За словами чоловіка, поточний лічильник встановлений в кухні житлового будинку
Чоловік вирішив перейти на двозонне тарифування та встановити лічильник в будинку. Однак ДТЕК вимагає його надати проєкт електрозабезпечення об'єкта побутового споживача, погоджений з енергопостачальником. Про це йдеться у рішенні Краматорського міського суду Донецької області, опублікованому 12 жовтня 2020 року.
10 грудня 2018 року чоловік за власні кошти купив багатотарифний лічильник електроенергії NIK 2100 для заміни однотарифного за місцем проживання та переходу на двозонне тарифування. Він звернувся до акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» з заявою, якою просить провести заміну чинного приладу обліку електроенергії на багатотарифний лічильник NIK 2100 на тому місці, де встановлений поточний лічильник, тобто в приміщенні, а саме в кухні житлового будинку, яке відведене під лічильник з моменту спорудження будинку. Громадянин категорично проти його установки на фасаді будинку, через те, що не бажає псувати фасад і зовнішній вигляд споруди, оскільки будинок в процесі експлуатації був перебудований і окремі його частини виконані з сучасної червоної цегли. Однак, запропоноване ним місце установки лічильника на відкритому просторі, у дворі його будинку, з погляду зручності доброустрою території в майбутньому та власної безпеки не задовольнило представників компанії «ДТЕК Донецькі електромережі» в процесі переговорів. Також, вказує, що не бажає експлуатувати лічильник електроенергії, виконаний на мікропроцесорній техніці при крайніх температурах на відкритому просторі в зимовий та літній сезони року, бо переймаючись питаннями власної безпеки та безпеки своєї сім'ї, не хоче мати електричні комутаційні апарати (автоматичні вимикачі) на відкритому просторі, які дозволятимуть відключити електропостачання будинку з вулиці сторонніми особами, які можуть мати злі умисли, про що неодноразово заявляв керівництву «ДТЕК Донецькі електромережі».
У відповіді на заяву чоловіка до енергопостачальної компанії «ДТЕК Донецькі електромережі», стосовно переходу на двозонне тарифування та заміни лічильника, зазначено, що йому рекомендовано надати до Маріупольського РЕМ проєкт електрозабезпечення об'єкта побутового споживача, погоджений з енергопостачальником. Він вважає, що ця рекомендація немає нічого спільного з пунктом 1.5.30 ПУЕ, де сказано що погодження повинно буде зі споживачем, у зв'язку з чим не виконував дані необґрунтовані рекомендації, про що сказав одразу керівництву компанії, а під час спілкування з оператором центру у телефонному режимі, чітко підкреслив, що компанія ДТЕК повинна була провести заміну лічильника не перешкоджаючи йому на перехід на двозонне тарифування. Вказує, що протягом 12 місяців він переплачує за електроенергію та не має змоги перейти на двозонне тарифування. Окрім того, він, як інвалід 3 групи, не має можливості вільно пресуватися, щоб розв'язувати ці питання за допомогою перемов з компанією «ДТЕК Донецькі електромережі», а тому купував паливо власним коштом та експлуатував свій автомобіль.
"На підставі заяви споживача від 14.12.2018 року про виконання позапланової технічної перевірки електролічильника, ОСР було складено акт-обстеження від 22.12.2018 року, яким було встановлено, що електрозабезпечення будинку здійснюється «напряжением 0,22кВт от ВЛ (воздушной линии) проводом АІ-0,4 КВ» (мовою оригіналу) та зазначено які необхідно виконати умови заявнику для заміни електролічильника шляхом встановлення засобу обліку на фасаді будинку. Відповідно до пункту 12.2 глави 12 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 року №258, оснащеність електроустановок засобами вимірювальної техніки повинна відповідати проєктній документації, чинним нормативно-правовим актам та нормативно-технічним документам з вимірювань, сигналізації, автоматичного регулювання. У роз'ясненні НКРЕКП від 26.03.2018 року №2515/20/9-18, зазначено, що розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути встановлений з урахуванням вимог ПУЕ у місці, яке визначене проєктом електрозабезпечення об'єкта побутового споживача, погодженим з енергопостачальником. При цьому, місце встановлення розрахункового засобу обліку електричної енергії може бути змінено лише після внесення, за взаємною згодою побутового споживача та енергопостачальника відповідних змін до проєкту електрозабезпечення об'єкта побутового споживача. Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що проєкт - документація для будівництва об'єктів архітектури, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, які визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники конкретного об'єкта архітектури та відповідає вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил. Вимоги щодо стягнення моральної та матеріальної шкоди не мають під собою законодавчого обґрунтування та не підтверджуються жодними доказами. Таким чином, ОСР було надано відповіді на звернення споживача, а саме, із метою додержання чинних вимог законодавства, надано споживачу рекомендації стосовно дій, які необхідно виконати споживачу для встановлення нового лічильника", - заявили у ДТЕК.
Суд відмовив чоловіку в задоволенні позову. Вимоги АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» щодо місця встановлення розрахункового засобу обліку електричної енергії, є обґрунтованими та законними, жодним чином не порушують його права.
"Підстави для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» встановити електролічильник в приміщенні будинку, відсутні. Зважаючи на викладене відсутні підстави і для задоволення вимог про відшкодування моральної та матеріальної шкоди", - вважає суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.