За яких умов можуть позбавити пенсії в Україні - роз'яснення адвоката

Трапляються непоодинокі випадки, коли територіальні органи Пенсійного фонду відмовляють у нарахуванні пенсії

Пенсія
Позбавлення пенсії в Україні

Мільйони українців працюють офіційно та добросовісно сплачують податки до бюджету. Але з часом працездатність людини знижується, та настає час звернутися до органів Пенсійного фонду щодо призначення пенсії. Та досить часто трапляється так, що пропрацювавши все життя пенсійних виплат можна так і не дочекатися. В чому ж суть?

Як розповів Інформатору керуючий партнер адвокатського об'єднання Evrika Law Андрій Шабельніков, українська пенсійна система складається з трьох рівнів, з яких лише два є функціональними. Перший рівень утворює солідарна система, що працює на забезпечення базових потреб пенсіонерів та відповідного соціального захисту. На другому рівні базується накопичувальна система – це щомісячні обов’язкові заощадження із заробітної плати на власне пенсійне забезпечення. Цей рівень пенсійної системи мав запрацювати вже з 2023 року, втім реформу, зважаючи на повномасштабне російське вторгнення, відклали. Третій рівень системи є добровільним та недержавним. Його суть полягає у накопиченні додаткових пенсійних коштів за допомогою недержавних пенсійних фондів, страхових організацій та банківських установ.

"Пенсія – це щомісячна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або таку виплату отримують члени її сім'ї у випадках, визначених законодавством", - нагадав Шабельніков. 

Шабельніков пропонує розглянути варіант виходу на пенсію при досягненні відповідного віку. З квітня 2021 року пенсійний вік для жінок збільшили до 60 років і таким чином вік і правила виходу на пенсію у чоловіків і жінок однакові.

Для виходу на пенсію за віком необхідно:

  • Досягнути пенсійного віку. Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.  Ця норма стосується як жінок, так і чоловіків.
  • Мати необхідну кількість страхового стажу.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

  • з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років,
  • з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

"Якщо особі вже виповнилося 60 років, а офіційного страхового стажу для виходу на пенсію недостатньо, його можна докупити. Для цього потрібно звернутися із заявою до територіального орану податкової служби за місцем власної реєстрації та укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. За кожен місяць стажу треба зробити внесок, у розмірі 22 % від мінімальної заробітної плати, помноженого на коефіцієнт 2", - пояснив Шабельніков.

Формула розрахунку виглядає так: (6 700*22%)*2= 2 948 гривень, де 6 700 – мінімальна заробітна плата, 22% - мінімальний страховий внесок, 2 – коефіцієнт. Тож у 2023 році вартість 1 місяця страхового стажу буде коштувати 2 948 гривень.

Куди звертатися за призначенням пенсії 

Звернутися за призначенням пенсії можна в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Заяву можна подати особисто звернувшись до територіального органу пенсійного фонду, або дистанційно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (посилання). Сервіс надається для застрахованих осіб, які авторизувалися на вебпорталі за кваліфікованим електронним підписом (КЕП). Рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії мають прийняти не пізніше 10 днів після надходження заяви.

"Трапляються непоодинокі випадки, коли територіальні органи Пенсійного фонду відмовляють у нарахуванні пенсії, якщо у людини є виправлення, або наведення в записах трудової книжки, які вносились під час роботи на тому, чи іншому підприємстві, або інші неточності. Як показує практика, досить часто ці підприємства знаходяться на території інших держав чи під окупацією, давно припинили свою діяльність, чи строк зберігання документів в архівних установах сплив, або архіви взагалі не збереглися", - вказав Шабельніков.

За його словами, не останню роль також відіграє добросовісність підприємства, на якому працювала особа. При призначенні пенсії враховується правильність ведення трудових книжок, проведення атестації робочих місць, добросовісна сплата підприємством податків в обсязі, визначеному законодавством та інше. Тож отримавши відмову у призначенні пенсії за віком, можна звернутись до суду за відновленням свого порушеного права. Це може бути позовна заява про визнання відмови Пенсійного фонду протиправною та зобов’язання призначити пенсію, зарахувавши весь трудовий стаж, або заява про встановлення певного факту, що підтверджує роботу на підприємстві в певний період часу.

"Зазвичай, такі справи вирішуються позитивно, на користь клієнта, про що свідчить численна судова практика", - додав Шабельніков.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube