З якими викликами може зіткнутися фінансова система України: аналіз від голови НБУ Андрія Пишного

Читать на русском

Повоєнна відбудова має відбуватися за «зеленими» стандартами згідно з підходами донорів та нормами ЄС.

Читать на русском
З якими викликами може зіткнутися фінансова система України: аналіз від голови НБУ Андрія Пишного
Для збереження фінансової стабільності варто продовжувати реформи

Повоєнна відбудова має відбуватися за «зеленими» стандартами згідно з підходами донорів та нормами ЄС.

Національний банк України у червні підготував черговий звіт про фінансову стабільність. Як вважає голова НБУ Андрій Пишний, обійшлося без сюрпризів: як і пів року тому банківська система зберігає фінансову стійкість та довіру клієнтів, нарощує кредитування бізнесу і населення та дедалі активніше долучається до фінансування потреб країни. Про це очільник Нацбанку повідомив у колонці на сайті NV 24 червня 2024 року. 

Звіт регулятора допомагає оцінити життєздатність фінансової системи та побачити системні ризики. За словами очільника НБУ, існує кілька викликів, з якими може зіткнутися фінансова система України. 

Перший — це розвиток кредитування. Звіт підтверджує, що банки надалі нарощують обсяги гривневих кредитів бізнесу, найшвидше — малого та середнього.

«Водночас попит бізнесу на позики обмежується повільним і неоднорідним відновленням економіки, перебоями в енергопостачанні та все ще високими воєнними ризиками», - нагадав Андрій Пишний.

НБУ запровадив нові вимоги до капіталу банків, як вимагають європейські директиви і оновлене українське законодавство.

«Цей комплекс кроків дасть змогу збільшити потенціал банків до нарощення кредитного портфеля в півтора раза. Адже підвищення нормативу достатності капіталу розтягується в часі до 1 липня 2025 року», - вважає очільник Нацбанку.

Цей крок має пожвавити запуск та реалізацію нових інфраструктурних проєктів.

«Для підприємств, що мають критичне значення для підтримання інфраструктури чи працюють у зоні підвищених безпекових ризиків, залишатиметься доступним державне субсидіювання кредитів у межах програми «Доступні кредити 5−7−9%». Уряд також розробляє нові вузькоспеціалізовані програми для критичних секторів економіки. Для решти сегментів бізнесу обсяг субсидійованих кредитів скорочуватиметься», - йдеться у звіті регулятора

Другий виклик — фокусування державних програм, зокрема програми «Доступні кредити 5−7−9%». За оцінкою Пишного, програма відіграла критичну роль для бізнесу в перший рік повномасштабної війни. Зараз борг за компенсаціями перед банками перевищив можливості держави. 

Чому з програмою пільгового кредитування виникли проблеми:

  • стримування цінової конкуренції банків за клієнтів. Ринкові ставки за кредитами від початку 2024 року помітно знизилися. А для клієнтів у програмі банки встановлювали базові ставки в середньому майже на 3 в. п. вищі, ніж за кредитами поза нею;
  • невиконання ключової цілі програми — підвищення операційної ефективності компаній-учасників. Як свідчать дані їх фінансової звітності за 2022−2023 роки, компанії отримали більше чистого прибутку за рахунок державної субсидії. Проте їх показники ефективності не відрізняються від компаній, які не отримували пільгових позик;
  • можливість маскувати неплатоспроможність клієнтів через дуже низькі або нульові компенсаційні ставки за кредитами в межах програми та право пролонгації основної суми.

«Варто поступово зосередити програму саме на інвестиційних проєктах, а кредити на поповнення обігових коштів надавати лише окремим категоріям клієнтів. Наприклад, бізнесу з потенціалом для відновлення», - порадив голова НБУ.

Третій виклик — інтеграція з ЄС. Точніше мова йде про банки та кліматичні ризики.

«Банки міжнародних груп за прикладом материнських структур уже впровадили в практику кліматичний ризик-менеджмент, - зазначив Андрій Пишний. - Під час такого скорингу (перевірки – ред.) визначають, чи не шкодить діяльність клієнта довкіллю (наприклад, вирубка лісів, виробництво азбесту та торгівля рослинами і тваринами під загрозою зникнення). Повоєнна відбудова України має відбуватися за «зеленими» стандартами згідно з підходами донорів та нормами ЄС, зокрема в межах програми Ukraine Facility».

Що радить НБУ для збереження фінансової стабільності

За умови отримання фінансової допомоги Україна мусить:

  • продовжувати реформи за домовленостями з донорами та партнерами;
  • банкам варто адаптуватися до нових правил розрахунку достатності капіталу та управління непрацюючими активами;
  • страховикам та фінансовим компаніям — дотримуватися вимог до капіталу.

Інформатор писав, як уряд та НБУ стимулюють відновлення енергетики України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.