Заборона видачі кредитів для ігроманів - експертка розповіла, що і як змінюється з 25 липня

При ухваленні/розгляду питання про видачу кредиту фінансова установа має дещо перевірити стосовно позичальника у певному реєстрі

Заборона видачі кредитів для ігроманів - експертка розповіла, що і як змінюється з 25 липня
В Україні з 25 липня ігромани не зможуть отримувати споживчі кредити, адже фінустанови перевірятимуть інформацію у реєстрі лудоманів

В Україні особи, які визначені як ігромани, не зможуть отримувати споживчі кредити. Станом на 25 липня жодного прецеденту щодо відмови у видачі кредитів поки що немає. Про це Інформатору розповіла провідна експертка з фінансового моніторингу Глобус Банку Марина Павленко.

Експертка розповіла, що змінюється у видачі кредитів з 25 липня. За її словами, при ухваленні/розгляду питання про видачу кредиту завдяки запровадженому обміну інформацією фінансова установа повинна пересвідчитись, що позичальник відсутній у реєстрі ігроманів.

"Станом на 25 липня жодного прецеденту щодо відмови у видачі кредитів поки що немає. Найголовніше нововведення - особи, які визначені як "ігромани", не зможуть отримувати споживчі кредити. Нововведення передбачає, що при ухваленні/розгляду питання про видачу кредиту завдяки запровадженому обміну інформацією фінансова установа повинна пересвідчитись, що позичальник відсутній у реєстрі ігроманів. Адже закон забороняє видавати кредити особам, які потрапили до реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів або участь в азартних іграх та які використовують кредитні кошти для внесення ставок", - наголосила Павленко. 

Приклади ситуації щодо отримання кредитних коштів ігроманами 

  • У людини є кредити й вона має акаунт на одному з гемблінг-сайтів. Цього достатньо, щоб їй більше кредитів не видавали? Якщо людина не внесена до реєстру ігроманів (тобто не є залежною від азартних ігор) та робить ставки за власні кошти та на офіційних ігрових сайтах (тих, хто працює в законному полі та сплачує податки), то видача кредиту можлива. Тобто людина на власний розсуд вирішує, як він може витратити власні кошти.
  • У людини на рахунку було 5 тисяч гривень і вона взяла кредит на 20 тисяч гривень, з вторгованої суми 3 тисячі гривень витратила на ставки на спорт. Чи зможе вона надалі отримувати кредити? Якщо людина є в реєстрі, то, по-перше, навряд чи йому схвалять споживчий кредит. Звісно, якщо людину буде виключено з реєстру, то видача кредиту може стати знову можливою. І тут питання сум є другорядним. Найголовніше: це як громадянин збирається чи збирався витратити кредитні кошти, бувши ігроманом.

Про реєстр ігроманів

В реєстрі лудоманів українці можуть опинитися у трьох випадках: самостійно подавши заяву на самообмеження, за рішенням КРАІЛ на підставі заяви про обмеження від родичів, а також за рішенням суду. Таким чином, в Україні немає чіткої статистики щодо реальної кількості громадян з ігровою залежністю, а цифри з відповідного реєстру не відображають повної картини. Для лудоманів в Україні передбачені лише тимчасові заборони на відвідування гральних закладів — на термін від шести місяців до трьох років. По завершенню термінів дія цих обмежень автоматично припиняється.

У грудні 2023 року прийняли закон №9422, що забороняє видавати кредити лудоманам, що потрапили до реєстру. Проте це обмеження дійсне лише у випадку, якщо у переліку зазначено, що людина використовувала кредитні кошти для гри. Нещодавно КРАІЛ опублікувала оголошення про готовність системи обміну інформацією щодо наявності про особу відмітки про те, що вона використовує для гри в азартні ігри кредитні кошти, це означає, що з 25 липня видавати таким особам споживчі кредити заборонено. За даними Опендатабот, станом на початок 2024 року у реєстрі лудоманів знаходяться 3,7 тисячі людей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube