Без військового квитка перетнути кордон не можна, навіть якщо чоловік визнаний непридатним: деталі

Новим законом встановлюється загальна норма для перетину кордону

Мобілізація, виїзд за кордон
Право чоловіків на виїзд із України тимчасово обмежене

Питання про те, чи повинна особа з інвалідністю І чи II групи при перетині кордону надати ще й військово-облікові документи і дозвіл ТЦК на виїзд, неодноразово ставало предметом судових спорів. Проте, законопроект про мобілізацію закріплює раніше висловлену позицію Прикордонної служби, що без військового квитка перетнути кордон чоловіку 18-60 років не можна, навіть якщо він визнаний непридатним.

В Державній прикордонній службі України неодноразово зазначали, що хоча обмеження щодо перетинання кордону не поширюються на військовозобов’язаних, які не підлягають призову, однак такі особи під час перетинання державного кордону, крім документів, зазначених у Законі «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян», мають надати військово-облікові документи, що підтверджують статус військовозобов’язаної особи, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, та має право на виїзд з України.

«Втім, якщо раніше це було закріплено лише на рівні позиції АДПСУ, тепер такі норми прямо встановлять у законі. А саме, законопроект Кабміну 10449 про посилення мобілізації вводить нові норми, за якими під час перетину кордону чоловіки віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або виключені з нього в установленому порядку, зобов’язані додатково пред’явити військово-обліковий документ з відміткою про взяття на військовий облік або виключення з військового обліку. Ця норма не поширюється на працівників системи органів дипломатичної служби, членів їх сімей», - пояснюють юристи.

Окремо визначено, що в осіб, які визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі чи були раніше засуджені за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, та які виключені з військового обліку військово-обліковий документ не вилучається, але до нього вносяться дані про виключення із військового обліку.

"Новим законом встановлюється загальна норма, що такий документ мають носити із собою усі громадяни України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (виключені) з військового обліку. Вони зобов’язані  пред’являти їх за вимогою, в тому числі і представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України", - коментують законопроект правознавці.

Крім того, безпосередньо у законі тепер закріплюється, що право громадянина України на виїзд із України може бути тимчасово обмежене під час воєнного стану. Обмеження може встановлюватись рішенням Кабінету Міністрів або військовим командуванням відповідно до указу Президента про введення воєнного стану.

«Військовозобов’язані, які перебувають за кордоном, також потраплять під ризик арешту рахунків, якщо не відреагують на вимогу ТЦК, а консульські дії будуть для них заблоковані, якщо вони не стоять на обліку», - зауважують юристи.

Також цим законопроектом 10449 Кабмін запропонував, аби у судів було 15 днів на розгляд справ за заявами ТЦК про накладення арешту на кошти та інші цінності ухилянта або обмеження у керуванні авто, а рішення судів будуть підлягати негайному виконанню.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube