Як виглядають фальшиві 500 гривень: правила перевірки справжності банкнот від НБУ

В Україні збільшилася кількість фальшивих банкнот, в НБУ розповіли і показали, як вони виглядають

НБУ
Фальшиву банкноту можна відрізнити від справжньої тактильно

Національний банк надав редакції видання «Мінфін» фотоприклад та опис підробки банкноти номіналом 500 гривень старого зразка. Злочинці підробляють їх найбільш активно. Отже, про те, як відрізнити справжню купюру від фальшивої, пише «Мінфін» 25 липня.

В НБУ зауважили, що справжність банкноти тільки по фото виявити складно, вона перевіряється під час візуального та тактильного контролю.

Тобто, ознаки підробки можна перевірити самостійно. Наприклад, на дотик перевіряється банкнотний папір та рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.

Як виглядають фальшиві 500 гривень: правила перевірки справжності банкнот від НБУ 1

 

Проти світла візуально перевіряється наявність:

1. Водяних знаків: багатотоновий водяний знак — зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти, і світлий елемент водяного знака — зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака нацвалюти.

2. Наскрізного елемента (сумісне зображення) — фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьової та оборотної сторін, набуває цілісного вигляду без розривів та зсувів під час розгляду банкноти проти світла.

3. Повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, написи «ГРН» та зображення малого герба України (тризубця).

Також змінюючи кут нахилу банкноти візуально перевіряються:

  • Зображення, виконані оптично-змінними фарбами, що змінюють колір при розгляді банкноти під різними кутами зору (на банкнотах середніх і високих номіналів зразка 2003−2007 років та банкнотах сучасного покоління номіналами 20, 50 гривень зразка 2018 і 20 SPARK міститься на банкнотах номіналами 100, 200, 500 та 1000 гривень зразка 2014−2019 років).
  • «Віконна» (частково введена в товщу паперу) полімерна захисна стрічка відповідного кольору (наприклад, на банкнотах номіналом 200 гривень зразка 2019 року — синього кольору, номіналом 500 гривень зразка 2015 року — темно-сірого), що містить зображення цифрового позначення гривні (у банкнот номіналом 100 — 500 грн), зображення тризубця (у банкноти 1000 грн — пурпурового кольору) та має яскраво виражений кінетичний ефект (при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки);
  • Латентне зображення цифрового позначення номіналу, видиме під час розгляду банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом: темне на світлому фоні при розгляді банкноти з довгого боку, світлому та темному фоні з короткого боку.

Звідки беруться фальшивки

Джерела зростання гривневих та валютних підробок наразі не виявлено. Ворожий вплив рф виключати не можна, хоча відповідних доказів ще немає. Водночас історія знає чимало фактів, коли економіка іншої країни спеціально наповнювалася фальшивими грошима і, таким чином, послаблювалася ворогом.

«Справді, є такі історичні факти. Під час Другої світової війни нацистське керівництво Німеччини намагалося використати друк англійських фунтів стерлінгів для дестабілізації економіки Великої Британії. Національний банк систематично здійснює моніторинг стану вилучення з обігу підроблених грошових знаків. Поки що у НБУ відсутня інформація про російський слід у прецедентах підробки української валюти. Водночас після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Нацбанк враховує і таку потенційну загрозу з боку країни-агресора", — зауважили в НБУ.

Регулятор також запевняє, що у рамках боротьби з фальшивомонетництвом співпрацює з Бюро економічної безпеки України (БЕБ), Департаментом стратегічних розслідувань та Департаментом кіберполіції Нацполіції, експертними установами МВС України та Мін'юсту, СБУ, Європейським Центробанком та іншими центральними банками світу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube