Боржникам аліментів можуть скасувати бронь від мобілізації: українцям пояснили, як це працюватиме

Читать на русском

ТЦК зможуть скасовувати бронь від мобілізації українцям, які не сплачують аліменти своїм дітям, це правило стосується навіть багатодітних батьків

Читать на русском
За борги по аліментах можна втратити бронювання від мобілізаціїї
ТЦК

ТЦК зможуть скасовувати бронь від мобілізації українцям, які не сплачують аліменти своїм дітям, це правило стосується навіть багатодітних батьків

У новому законі про мобілізацію за несплату аліментів чоловікам можуть знімати бронь, навіть якщо це батько трьох і більше дітей. Це правило стосуватиметься й жінок. Проте це не означає, що боржників одразу відправлятимуть на фронт. Експерти пояснили, як це працюватиме. 

Що буде з боржниками аліментів     

Як передає ТСН, 18 травня 2024 року набуває чинності закон про мобілізацію. У документі, зокрема, йдеться про додаткові санкції для військовозобов'язаних багатодітних батьків, які не сплачують аліментів. Зазначається, що якщо понад три місяці ці кошти не будуть сплачуватися – такого батька зможуть мобілізувати. ТЦК отримають доступ до бази даних про заборгованість. Норма діятиме й тоді, коли йдеться про аліменти за одну дитину. 

У Міністерстві юстиції оцінюють цей потенційний мобілізаційний ресурс у 20 тисяч людей. Проте зазначається, що мобілізація не є покаранням. Тобто, це можливість службою в армії з досить високими зарплатами погасити свої борги й забезпечити власних дітей. 

"Треба наголосити, що мобілізація для такої категорії ні в якому разі не має бути покаранням. Бо військова служба – це обов'язок, як і батьківська відповідальність. Плюс справді є категорія таких батьків, які хотіли б сплачувати аліменти, але не мають роботи. Враховуючи достатньо високі зарплати в ЗСУ, це буде якраз механізм достатньо швидко погасити борги. Головне – діти отримають фінансове забезпечення", - підкреслив заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.   

Він також додав, що Міністерство юстиції вже співпрацює у цьому питанні  з Державною міграційною службою України. Виконавці отримують дані з Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання фізичної особи-боржника. 

"Надалі ми будемо повністю "уходити в цифру", щоб максимально прискорити процес примусового виконання рішень… Так, протягом 2023 року державні виконавці стягнули 10,1 млрд грн аліментів. А за січень-лютий – 1,8 млн грн. Також зауважу, що заборгованість з аліментів стягують незалежно від досягнення дитиною повноліття, а якщо дитина продовжує навчання – до досягнення нею 23 років", - пояснив Андрій Гайченко. 

Як це працюватиме   

Після набуття чинності нового закону військовозобов'язані батьки трьох чи більше дітей мають з'явитися до ТЦК протягом 60 днів. Це потрібно, щоб довести право на відстрочку. У випадку якщо є заборгованість за аліментами понад три місяці з виплат одній дитині, людина втратить право на відстрочку. У такому разі представники ТЦК подаватимуть запити в Державний реєстр боржників та виконавчих проваджень. Реєстр відправлятиме у відповідь довідки за зразком довідки про несудимість.     

"У ТЦК навіть не будуть перевіряти, чи розлучений громадянин. Факт наявності трьох і більше дітей – уже підстава, але опісля виключно без боргів з аліментів. Далі ТЦК буде ухвалювати рішення щодо права на відстрочку. Або ж ні. Батьки знову отримають її, якщо погасять заборгованість. В іншому разі можуть бути мобілізовані", - пояснюють експерти.     

Варто підкреслити, що свої дані військовозобов'язані зможуть оновити також онлайн - через систему "Оберіг" (Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервісті). Тобто, через онлайн-кабінет військовозобов'язаного. Таким чином, як зауважували в уряді, зменшується ризик корупції або помилок внаслідок людського фактору.   

При цьому додають, що правила щодо обмежень боржникам аліментів стосуватиметься також і жінок. Йдеться про жінок з фармацевтичною чи медичною освітою віком від 18 до 60 років. Таким чином, і чоловіки, і жінки можуть втратити бронювання від мобілізації через борги за аліментами. 

Які будуть ще "сюрпризи" 

У випадку якщо громадянин порушує законодавство про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, то він також може отримати штраф. За порушення законодавства про оборону та мобілізацію передбачено штраф від 17 до понад 22 тисяч гривень для громадян і від 34 тисяч гривень для юридичних осіб.   

Також у чоловіка можуть забрати права на керування автомобілем. Однак таке рішення ухвалюється через суд. Обмеження не буде у двох випадках: якщо встановлення такого обмеження позбавляє особу основного законного джерела доходу та якщо особа використовує транспортний засіб у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи або дитини з інвалідністю.     

Крім того, зазначили експерти, якщо автомобіля в чоловіка немає, і штраф оплатити він не може, то є ймовірність "підключення" правоохоронців. Адже якщо на вулиці під час перевірки правоохоронці з'ясують, що військовозобов'язаний досі не оновив дані, то його мають право затримати і примусово доправити до військкомату. 

При цьому оновити дані українці влітку 2024 року зможуть вже онлайн через електронний кабінет. Там можна буде відредагувати або підтвердити дані, які занесені єдиний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інструмент уже отримав назву "Оберіг", і над ним працюють щонайменше з минулого року. У Міністерстві оборони України зазначили, що основна перевага сервісу - це запобігання корупції. 

"Зараз Міноборони разом з партнерами працює над створенням електронного військового облікового документа. Це витяг з реєстру, що свідчитиме про обліковий статус громадянина – де він стоїть на обліку, чи придатний до служби тощо", - пояснювали в Міноборони. 

Як отримати паспорт за кордоном після вступу в дію нового закону   

З 23 квітня 2024 року українські чоловіки віком від 18 до 60 років не можуть отримувати консульські послуги в дипломатичних установах України за кордоном. Проте обмеження буде знято після 18 травня 2024 року, коли набуде чинності новий закон про мобілізацію. Тоді консульства знову будуть надавати послуги українським чоловікам призовного віку (зокрема, видачу закордонних паспортів), але за новими правилами: чоловіки повинні будуть мати військово-облікові документи.   

Зазначається, що оновити дані військовозобов'язані зможуть і в режимі онлайн. Електронні кабінети військовозобов'язаного мають запрацювати до 17 червня 2024 року. В цьому кабінеті можна буде уточнити та оновити свої дані та переглянути інформацію те, які дані вже внесено у реєстр військовозобов'язаних Оберіг.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.