Нацбанк України залишив без змін облікову ставку - що вплинуло на рішення

Базовий сценарій прогнозу передбачає відновлення циклу зниження облікової ставки лише на початку 2025 року

НБУ
Ураховуючи необхідність забезпечення стійкості валютного ринку та наближення інфляції до цілі 5% на прогнозному горизонті, правління НБУ вирішило зберегти облікову ставку на рівні 13%

Правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%. Це рішення спрямовується на забезпечення стійкості валютного ринку та наближення інфляції на прогнозному горизонті до цілі 5%. Про це 25 липня повідомили у пресслужбі регулятора.

Після тривалого періоду зниження інфляція в травні відновила зростання, а в червні пришвидшилася до 4,8% р/р. Ціновий тиск зберігатиметься в наступні місяці через подальше збільшення витрат бізнесу, підвищення акцизів, а також внаслідок вичерпання ефектів значних торішніх врожаїв та негативного впливу літньої посухи на цьогорічну врожайність.

"Оновлений прогноз НБУ передбачає, що у 2024 році інфляція пришвидшиться до 8,5%, проте вже у 2025 році сповільниться до 6,6% і повернеться до цілі НБУ в 5% у 2026 році. Цьому сприятимуть зважена процентна та валютно-курсова політика Національного банку, а також послаблення зовнішнього інфляційного тиску разом із поступовою нормалізацією функціонування економіки та поліпшенням ситуації в енергетиці", - йдеться у заяві НБУ.

Вказується, що регулятор надалі здійснюватиме заходи із захисту гривневих доходів і заощаджень населення від інфляції та забезпечення стійкості валютного ринку, що стримуватимуть інфляцію. Збереження привабливості гривневих інструментів залишається одним із ключових завдань НБУ.

"Попри поступове зниження ставок за гривневими депозитами та ОВДП, їхня дохідність наразі забезпечує захист гривневих заощаджень населення від інфляції: процентні ставки за депозитами перевищують як прогнозований НБУ рівень інфляції, так і рівень інфляційних очікувань. Водночас у червні зростання обсягів строкових гривневих депозитів населення призупинилося. Ураховуючи, що подальше пришвидшення інфляції може призвести до погіршення очікувань та зниження реальної дохідності гривневих інструментів, доцільним є збереження облікової ставки на рівні 13%", - вказується у заяві НБУ.

НБУ також зберігатиме активну присутність на валютному ринку для покриття структурного дефіциту валюти, підтримання двосторонніх курсових коливань і згладжування надмірної волатильності. Базовий сценарій прогнозу передбачає відновлення циклу зниження облікової ставки лише на початку 2025 року. Однак НБУ гнучко реагуватиме на зміни в балансі ризиків для інфляції й валютного ринку.

В НБУ прокоментували зростання інфляції

У червні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 4,8% з 3,3% у травні. Про це свідчать дані Держстату. Фактичні темпи зростання цін виявилися лише незначно нижчими за прогноз в інфляційному звіті за квітень 2024 року. Пришвидшення інфляції зумовлювалося, зокрема, підвищенням тарифів на електроенергію, суттєвішим зростанням цін на пальне, а також сповільненням зниження цін на окремі продукти (зокрема яйця, цукор, борошно та крупи). Посилився й фундаментальний інфляційний тиск, хоча динаміка базової інфляції відповідала прогнозу (5,0% у річному вимірі в червні).

"Пришвидшення базової інфляції зумовлювалося як подальшим зростанням витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію, так і певним погіршенням інфляційних очікувань, зокрема через послаблення обмінного курсу гривні. Натомість стримувальними чинниками були вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів. Інфляція помірно зростатиме в наступні місяці передусім через збереження тиску на витрати бізнесу, вичерпання ефектів значних торішніх врожаїв та очікуване підвищення акцизів", - наголошували в НБУ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube