Як влаштований ринок обміну валюти в Україні і чому на нього вийшли ломбарди

Читать на русском

На готівковому валютному ринку в Україні сплеск активності, на ринок вийшли навіть ломбарди

Читать на русском
Обмін валюти
Як влаштований валютний ринок в Україні

На готівковому валютному ринку в Україні сплеск активності, на ринок вийшли навіть ломбарди

В Україні на готівковому валютному ринку сплеск активності. З'являються нові каси, і навіть ломбарди почали займатися обміном валюти, а паралельно - формується черга на отримання відповідних ліцензій від Національного банку. Експерти пояснили, хто обслуговує тих, хто купує та продає готівкову ВКВ (вільно конвертована валюта).

Ломбарди на валютному ринку

Як передає портал Мінфін, отримання українськими ломбардами валютних ліцензій та запуск готівкового валютообміну — нове явище, раніше вони не займалися цим бізнесом. При цьому пів року тому валютні ліцензії від регулятора були видані чотирьом ломбардам.

"Наразі спостерігається активізація потенційних гравців на ринку валютно-обмінних операцій: як нових компаній, так і чинних фінансових установ, у тому числі ломбардів, які мають намір розширити свою діяльність і надавати послуги з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі", - розповіли в НБУ. Зазначається, що в кожного ломбарду статутний капітал 6,5 мільйонів гривень, але розміри мереж та директори різні:

  • «Ай Ломбард» — 101 відділення, директор — Дмитро Морозов;
  • «Дім Мікрофінанс» — 69 відділень, директор — Тетяна Васильєва;
  • «Кредит Юкрейн» — 75 відділень, директор — Павло Ніфантов;
  • «Є Гроші» — 101 відділення, директор — Максим Бубенчиков.

У Національному банку зазначили, що оператори поштового зв'язку та небанківські фінустанови можуть вільно отримувати валютні ліцензії за два місяці, якщо відповідають вимогам. Йдеться про задовільний фінансовий стан, прозору структуру власності тощо. Проте після отримання ліцензії потрібно бути готовими й до ретельних перевірок НБУ. Адже у випадку порушень ліцензії можуть анулювати.   

За даними НБУ, з початку повномасштабної війни ринок готівкового  валютообміну залишили 13 гравців. 12 ліцензій було анульовано після виявлення порушення умов валютообмінних операцій та через недотримання вимог регулятора до діяльності небанківських фінустанов, а ще одну - за заявою небанківської установи. 

Хто володіє валютообміном в Україні

Експерти зазначили, що більша частина готівкового валютообміну в небанківському секторі припадає на 26 фінансових компаній з відповідною ліцензією. Станом на 1 червня 2024 року називають шість валютних ФК із найбільшою кількістю відділень:

  • «Преміум Фінанс» — 446 обмінників, 1 ключовий акціонер (91%): Віктор Кисильов;
  • «Альфа-Інвест Груп» — 392 обмінники, 3 акціонери: Володимир Січовий (38,89%), Денис Дмитрук (33,89%), Світлана Дмитрук (27,22%);
  • «Артем» — 327 обмінників, 2 акціонери: Юлія Ломова (99,05% акцій), Георгій Тюрін (0,95% акцій);
  • «Центрофінанс» — 313 обмінників, 2 акціонери: Любомир Костюк (50%), Василь Лутчак (50%);
  • «Октава Фінанс» — 289 обмінників, 3 акціонери: Оксана Бродовська (91%), Людмила Бауман (8,99%) Оксана Гончарук (0,01%);
  • «Магнат» — 273 обмінники, 1 акціонер: Оксана Бродовська (100%).

Ринок на 2,2 мільярда доларів

Останнім часом проявляється кілька тенденцій. З одного боку, банки посилюють свій вплив. Адже вони завозять валюти з-за кордону. Зміна банківських операцій у готівковому продажу населенню в загальному обсязі продажів готівкової та безготівкової валюти така:

  • 2021 рік — 59%;
  • 2022 рік — 54%;
  • 2023 рік — 60%;
  • січень-травень 2024 року — 69%.

При цьому з іншого боку, банки стали втрачати ринок викупу готівкового долара/євро та інших одиниць у населення, люди все ще активніше здають їх у небанківські обмінники. За даними НБУ, банківська частка у сегменті покупок готівкової/безготівкової інвалюти у фізосіб виглядає таким чином:

  • 2021 рік — 61%;
  • 2022 рік — 44%;
  • 2023 рік — 51%;
  • січень-травень 2024 року — 39%.

Експерти пов'язують це з тим, що банки пропонують не найвигідніші курси на викупі долара та євро. Банкіри люблять скуповувати інвалюту якомога дешевше. Водночас ринок готівкового валютообміну зростає. У травні, коли готівковий курс долара досяг позначки 41 гривні, було встановлено новий рекорд.

За даними НБУ, обсяг продажу готівкової інвалюти сягнув 2,2 мільярда доларів. Це максимальне значення з початку повномасштабної війни. При цьому регулятор зазначає, що саме безготівкове придбання свого часу дозволило розрядити ситуацію на готівковому валютному ринку. Адже люди забезпечували доларом та євро під час нестачі банкноти у непростий воєнний час, коли були труднощі із завезенням кешу.

Фото: Мінфін
Фото: Мінфін

"Запровадження можливості безготівкової валюти під депозит та безготівкової валюти на поточні рахунки сприяло покращенню курсових очікувань та зменшенню впливу психологічного чинника на готівковий курс. Тиск на готівковий сегмент валютного ринку знизився, суттєво зменшилася різниця між готівковим та безготівковим курсом, скоротилися й валютні інтервенції Нацбанку, і, відповідно, витрати міжнародних резервів на підтримку курсової стійкості", - підкреслили в НБУ.

За даними НБУ, у січні-травні 2024 року різниця між готівковим та безготівковим курсом становила менше 1,5%. Представники регулятора називають це низьким рівнем. Водночас якщо раніше очікувалося підвищення НБУ двох безготівкових лімітів для населення — з нинішніх 50 тисяч гривень до 200 тисяч гривень, тепер таких обіцянок немає.

"НБУ спостерігає суттєве скорочення попиту населення на депозити з безготівковим придбанням валюти. З огляду на це, відповідні кроки поки що не розглядаються", - зазначили в НБУ.

Чи варто зараз купувати долари   

Раніше про це висловився член Ради Національного банку України Василь Фурман. За його словами, сьогодні гривнева дохідність є значно більшою за доларову. При цьому національна валюта України в окремі періоди послаблюється, а в окремі – посилюється, тож про конкретні прогнози щодо курсу не йдеться. 

"Купувати долари – однозначно ні. Сьогодні гривнева дохідність, наприклад, купуючи військові облігації чи кладучи на депозит в банку, вона є значно більшою, ніж доларова дохідність... Так, гривня в окремі періоди послаблюється, гривня в окремі періоди посилюється. Чи може гривня посилюватися?.. Так, однозначно може. Але зараз ніхто вам не скаже конкретних курсів, як воно буде", - заявив представник НБУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.