Які криптовалюти найчастіше використовують злочинці: дослідження

Читать на русском

Раніше більшість злочинців використовували біткоїн для розрахунків. Натомість останні кілька років перейшли на стейблкоїни. Це з'ясували у дослідженні Chainalysis - The 2024 Crypto Crime Report. Мова йде про шахрайство, використання програм-вимагачів, крадіжка крипти, відмивання грошей та інші злочини.

Читать на русском
Які криптовалюти найчастіше використовують злочинці: дослідження
Криптовалюта

Раніше більшість злочинців використовували біткоїн для розрахунків. Натомість останні кілька років перейшли на стейблкоїни. Це з'ясували у дослідженні Chainalysis - The 2024 Crypto Crime Report. Мова йде про шахрайство, використання програм-вимагачів, крадіжка крипти, відмивання грошей та інші злочини.

У 2023 році ринок криптозлочинів у світі склав 24,2 млрд дол. Це трохи менше, ніж було у 2022 році (39,6 млрд дол.). Найпоширенішою криптою для кіберзлочинців стали стейблкоїни (перш за все Tether), хоча біткоїн на другому місці. До 2021 року більшість транзакцій кіберзлочинці проводили у біткоїнах. Також злочинці використовують ефір (Ether) та альткоїни.

Про це Інформатор пише з посиланням на Delo.ua. До 2021 року абсолютна більшість транзакцій злочинцями проводилася через Bitcoin. Поступового його почали заміщувати інші криптовалюти. Стейблкоїни стали абсолютними лідерами з використання кіберзлочинцями. Втім, статистика залежить від видів злочинів.

"Ця зміна також відбулася разом із нещодавнім зростанням частки стейблкоїнів у загальній криптовалютній діяльності, включаючи законну діяльність", - говорять аналітики Chainalysis.

Обсяг незаконних операцій за типом активів. Джерело: Chainalysis
Обсяг незаконних операцій за типом активів. Джерело: Chainalysis

Деякі розрахунки відбуваються, як й раніше, в BTC. Зокрема, мова йде про продажі у даркнеті та використання програм-вимагачів. А от транзакції, що пов’язані зі шахрайством чи особами, які перебувають під санкціями, навпаки перейшли у стейблкоїни.

"Організації, які перебувають під санкціями або залучені до фінансування тероризму, активно використовують стейблкоїни, оскільки мають певні труднощами під час доступу до долару, але хочуть отримати вигоду від його стабільності. Однак емітенти стейблкоїнів можуть заморозити кошти, коли дізнаються про їх незаконне використання. Це нещодавно зробив Tether з адресами, пов’язаними з тероризмом і військовими діями в Ізраїлі та Україні", - говориться у звіті Chainalysis.

У 2023 році через те, що ринок криптовалют занепав, об'єми інтернет-шахрайства з оплатою криптовалютами зменшилися. У 2023 році доходи від криптошахрайства та хакерства впали на 29,2% і 54,3% відповідно. Відповідно у частини злочинців зникало відчуття, що вони можуть швидко збагатитися.

Також тіньова криптоекономіка включає в себе й доходи від звичайних злочинів, наприклад, від обігу наркотиків, якщо "монети" тут використовуються як платіжний засіб. Аналітики внесли до криптозлочинів і вимоги кредиторів до FTX на 8,7 млрд. Ця сума була включена тому, що ексгендиректора збанкрутілої біржі визнали винним у шахрайстві.

У 2023 році юридичні особи та юрисдикції, які потрапили санкції, здійснили операції на суму 14,9 млрд дол. Це становить 61,5% від усіх незаконних операцій за той період. Наприклад, російська біржа Garantex потрапила під санкції OFAC і OFSI у Великобританії за сприяння відмиванню грошей від кіберзлочинців. Саме цей майданчик найактивніше сприяв збільшенню обсягу транзакцій, пов’язаних із санкціями у 2023 році. Але Garantex продовжує працювати, оскільки Росія не виконує санкцій США.

Щоб відмити брудні гроші, злочинці переказують кошти до служб, де їх можна конвертувати в готівку. При цьому часто хакери вживають додаткових заходів, щоб приховати походження таких "монет". В основному використовують дві схеми:

1. Посередницькі послуги та гаманці. Ця категорія включає особисті гаманці, міксери, миттєві обмінники, різні типи протоколів DeFi та ін. Криптозлочинці зазвичай використовують послуги цієї категорії, щоб зберігати кошти або "змити" їх кримінальне походження, шляхом приховування зв’язку в ланцюжку між адресою джерела та поточною адресою.

2. Послуги для переводу у фіат. Ця категорія включає будь-який сервіс, де криптовалюта може бути конвертована у фіатну валюту (гроші, які уряд країни вважає або сертифікує як законний платіжний засіб). Найпоширенішими є централізовані обміни. Але є також обміни P2P, послуги азартних ігор, крипто-банкомати.

Як захиститися від аферистів?

Найчастіше зловмисники шукають собі жертв в інтернеті. Тому правоохоронці неодноразово закликали бути обережними. Для того, щоб захистити себе від аферистів, варто дотримуватися таких рекомендацій:

  1. надавайте перевагу вакансіям з офіційним працевлаштуванням;
  2. не довіряйте пропозиціям незнайомців отримати гроші задарма – скоріше за все ви натрапили на шахраїв;
  3. не здійснюйте переказів коштів на невідомі рахунки;
  4. не повідомляйте конфіденційної інформації стороннім (дані картки, логін і паролі до онлайн банкінгу тощо);
  5. ніколи не вводьте конфіденційні дані на підозрілих сайтах;
  6. не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними може ховатися фішинговий ресурс;
  7. уважно переглядайте URL-адресу потрібного сайту - будь-яка неточність може свідчити, що ви опинилися на фішинговому ресурсі;
  8. якщо інформацію про банківську карту розголошено, невідкладно зверніться до банку та заблокуйте картку (у випадку шахрайства - треба звертатися до кіберполіції).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.