Замість однієї великої електростанції – сотні маленьких: Україна обрала шлях децентралізованої генерації і пропонує бізнесу на цьому заробити

Децентралізована генерація – єдине можливе довгострокове рішення для протидії російським атакам на енергетику, заявили в Укренерго

Укренерго
Децентралізована генерація - нові можливості

Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький заявив, що децентралізація генерації - єдине можливе довгострокове рішення для протидії російським атакам на енергетику. Про переваги цього рішення говорили під час заходу «Децентралізована генерація: нові можливості для бізнесу та громад», повідомили в Укренерго.

Децентралізована генерація: які переваги

Володимир Кудрицький наголосив, що єдиний спосіб побудувати сталу, більш безпечну і більш стійку до атак ворога енергосистему – це замість однієї електростанції на 1000 МВт побудувати декілька сотень електростанцій, потужністю 5-10 МВт кожна.

«При чому, децентралізувати треба саме ту генерацію, яка протягом десятиліть забезпечувала українській енергосистемі маневреність – здатність енергосистеми виробити саме стільки електроенергії, скільки потрібно споживачу в кожен момент часу. Ні в кого не може бути стільки ракет – а це десятки тисяч – щоб знищити сотні й тисячі невеликих електростанцій», - заявив голова Укренерго.

Він додав, що окрім стійкості до атак, є ще кілька важливих переваг від децентралізації генеруючих потужностей.

«Ми не просто створюємо велику кількість електростанцій. Ми створюємо велику кількість гравців на ринку. Децентралізація генерації – шлях до прозорого, висококонкурентного ринку електроенергії», - зауважив Кудрицький.

Він пояснив, що це генерація, яка буде потрібна при будь-якому сценарії розвитку подій.

«Я маю на увазі макро-обставини: сценарії розвитку подій на фронті, сценарії попиту на контрольованій частині української енергосистеми, після деокупації наших територій. Все це – буде потрібно. Мене запитували: «Коли ми деокупуємо ЗАЕС – вся ця генерація не буде потрібна?». Ми почали моделювати енергосистему за європейськими правилами і процедурами у 2017 році. І знаєте що? Цифри зараз – не дуже відрізняються від того, що ми показували тоді. Тоді ми казали, що нам треба буде до 2032 року замістити більшу частину теплової генерації «коктейлем з технологій». Зараз змінилось тільки те, що через російські обстріли велика частина балансуючих потужностей, на жаль, є недоступною. Тому – нам треба пришвидшуватися», - наголосив Кудрицький.

ДТЕК опублікував приголомшливі фото руйнувань ТЕС та дав невтішний прогноз відновлення

Image

Image

Image

Image

Image

Які будуть ціни і що пропонують бізнесу

Щодо цін на електроенергію, то голова Укренерго вважає, що на ринку повинна бути ціна на електроенергію така, щоб нові електростанції могли заробляти достатньо грошей, щоб покрити власні операційні потреби.

«Сьогодні ціна 6000 гривень за мегават/годину дозволяє будь-якій генерації, заснованій на будь-якій технології – газовій, вугільній, сонячній, вітровій, атомній, гідрогенерації – працювати з прибутком», - сказав він.

Кудрицький повідомив, що Укренерго пропонує контракт з переможцями аукціонів на 5 років, починаючи, орієнтовно, з кінця вересня 2025 року, фіксований в євро.

“У інвесторів є рік на будівництво електростанцій, які здатні забезпечувати балансування системи. Це можуть бути газопоршневі, газотурбінні електростанції, системи накопичення енергії, навіть електростанції на біомасі – так звана «нова теплова генерація». Протягом 5 років «Укренерго» буде платити інвесторам за те, що ці електростанції є в енергосистемі. При чому, сума, яку ми будемо сплачувати за послугу готовності надати системі резерви, у декілька разів вища, ніж вартість таких послуг в країнах ЄС. Тому що в Україні величезний дефіцит таких станцій», - зауважив голова Укренерго.

Підписуйтесь на наш Телеграм канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube