за вислугу років і які продовжують працювати відповідно до своєї роботи, не отримують пенсію одночасно. Вони мають право на заробітну плату та пенсію за віком, але лише після досягнення пенсійного віку. Отже, відповідно до вищевикладеного, пенсію за віком (або перехід із одного виду пенсії на інший) доцільно призначати після досягнення особою віку 60 років.

"Якщо після отримання пенсії пенсіонер припинив працювати, то розмір його пенсії розраховується на підставі даних, які містилися в його пенсійній справі. Це означає, що змінюється лише вид пенсії, а не її розмір", - зауважують юристи.

Також вони звертають увагу на те, що якщо зазначені особи працювали після призначення пенсії за вислугу років, то під час переходу на пенсію за віком за їхнім бажанням можуть ураховуватися дані про стаж роботи та заробіток після цього переходу. В такому випадку збільшаться коефіцієнт страхового стажу та розмір індивідуальної заробітної плати. При цьому середній рівень заробітної плати (доходу), який використовувався для визначення права на пенсію за вислугу років, також буде враховуватися під час розрахунку компенсації.

Перехід із пенсії за вислугу років на пенсію за віком в Україні – це важливий процес, який регулюється законодавством. Основні правові аспекти цього переходу.

  1. В Україні пенсійний вік визначається законом. Право на пенсію за віком у 2024 році мають особи, яким виповнилося:
    60 років — за наявності не менше 31 року страхового стажу;
    63 років — за наявності не менше 21 року страхового стажу;
    65 років — за наявності від 15 до 21 року страхового стажу
  2. Особа, яка бажає перейти на пенсію за віком, повинна подати відповідну заяву до органів Пенсійного фонду України.
  3. Право на отримання пенсії за віком виникає після досягнення пенсійного віку та подання відповідної заяви. Органи Пенсійного фонду України розглядають це не як нове призначення, а як переведення особи із одного виду пенсії на інший.
  4. Розмір пенсії за віком обчислюється на підставі загального стажу роботи, внесків до пенсійного фонду, а також інших факторів, які передбачені законодавством.
  5. Закони України, що стосуються пенсійного забезпечення, містять важливі положення про перехід на пенсію за віком.

Важливо мати на увазі, що правила й умови переходу на пенсію за віком можуть змінюватися відповідно до законодавства, тому рекомендується завжди ознайомлюватися з актуальним законодавством та консультуватися з юристами для отримання докладної інформації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube