Заява про злочин в нікуди - юристка пояснила, що робити, якщо не реагує слідчий

Читать на русском

За словами юристки, оскарження бездіяльності слідчого, прокурора регулюється ст.ст. 303 -307 КПК України

Читать на русском
Слідчий
Юристка Локайчук пояснила, що робити, якщо не реагує слідчий

За словами юристки, оскарження бездіяльності слідчого, прокурора регулюється ст.ст. 303 -307 КПК України

В Україні слідчий прокурор зобов'язаний невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви про вчинене кримінальне правопорушення внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та надати витяг з ЄРДР заявникові. Але, досить часто уповноважені особи порушують дану норму, у зв’язку з чим існує необхідність оскаржувати бездіяльність. Про це Інформатору розповіла юристка адвокатського об’єднання "Alertes" Валерія Локайчук.

Вона вказує, що оскарження бездіяльності слідчого, прокурора регулюється ст.ст. 303 -307 КПК України. Враховуючи кількість судових справ, щодо оскарження бездіяльності слідчого прокурора у випадках невнесення уповноваженою особою відомостей про вчинення кримінального правопорушення в ЄРДР, можна визначити основні особливості та проблеми, що виникають під час розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора.

Розгляд скарги слідчим суддею протягом 72 годин?

Кримінальним процесуальним кодексом передбачено саме такий строк розгляду слідчим суддею скарги на бездіяльність слідчого, прокурора що полягає в невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР. Але, проаналізувавши судову практику з даного питання, досить часто слідчі судді нехтують встановленою нормою.

"Наслідками такого нехтування є порушення процесуальних прав людини та права на справедливий суд", - наголошує юристка. 

Постійне ухилення від розгляду скарги в порядку п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України надає можливість уповноваженим особам не розпочинати досудове розслідування, не проводити слідчі (розшукові) дії, а особі/особам що вчинила злочин переховуватись, знищувати докази. Також, дане зволікання може спричинити негативні наслідки для потерпілого у тому числі у частині відшкодування моральної та матеріальної шкоди. Предметом розгляду скарги слідчим суддею є з’ясування наявності підтверджувальних відомостей щодо бездіяльності слідчого, прокурора, а не здійснення оцінки заяви про вчинення кримінального правопорушення на наявність в описаних обставинах складу кримінального правопорушення.

При поданні скарги в порядку п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України додатком до скарги додається заява про вчинення кримінального правопорушення з доказами її надіслання/подання, для підтвердження дати подання такої скарги, та моменту з якого настає бездіяльність уповноважених осіб. Помилковою є практика, коли слідчим суддею надається оцінка заяві про вчинення кримінального правопорушення на встановлення наявності чи відсутності складу кримінального правопорушення в описаних у заяві обставинах, що в результаті приводить до відмови у задоволенні скарги.

Оскарження ухвали слідчого судді, що постановляється в результаті розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора

Конституційним судом України визнано неконституційною норму щодо заборони оскарження ухвали слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР. Рішенням №4-р(ІІ)/2020 від 17.06.2020 року Конституційний Суд України підкреслив, що оцінка бездіяльності уповноважених державних органів, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення, має забезпечуватись судовим захистом щонайменше у двох судових інстанціях. Тобто апеляційний суд на підставі вищезазначених обставин не може відмовити у відкритті провадження за апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді. Оскарження бездіяльності слідчого/прокурора є важливим інструментом захисту прав заявника, потерпілого, тому важливо знати про особливості та проблеми, що виникають при розгляді скарги на бездіяльність слідчого/прокурора, щоб мати можливість ефективно захищати свої права.

Що чекає Україну та українців після виборів у росії? Про це розповість майстер нумерології Владислав Грицай. Він також розгляне можливість «жертвоприношення» на території рф та ймовірність подій у нашій країні. Приєднуйтеся до перегляду, обіцяє бути цікаво!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.