З чим пов'язане останнє здорожчення долару та які ключові ризики в країні: голова НБУ Пишний про фінансову ситуацію в Україні

Голова Нацбанку Андрій Пишний зробив кілька заяв щодо ситуації на фінансовому ринку України

Голова НБУ Андрій Пишний
Ключові ризики для України залишаться протягом всієї війни

Голова Нацбанку Андрій Пишний після заяви про зниження облікової ставки зробив кілька заяв щодо ситуації на фінансовому ринку. Зокрема, він пояснив, що зниження облікової ставки до 15% із 15 грудня узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань. Це, за його словами, буде сприяти збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень.

Про це повідомляє пресцентр Нацбанку. Так, інфляція в листопаді знижувалася дещо швидше, ніж очікувалося – до 5,1%, а показники інфляції в грудні, за оцінками НБУ, залишатимуться близькими до поточних рівнів. Ключовим ризиком для економіки залишається перебіг повномасштабної війни. Водночас посилилися ризики в частині міжнародної допомоги. 

Як каже Пишний, зниження ризиків безпеки в Україні відбудеться не раніше 2025 року. А у разі затягування війни очікуються додаткові втрати економіки та суттєвіший інфляційний тиск.

"Війна триває. Високий рівень невизначеності щодо тривалості та інтенсивності повномасштабної війни зберігається. Як і раніше, НБУ припускає, що відчутне зниження безпекових ризиків відбудеться не раніше 2025 року. У разі тривалішого періоду активних бойових дій очікуються додаткові втрати економіки та суттєвіший інфляційний тиск. Також частково реалізувалися ризики ритмічності надходження зовнішньої фінансової допомоги. Водночас НБУ очікує на відновлення ритмічності зовнішнього фінансування в найближчий час", - повідомляє голова НБУ.

Останнє подорожчання долара (до 37,0245 грн/$ на 14 грудня) пов'язане із сезонним чинником. До того ж, підвищений попит на валюту спостерігався лише в перші дні керованої гнучкості курсу, а надалі баланс попиту та пропозиції валюти поліпшився, йдеться в монетарному прогнозі НБУ. Це позначилося й на зменшенні чистого продажу валюти НБУ.

"У листопаді сальдо інтервенцій НБУ становило 2,5 млрд дол. США та було меншим, ніж у попередні місяці. Як і декларувалося, НБУ щоденно компенсував структурний дефіцит валюти, даючи змогу курсу гривні коливатися в обидва боки під впливом змін у балансі попиту та пропозиції. Новий курсовий режим помітно пожвавив роботу міжбанківського ринку, зокрема суттєво зріс обсяг операцій між банками без участі НБУ. Збільшення глибини валютного ринку є важливим для зниження його чутливості до ситуативних чинників і підвищення курсової стійкості", - пояснює Пишний.

Завдяки скасуванню обмежень для банків на продаж готівкової іноземної валюти населенню, посилився зв’язок між готівковим та безготівковим сегментами валютного ринку. У результаті, гривневі інструменти і надалі залишатимуться привабливим засобом для заощаджень.

НБУ припускає зняття заборони на виведення іноземцями дивідендів з України. Але уточнює, що подальша динаміка облікової ставки залежатиме від розвитку інфляційних процесів, стану валютного ринку, ритмічності надходження та достатності обсягів міжнародної допомоги, ситуації з безпековими ризиками та інших чинників.

Які плани НБУ

Національний банк України планує подальше послаблення валютних обмежень. Зокрема розглядається дозвіл на репатріацію "нових" дивідендів. Як повідомляв Пишний, цей дозвіл є "дуже актуальною темою для бізнесу".

Нагадаємо, що з 1 грудня НБУ скасував усі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на продаж готівкової валюти населенню. На думку Андрія пишного, на сьогодні Україна має стабільну банківську систему без значної потреби системи в капіталі. Зокрема, про сталість банківської системи свідчать такі фактори, як відновлення кредитування, приплив коштів до банків та висока ефективність банківського сектору

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube